Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapuda isim, anne adı ve doğum tarihi tashihi

Yanıt
Old 08-02-2011, 16:50   #1
Av.Arzu Erkan

Dikkat Tapuda isim, anne adı ve doğum tarihi tashihi

Müvekkile muris babasından arsa kalmıştır. Fakat kadastro sırasında sehven tapu kaydı murisin bebekken vefat eden kardeşi adına tescil edilmiş.Müvekkilin babasının adı"Duran, anne adı Ayşe ve doğum tarihi 1942"dir.Baba adları aynı. Tapu kaydında ise malikin bilgileri "Turan,anne adı Fatma ve doğum tarihi 1939"dur. Tapuda malik gözüken şahsın ölümü tescil edilmemiş. Nüfusta bu kişinin ölümünü tescil ettirdik.
Şimdi tapu kaydında isim, anne adı ve doğum tarihinin düzeltilmesi gerekiyor.Nasıl bir yol izlemem lazım? iyi çalışmalar.
Old 08-02-2011, 19:38   #2
nilay_akyol

tapuda tahsis değil mülkiyet davası açabileceğinizi düşünüyorum
Old 09-02-2011, 16:14   #3
Av.Ebru ÖZDURAN

Benzer bir durumla ben de karşılaşmıştım. Önceden açılmış "Ortaklığın Giderilmesi" davasında dahili davalılardan biri "Hüzeyin oğlu Aziz" şeklinde kaydedilmiş idi. Bu şahsın soy adını bildiğimiz için devam eden davadan yetki balgesi alıp, bu yetki belgesiyle Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na izafeten, Tapu Sicil Müdürlüğüne dava açtık. Davada mahalli bilirkişi olarak taşınmazın bulunduğu yerdeki 65 yaş üzeri 3 şahıs belirlenip beyanları alındı ve talebimiz gibi karar verilerek tapuya soyismi yazdırdık. Ancak anladığım kadarıyla sizin durumunuzda önceden açılmış bir başka dava yok. Bu nedenle öncelikle Nüfus Müdürlüğünde yaptığınız işlemi anlatan bir belgeyle Tapu Sicil Müdürlüğüne gidip, idari yollarla düzeltme konusunda şansınızı deneyin. Eğer başarılı olmazsanız benim yaptığım gibi isim tashihi davası açmanız gerekiyor. Ancak şimdiden bir uyarı, dava kabul edilse bile hazine vekili kararı mutlaka temyiz ediyor ve kesinleşme işlemi çok çok uzun zaman alıyor.
Old 10-02-2011, 11:10   #4
Av.Arzu Erkan

Av.Ebru Hanım dediğiniz gibi sadece isim tashihi olsa problem yok, buna ilişkin dava açmıştım ve hazine avukatı temyiz etmediği için kesinleşmişti. Forumda doğum tarihinin dava ile düzeltilemeyeceğini öğrendim.
Benim olayımda tapu müvekkilin bekar ölü kardeşi adına tescil edilmiş. Acaba tapu iptali ve tescil davası mı açsam Nilay Hanım'ın dediği gibi? Aklım karıştı...
Old 11-02-2011, 12:06   #5
ynpzrlyz

" Benim olayımda tapu müvekkilin bekar ölü kardeşi adına tescil edilmiş." dediğinize göre Kadastro İdaresince taşınmazın müvekkiliniz adına tescili amaçlanmamış. Müvekkiliniz amaçlandığı takdirde isim düzeltilmesi söz konusu olabilir. Tapu kaydı başkasına ait olduğundan ancak tapu iptâli ve tescil davası açılması gerektiğini düşünüyorum.
Old 11-02-2011, 12:22   #6
avukatedali

doğum tarihi ile ilgili mahkeme red kararı veriyor ve doğum tarihi tapu sicil müdürlüğünde yapılacak idari bir işlem ile düzeltiliyor.Ancak bunu bilmeme rağmen açtığım davada doğum tarihinin de düzeltilmesini talep ettim. Çünkü keyfi davranan müdürlükler dava açılması yönünde talepte bulunup düzeltme yapmayabiliyorlar. Talebimin bu kısmının reddedileceğini bile bile talep ettim ki, Tapu Sicil Müdürlüğü'nün artık dava aç deme şansı kalmasın diye.
Sayın Arzu Erkan sizin durumunuzda bende tapu iptali ve tescil davası açılacağını düşünüyorum. Çünkü ölümüne ilişkin tescili yaptırsanız dahi ölü kardeşin mirasçıları her kimlerse onlar o yerin sahibi olmuş olacaklar ve onlara karşı tapu iptali ve tescili davası yöneltilecek diye düşünüyorum.
kolay gelsin...
Old 14-02-2011, 15:38   #7
Av.Arzu Erkan

Alıntı:
Yazan ynpzrlyz
" Benim olayımda tapu müvekkilin bekar ölü kardeşi adına tescil edilmiş." dediğinize göre Kadastro İdaresince taşınmazın müvekkiliniz adına tescili amaçlanmamış. Müvekkiliniz amaçlandığı takdirde isim düzeltilmesi söz konusu olabilir. Tapu kaydı başkasına ait olduğundan ancak tapu iptâli ve tescil davası açılması gerektiğini düşünüyorum.
mesajı yazdıktan sonra farkettim, tashih davası açılmaması gerektiğini. Dediğiniz gibi müvekkil adına tescil edilmediği için tashih davası olmayacak.
Alıntı:
Yazan avukatedali
Sayın Arzu Erkan sizin durumunuzda bende tapu iptali ve tescil davası açılacağını düşünüyorum. Çünkü ölümüne ilişkin tescili yaptırsanız dahi ölü kardeşin mirasçıları her kimlerse onlar o yerin sahibi olmuş olacaklar ve onlara karşı tapu iptali ve tescili davası yöneltilecek diye düşünüyorum.
Haklısınız, bir de mirasçılar var.
Husumeti mirasçılara yöneltmem gerekecek galiba.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi