Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İftira suçu, Manevi tazminat davası, Ücreti vekalet

Yanıt
Old 06-11-2006, 21:14   #1
askeri hakim

 
Varsayılan İftira suçu, Manevi tazminat davası, Ücreti vekalet

Sayın site üyeleri;
Olay: Ltd. şirket olan akaryakıt istasyonundan aldığı akaryakıtın eksik olduğunu ileri süren bir şahıs savcılığa dolandırıcılık suçundan dolayı suç ihbarında bulunuyor. Savcılık soruşturma sonucunda suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesi ile şirketin md. hk. da K.Y.O.Kararı veriyor, bu karar kesinleşiyor.
Soru: 1) Bu şahıs hakkında hem iftira suçundan dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunmak, hem de aynı zamanda manevi tazminat davası açmak uygun olur mu? Yoksa yalnız tazminat davası mı açılmalı?
2) Davacı olarak şirket mi? Yoksa şirketin md. ü mü gösterilmeli?
3) Şikayet olunan – davalı yurt dışında çalıştığı için yurt dışına yapılacak en uygun ve en seri tebligat nasıl yapılmalı?
4) Manevi tazminatın mahkemece kısmen kabulü halinde, reddedilen kısım için karşı taraf vekilinin ücreti vekalet alacağı olabilir mi? Maddi tazminatta farklı mıdır?
Cevaplarınıza şimdiden çok teşekkür eder, saygılar sunarım. as. hakim…
Old 06-11-2006, 23:11   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

1- İftira suçundan kamu davası açtırabilmek ciddi meseledir. Onca karar okudum ama kriterin ne olduğunu çözebilmiş değilim. Çok nadir açılıyor. Bir de davalı yurtdışında bu durum işi öyle bir uzatır ki zamanaşımı içerisinde ceza davasının bitmesi mucize olur. Onun yerine manevi tazminat tercih edilmelidir.
2- Esasen şikayet olunan kim ise davacı o olmalıdır. Şirketin müdürü hakkında KYOK verildi ise davacı şirket müdürü olmalıdır. Ancak iyi incelemelisiniz. Bu kadar veri ile kesin konuşulamaz. Her ikisi için de açılabilir aslında neticede aynı zamanda şirketin itibarı da zarar görmüştür.
3- En seri tebligat konusunda yurtdışında çalışan üyelerimizin geçmiş mesajlarını ararsanız forumda bulabilirsiniz.
4- Manevi tazminatta reddedilen kısım için vekalet ücreti çıkar, ancak hiçbir şekilde davacı lehine hükmedilen miktarı geçemez kuralı var. Yani davanın uzun süreceğini düşünerek biraz yüksek açın ama çok da abartmayın derim. Maddi tazminatta ise böyle bir hüküm yok tamamı da reddedilse davalı lehine tamamı üzerinden vekalet ücreti hesaplanır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İşverene Manevi Tazminat Davası Açılabilir Mi? ayças Hukuk Soruları Arşivi 2 31-10-2004 21:22
Maddi Ve Manevi Tazminat Davası kamilserdar Hukuk Soruları Arşivi 1 17-02-2002 00:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03672194 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.