Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Akaryakıt İstasyonları arası mesafe ile ilgili Danıştay kararı arıyorum

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-05-2010, 11:22   #1
av.cemil

Varsayılan Akaryakıt İstasyonları arası mesafe ile ilgili Danıştay kararı arıyorum

Arkadaşlar;EPDK, 5015 sayılı Kanun’un kendisine verdiği yetkiye dayanarak 01.01.2005 tarihinden önce İmar Kanunu hükümlerine göre akaryakıt veya LPG istasyonu olarak tanzim edilmiş yerler için halen geçerli olan inşaat ruhsatı veya yapı kullanma ruhsatına sahip kişilerin yapacakları başvurularda mesafe tutanağı aramayarak lisans verme yoluna gitmiştir.
Bu durumda olup da lisans “almış bir bayiin yakınındaki bir bayi tarafından lisansının iptali için açılan davada Danıştay 13.dairesi Esas No:2008/10927 sayılı dosyası ile EPDK’nun 01.01.2005 tarihinden önce İmar Kanunu hükümlerine göre akaryakıt veya LPG istasyonu olarak tanzim edilmiş yerler için halen geçerli olan inşaat ruhsatı veya yapı kullanma ruhsatına sahip kişilerin yapacakları başvurularda mesafe kısıtlanmasının uygulanmayacağına dair bir karar alamayacağına karar vermiştir.Bu kararı olan arkadaş gönderirse sevinirim...
Old 12-05-2010, 12:14   #2
Armağan Konyalı

"Danıştay 13.dairesi Esas No:2008/10927 sayılı dosyası ile EPDK’nun 01.01.2005 tarihinden önce İmar Kanunu hükümlerine göre akaryakıt veya LPG istasyonu olarak tanzim edilmiş yerler için halen geçerli olan inşaat ruhsatı veya yapı kullanma ruhsatına sahip kişilerin yapacakları başvurularda mesafe kısıtlanmasının uygulanmayacağına dair bir karar alamayacağına karar vermiştir. Bu karara itiraz edilmiş olup itiraz hakkında karar verilmiş ve yürütmenin durdurulması kararı kaldırılmışsa da, kararın konusu asgari mesafenin esasını çözen bir karar değildir. Ancak yürütmenin durdurulması kararları derhal uygulanması gerektiğinden EPDK, 2168/20 sayı ve 09.07.2009 tarihli kararı ile mesafe tutanağı aranmayacağına dair Başvuru Dilekçesi Ekleri’nde yer alan 8 numaralı dipnotun kaldırılmasına karar vermiştir. Yani EPDK bu tarihten sonraki tüm başvurularda, 01.01.2005 tarihinden önce İmar Kanunu hükümlerine göre akaryakıt veya LPG istasyonu olarak tanzim edilmiş yerler için halen geçerli olan inşaat ruhsatı veya yapı kullanma ruhsatına sahip kişilerin de yapacağı başvurularda mesafe tutanağı talep etmeye başlamıştır. EPDK, Danıştay’da yürütmenin durdurulmasının iptalinden sonra da dipnotu yeniden uygulamaya koymamış ve artık her koşulda asgari mesafe tutanağını istemeye devam etmektedir."

Kaynak: http://www.istasyonlaw.com/asgari-mesafe/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi