Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatların sanal ofis kullanımı

Yanıt
Old 04-01-2017, 16:09   #1
Av. Gizem G.

Varsayılan Avukatların sanal ofis kullanımı

Saygıdeğer meslektaşlarım merhabalar. Mesleğe yeni katılmış bir avukat olarak sizleri saygı ile selamlıyorum.
Malumunuz, yeni ve deneyimsiz avukatlar ne yazık ki komik ücretler ile çalıştırılıyorlar. İki dil bilen, uluslararası sözleşmelere hakim, staj dönemini oldukça verimli geçirmiş bir avukat olarak bana İzmir şartlarında teklif edilen rakam 2017 senesi için ne yazık ki, net 1.800-2.000 TL.
Bu komik rakamları teklif eden büroları, sahip olduğum mesleğin onuruna yakışmayacağını düşündüğümden reddettim. Fakat kendi büromu açmak için de birkaç aya ihtiyacım var.
Bu bekleme döneminde, baro listesinden de silinmemek amacıyla bir sanal ofisi yasal adresim olarak göstererek vergi kaydımı başlatmayı düşünüyorum. Mevzuatı araştırdım, bir engel göremedim fakat avukatların bu şekilde çalışmasının, subjektif olumsuzlukları haricinde, yasal olarak bir mahzuru var mıdır? Bilen meslektaşlarımın yardımına açığım. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Old 05-01-2017, 13:42   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, bildiğim ilgili kurallar şu şekilde:

Avukatlık Kanunu madde 51:

Alıntı:
Avukatlar, baroda yazılı olan bürolarından başka yerlerde, mahkeme salonunda veya adalet binasının başka bir yerinde iş sahipleri ile hukuki danışmada bulunmaktan ve iş kabul etmekten yasaklıdırlar.

TBB Meslek Kuralları madde 12:

Alıntı:
Avukat, bürosunun görevin vakarına uygun biçimde tutulmasına çaba gösterir.

Avukatlık Kanunu madde 81/8 uyarınca avukatlık bürolarının niteliklerini Baro Genel Kurulu belirliyor. Örneğin İstanbul Barosu kuralları şu şekilde belirlenmiş: http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=4332

Bu kurallarda özetle:

- mesleğin vakarına uygunluk,
- müvekkille görüşürken konuşmaları başkasının duyamaması,
- eşyaların avukata ait olması,

aranmakta.

İzmir Barosu'nun İç Yönetmeliği'ni bilmiyorum ancak sanırım benzerdir.

Düşüncem, sanal ofislerin mesleğin vakarına uymadığı yönünde. Eşyalar da sanırım avukatın olmuyor. Kitap, dergi, vb bulunuyor mu bilmiyorum. Müvekkil ile görüşme konusunda da çok sağlıklı olmayacağı kanaatindeyim. Sorun çıkar mı? Sanmıyorum. Ama belirttiğim kurallara uymadığı gibi, sizin beklentilerinizi de karşılamayacaktır. Büro, çok kişisel bir yer. Sahiplenebilmelisiniz. Yoksa mesleğe de yeterince bağlanamayabilirsiniz.

Nacizane tavsiyem, gider ortağı bulmanız ya da işhanlarında tek odalı dahi olsa bir yer kiralamanızdır. İzmir'de mesleğe başladığımda, değerli bir meslektaşımla anlaşma yapmıştık mesela. Bürosunun bir odasını bana vermişti. Ben de duruşmalarına giriyordum. Kıdemli bir meslektaşın yanında çalışmanın size katabileceklerini emin olun şu an öngöremezsiniz. Ama ileride çok faydasını görürsünüz.
Old 25-01-2017, 23:19   #3
net profil

Bu şekilde çalışan avukatlar var. Hatta Avrupa'da bu yaygın bir metod. Yasal olarak sorun oluşturacagini dusunmuyorum. Buyuk plazalar bu durumu ticarete dokmus durumda. Yalniz 2 ay icin yasal adres gostermenizi bu plazalar genelde kabul etmez. Nacizane fikrim zaman kaybetmeden kendi isinizi yapmaya baslayin
Old 25-07-2019, 23:37   #4
Suje404

Merhabalar meslektaşım. Aradan uzun bir zaman geçmiş. Acaba sanal ofisi deneyimlediniz mi? Herhangi bir sorun yaşarsınız mi deneyimleriniz ile ilgili bilgi almak istemiştim. Ben de baslangic olarak sanal ofis düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi