Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

manevi tazminatta vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2007, 18:13   #1
avukat_selcuk_bey

Varsayılan manevi tazminatta vekalet ücreti

selam meslektaşlarım. müvekkilim elektirik çarpması sonucu bir kolunu kaybetmiştir. delil tespiti sonucunda karşı tarafın büyük ölçüde kusurlu olacağını tahmin ediyorum(%70-80 arası). ben maddi olarak 1000 ytl fazlayaya ilişkin haklar saklı olmak üzere açmayı düşünüyorum. ancak manevi tazminatı ne kadar açacağıma karar veremedim. çünkü manevi tazminat istemi kismi olamaz. bu sebeple manevi tazminat miktarını çok yüksek tutrarsam kaybettiğim kısım için karşı tarafın vekalet ücreti bize hükmedilenden daha fazla olamayacağı ilkesine istinaden sizce ne kadaar manevi tazminat talep etmeliyim kararsız kaldım. cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-06-2007, 18:21   #2
Av.Suat Ergin

Aşağıdaki liknte Sayın Doğanel'in vermiş olduğu yanıt yeterli olur sanırım.

Saygılarımla

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8306
Old 09-06-2007, 18:48   #3
Av.H.Sancar KARACA

Spesifik bir cevap:
Dava açıldıktan sonra "Niye daha yüksek açmadım " diyemeyeceğiniz miktar makul seviyedir. Sayın ERGİN'in verdiği linkte Sayın DOĞANEL "Abartmayın " demiş. Katılmamak mümkün değil. Saygılarımla.
Old 09-06-2007, 22:37   #4
avukat_selcuk_bey

tamam da ne isteyeyim. bana en azından içinizden geçen miktarı söyleseniz. ben zarar görenin kendisi(şu an 16 yaşında) için 100.000-ytl baba ve anne için 15.er bin-ytl kardeşler için de 5 er bin-ytl manevi tazminat talep etmeyi düşünüyorum. nasıl iyi mi. siz olsanız kaç isterdiniz. ben fazla mı istiyorum acaba. en azından bir yorum yazsanız sevinirim.
Old 13-06-2007, 11:36   #5
Godfather

ben de katılıyorum. abartmayalım 30.000 / 10.000 / 5.000-5.000 olabilir kanaatindeyim.
Old 13-06-2007, 11:55   #6
ParanoidAndroid

Alıntı:
Yazan kazancı

• TAZMİNATIN MİKTARI ( Manevi Tazminat - Hakimin Miktarı Tayin Ederken Saldırı Teşkil Eden Eylem ve Olayın Özelliği Yanında Tarafların Kusur Oranını Sıfatını İşgal Ettikleri Makamı ve Diğer Sosyal ve Ekonomik Durumlarını da Dikkate Alması Gereği )

• KUSUR ORANI ( Manevi Tazminatın Miktarı Tayin Edilirken Saldırı Teşkil Eden Eylem ve Olayın Özelliği Yanında Tarafların Kusur Oranını Sıfatını İşgal Ettikleri Makamı ve Diğer Sosyal ve Ekonomik Durumlarını da Dikkate Alması Gereği )

Sayın Meslektaşım, elektrik çarpması evde mi, sokaktaki elektrik direginde mi olmuş; kime yöneltilecek husumet? (karsı yanın sosyal ve ekonomik durumu da manevi tazminat miktarının tayininde önemli)
Old 13-06-2007, 13:42   #7
avmurat

Sayın meslektaşım, beden tamlığıının ihlaline dayalı açacağınız bu davanın hem davacı hem davalı açısından ne denli ciddi sonuçları olabileceğini ancak böyle bir davayla karşılaştığımda anlamıştım.Ciddi anlamda maddi tazminatlar sözkonusu olabiliyor.Tabii bunun yanında manevi tazminatı cabası.Bu nedenle nacizane önerim çok iyi araştırarak hatta bu konuda yazılmış bir kitap edinerek bu davayı açmanız ve yürütmenizdir.Örneğin aklıma ilk gelen iki durum:Birincisi yaralanan kişinin yakınlarının manevi tazminat talep edebilmeleri, BK m.47'den kaynaklanmakta olup bu maddede yakınlardan söz edilmiyor ve dolayısıyla yakınlar için hükmedilecek tazminat BK m.49'a göre hükmediliyor.Yargıtay da bu maddenin uygulanabilmesi ve yakınlara da manevi tazminata hükmedilebilmesi için diğer kıstasların yanında ayrıca iki kıstas arıyor:Birincisi yakının ağır yaralanması gerekiyor.İkincisi de yakının bu nedenle sosyal kişilik değerlerinde zarar meydana gelmesi gerekiyor.Yani sadece yakınım yaralandı üzüldüm kıstasını kabul etmiyor.Aklıma gelen diğer durum ise:Bu tür davalarda kısmi dava açılıp bilirkişi raporuna göre ek dava açılması ya da davanın ıslah edilmesi durumunda -ki siz de böyle yapacakmışsınız- bazı handikapların bulunması.Mesela kısmi dava ancak o miktar için zamanaşımı süresini kesiyor.Yani aradan uzun bir süre geçtikten ve zamanaşımı da dolduktan sonra yapacağınız ıslahta zamanaşımı itirazı ile karşılaşabilirsiniz.Daha bir çok nokta var ve bu yüzden bir kitap edinerek işe başlamanızı tekrar öneriyorum.Belki bundan sonra manevi tazminat miktarı konusundaki fikriniz de netleşebilir.Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi