Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kadının Adına Tapuda Kayıtlı Taşınmaza Tarafların Kişisel Malları İle Katkısı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2010, 09:02   #1
Konukcat

Varsayılan Kadının Adına Tapuda Kayıtlı Taşınmaza Tarafların Kişisel Malları İle Katkısı

sayın yetkili
eşimle şiddetli geçimsizlik ve fiziksel şiddet nedeniyle 1 yıldır ayrı yaşıyoruz. Ben başka bir ilde iş bularak çalışmaya geldim.
5 yaşında bir oğlumuz var benimle ve yuvaya gidiyor eşim istediğinde ziyarete geldi, ancak artık sürdüremeyeceğimizi anlıyoruz.Ve ayrılmak istiyoruz, benim üzerimde bir evimiz var eşim onun annesinden kalan para ile alındığını ve onun olmasını istiyor. Bana çocuğun velayetini verecek benden de evi üzerine yapmamı istiyor bu şartlarla boşanma anlaşmalı olarak gerçekleşebilir. Ancak ben madur olmak istemiyorum 9-10 yıldır psikolojik ve fiziksel eziyete maruz kaldım. Ev üzerinde hakkım olabilir mi?
Biz evlenmeden önce annesinden ona kalan parayı bankaya koymuştu ve o paraya güvenerek benimle evlendiğini sık sık söyler. 2001 yılında aralık ayında evlendik, 2004 yılında evi na tamam aldık ve tüm imkanlarımızla evi tamamlamaya çalıştık. Altınlarımız ailemden aldığımız paralar da dahildir. Ben en azından bu konularda,hak iddia edebilir miyim? Şu anda kiradayım, eşimse evimizde kalıyor. Ortak eşyalarımız hep orada kaldı. Ben taksitle minimumda idare ediyorum.
Old 14-07-2010, 10:16   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Mesajınızda iki ayrı konu başlığı bulunmaktadır.

1-Boşanma;
Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına eşinizin kusurlu davranışları yol açmışsa iddialarınızı kanıtlayarak boşanma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Bu davada eşinizin kişilik haklarınıza saldırıları sebebi ile ( şiddet,hakaret vb) manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Yine bu davada eşinizin sizden daha kusurlu olduğunu kanıtlayarak mevcut ve beklenen maddi menfaatlerinizde zarara uğramanız ve eşinizin desteğini kaybetmeniz sebebei ile maddi tazminat talep edebilirsiniz.

Çocuğunuzun velayetini talep edebilirsiniz.(Karar uzman görüşü alınarak hakim tarafından verilecektir)

Dava sırasında kendiniz ve yanınızda bulunan çocuk için tedbir nafakası isteyebilirsiniz.

Boşanma sonrasında nafakanın devamını isteyebilirsiniz.

Mevcut ve muhtemel bir şiddet sözkonusu ise korku ve şiddete yönelik eylemlerin yasaklanmasını isteyebilirsiniz.

2-Mal rejimi tasfiye alacağı:Bu davayı sizin açmanızda bir menfaatiniz yoktur.Taşınmaz sizin mülkiyetinizdedir.Eşiniz bu malın alınmasına yapmış olduğu katkıları ispat ederek değer artışı ile beraber kendisine ödenmesi için dava açabilir.

Eşinizin evlenmeden önce annesinden kalan veya kendi çalışması ile biriktirdiği para kişisel maldır.Bu miktarı taşınmazın alınmasına katkı yapmak sebebei ile değer artışı ile isteyebilir.

Paranın 1 Ocak 2002 den sonra bankadan elde ettiği faiz edinilmiş mal sayılır.Bu miktarın yarısını (Katılım alacağı olarak)eşiniz talep edebilir.

Yine evin tamamlanması ve oturulabilir hale gelmesi için beraber harcadığınız para,çalışmanız karşılığında elde edilmiş ise bu da edinilmiş mal olduğundan eşiniz bu değerin yarısını talep edebilir.

Siz de ailenizden aldığınız para,takılarınızın değeri kadar miktarın kişisel mal olduğunu ispatlayarak bu miktarın hesaplamada kendi hanenize yazılmasını talep edebilirsiniz.

SONUÇ:Mal rejimi alacakları(cana kast ve zina dışında) tazminat değildir.Tazminatı gerektiren durumlar boşanma davasında ispat edilerek,mal rejimi alacağı davasında ortaya çıkacak borçlarınızla takas yapabilirsiniz.

Her aşamada bir avukttan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi