Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

trafik kazasında manevi tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2015, 15:42   #1
Av.HATİMEKILINÇOĞLU

Varsayılan trafik kazasında manevi tazminat

Merhaba arkadaşlar şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederek sorumu soruyorum;
Müvekkilim araç sahibi şoförünün yaptığı kazada ölen kişi asli kusurlu şoför ise alt sınırdan tali kusurlu ölen kişi 84 yaşında çocukları manevi tazminat istiyor. Ölen kişinin asli kusurlu olması manevi tazminatın verilmesine yer olmadığına yada daha az verilmesine karinemidir
Old 08-09-2015, 05:23   #2
uğur deniz

Manevi tazminatın tespitinde kusur oranları da takdiri belirleyici unsurlardandır. Daha az verilmesine etkili olur
Old 10-09-2015, 19:55   #3
av.mustafaugur

sayın avukatım önceelikle karineyi tanımlamakta fayda görüyorum;Karine bilinen bir olgudan (olgulardan) bilinmeyen bir olgunun (sonucun) çıkartılmasıdır; örneğin, evli bir kadının çıplak bir şekilde tenha (kapalı) yerde bir erkekle yakalanması, onun zina ettiğine karinedir.

a) kanuni karine: Yasanın bir olguyu, diğer bir olgunun olduğuna veya olmadığına delil sayması; örneğin, birlikte ölüm karinesi, iyiniyet (hüsnüniyet) karinesi;

b) maddi karine (fiili karine) : Yaşam tecrübelerinden çıkan karine;

c) adi karine: Aksi ispat olunabilen karine;

d) kesin (kati) karine: Aksinin ispatının olanaksız olduğu karine.
ben şahsen uğur beyin fikirlerine katılmıyorum.Manevi tazminatta kusur ya da asli kusur ayrımı yapılmaz.Manevi tazminat yaşanan bir olay yani örneğinizde ölüm olayı nedeniyle ölen tarafın bu elzem durumdan dolayı yaşamış oldukları elem ve ıstırapı bir nebze olsun hafifletmeye yarar.Manevi tazminat bilirsiniz ki tamamiyle kanuni sınırlar çerçevesinde hakimin takdir sınırları içerisinde yer almaktadır.Bu sebeple kusurun manevi tazminat miktarına etkili olmayacağını Yargıtay kararları doğrultusunda bilgilerinize sunuyorum.

saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi