Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Okul binasına veli girişinin yasaklanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2011, 19:44   #1
ağaoğlu

Varsayılan Okul binasına veli girişinin yasaklanması

Merhaba,
Uygulamadan uzunca bir süredir uzak bir meslektaşınız olarak fikirlerinize ihtiyacım var.

Birçok konservatuvarda, lise ve lisans öğretimi dışında, ilköğretim yaşındaki öğrenciler için yarı zamanlı programlar vardır. Çocuklar normal okullarına giderler, aynı zamanda yetenek sınavıyla girdikleri konservatuvarda da çalgı eğitimi görür, normal milli eğitim takvimine bağlı olarak sınavlara girip ilerleyerek sonunda bir çeşit diploma alırlar. Yarı zamanlı öğretime dair genel bir düzenleme bulamadım. Her konservatuvarın kendi yönetmeliği var. Müfredat olarak Milli Eğitim'e, idari olarak üniversiteye, dolayısıyla YÖK'e tabiler.

Sorun şu:

Bir devlet konservatuvarının yarı zamanlı öğrenci velilerinin okul binasına "kesinlikle giremeyecekleri" ne dair bir ilan asılıyor. Bu kararın dayanağı tabi ki belli değil, söylenmiyor da. Büyük olasılıkla konservatuvar yönetim kurulunun verdiği bir karar. Yarı zamanlı öğrenci velilerinin çocukları dersteyken bina içinde beklememeleri amaçlanıyor ama böyle toptan bir yasaklama getiriliyor. Çocuklar ilkokul çağında, 7-8 yaşlarında olanları var. Bİr kısmının çalgısı boyundan büyük, taşımaları çok zor. Yani velilin en azından çocuğa ders odasına kadar refakat etmesi gerekiyor. Ama yasak. Bir konservatuvar kurumunda, kapıdaki güvenlik görevlisi ve veliler arasında girersin giremezsin tartışmaları sürüp gidiyor.

Sizden sormak istediğim, böyle bir kararın alınamayacağına dair bir mevzuat hükmü; genel ilkeler değil de, örneğin kamu binaları ya da bizzat okul binalarına giriş çıkışla ilgili bir düzenleme var mıdır? Bu kadar ayrıntılı anlatmamın sebebi Milli Eğitim'in mi YÖK'ün mü düzenlemelerine bakmalı duraksaması.

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 20-01-2011, 22:25   #2
sefa deniz

sayın ağaoğlu burada fazla mevzuat aramaya gerek yok . medeni kanunun velayeti düzenleyen hükümleri gereğince haklarınızı kulanabilirsiniz ve dersliğe kadar çocuğunuza refakat edebilirsiniz .konservatuar yetkililerininin aldığı karar yok hükmünde olup hiçbir dayanağı yoktur.
Old 21-01-2011, 01:31   #3
hukukcugokhanozkan

İdare mahkemesinde yd talepli iptal davası açılabilir kanunla düzenlenmemiş alanda ilanla düzenleme yapıldığı için.Yok hükmünde olsa da ki bence değil (anayasaya aykırı kanun,kanuna aykırı tüzük,kanun veya tüzüğe aykırı yönetmelik ya da diğer düzenleyici işlemler iptal edilene kadar yürülüktedir) muhtemelen okulda özel güvenlik vardır ve velileri içeri sokmazlar.
Old 21-01-2011, 08:21   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan ağaoğlu
Milli Eğitim'in mi YÖK'ün mü düzenlemelerine bakmalı
Sayın ağaoğlu

Bir düzenleme size hak verse bile bu hakkı dava ettiğinizde sonuç alana kadar çocuk büyümüş olacak. Hukuk iyidir hoştur ama yolu yokuştur.
Alıntı:
Yazan sefa deniz
...velayeti düzenleyen hükümleri gereğince...
Sayın sefa deniz

Sayenizde velayeti düzenleyen hükümleri bir kez daha okudum. "Çocuk havuza girerse velisi de girer" diye bir hüküm bulamadım.

Saygılarımla
Old 21-01-2011, 09:41   #5
sefa deniz

Mutlu

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın ağaoğlu

Bir düzenleme size hak verse bile bu hakkı dava ettiğinizde sonuç alana kadar çocuk büyümüş olacak. Hukuk iyidir hoştur ama yolu yokuştur.

Sayın sefa deniz

Sayenizde velayeti düzenleyen hükümleri bir kez daha okudum. "Çocuk havuza girerse velisi de girer" diye bir hüküm bulamadım.

Saygılarımla

Sayın Konyalı çocuk havuzda boğulursa ,velayeti düzenleyen hükümlerin neyi içerip içermediğini daha net görebilirsiniz..
Old 21-01-2011, 12:21   #6
ağaoğlu

Teşekkür ederim yanıtlar için, idare mahkemesine dava açacağım zaman çocuğum büyümüş olacak evet , bu yüzden bir mevzuat hükmü arıyorum ya zaten, okul yöneticilerine yazılı bir dayanak göstererek konuşursam ikna olurlar ve çözülebilir umuduyla..
Old 05-12-2014, 15:14   #7
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Okula alınmayan ve hatta kapıda giremezsiniz diye öğretmenlerce geri çevrilen veli Türk Ceza Kanun m.112 deki (c fıkrasında düzenleme öğrenci için ama)suç için şikayette bulunabilir mi?
Old 05-12-2014, 15:28   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Okula alınmayan ve hatta kapıda giremezsiniz diye öğretmenlerce geri çevrilen veli Türk Ceza Kanun m.112 deki (c fıkrasında düzenleme öğrenci için ama)suç için şikayette bulunabilir mi?

Madde başlığına ve metnine bakılırsa veliler açısından eğitim ve öğretim hakkından söz edilemeyeceğinden şikayette bulunulmaz kanısındayım:

Eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi

MADDE 112 – (Değişik madde ve başlığı: 6529 - 2.3.2014 / m.12) (1) Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla;

a) Devletçe kurulan veya kamu makamlarının verdiği izne dayalı olarak yürütülen her türlü eğitim ve öğretim faaliyetlerine,

b) Kişinin eğitim ve öğretim hakkını kullanmasına,

c) Öğrencilerin toplu olarak oturdukları binalara veya bunların eklentilerine girilmesine veya orada kalınmasına,

engel olunması hâlinde, fail hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi