Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Aylık 1.000 TL maaş ile avukat çalıştırmak!

Yanıt
Old 26-01-2016, 14:12   #1
av. ömer sinikan

Mutsuz Aylık 1.000 TL maaş ile avukat çalıştırmak!

Ben Ömer... Urfa'da avukatlık yapan bir meslektaşınızım.

Avukatlık mesleğinin gün be gün maddi (parasal) ve manevi (itibar) irtifa kaybettiğini görüyordum ancak bu kadar da düşmesi / düşürülmesi, bir hukukçu ve de avukat olarak beni kahretti! Meğerse ben ayrı bir dünya içerisinde yaşıyormuşum, gerçek dünya ise daha acımasızmış... Niye mi? Şu sebeple bunları diyorum ki; Urfa'da aylık 1.000 TL maaş ile çalışan ve de çalıştırılan avukatlar varmış! Duyunca ve de görünce hem utandım hem de üzüldüm...

Ey hazirun; ne olacak bu işin sonu? Var mı fikri veya sözü olan bu hususta...

(Şimdi haklı olarak bazı arkadaşlar diyebilir; uzaydan mı geldin, bu durumu yeni mi duydun, şimdiye kadar böyleydi ki? Fiili olarak mesleği tam yapmadığım için biraz geç duydum, o kadar...)
Old 27-01-2016, 18:12   #2
öznurcınar

İstanbul'da mesleğe yeni başlayan avukatlar ortalama 1.500-1.750 TL civarı maaşla başlamakta olup iyi bir yerde 2000 E kadar cıkabiliyor en fazla.İzmir'de 1500 TL civarında başlanıyor diye biliyorum. Bulunduğun yere bağlı olarak maaşlarda değişiklikler oluyor kısacası. Meslektaş sayısı çok olunca maaş aralıkları da düşüyor haliyle arz talep meselesi gibi yani.Ama dediğiniz gibi üzücü durumlar ne yazık...
Old 29-01-2016, 13:38   #3
Av. Gülgün

“Türkiye Barolar Birliği Tarafından Hazırlanan Ücret Karşılığı Birlikte Çalışan Avukatlar Yönetmeliği 26 Aralık 2015 Tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.” başlıklı haber için http://barobirlik.org.tr/Detay.aspx?ID=66877
Old 01-02-2016, 17:58   #4
avseher

Maalesef bazı meslektaşlarımızın kendi meslektaşlarının emeğine verdiği değer bu derece düşük. Bir büroda üç kuruşa çalışmak ile kalmıyor durum, orada gördüğünüz itibarsızlıkta cabası. Mesleğin içler acısı durumu değil bazı meslektaşların bulundukları maddi manevi yeri hazmedememelerinden kaynaklı diye düşünüyorum. 12 sene sonra özel şirketten ayrılmamın ardından iş arayışımda ilginç tekliflerle karşılaştım. 2000 TL lik maaş veren özel büromu dersiniz, icra için harç masrafı vermeyiz keriz miyiz biz 1000 TL maaş veririz telefonla tahsilat yaparsın ondanda pirim alırsın diyen şirket yetkilisi mi dersin. Tamam pasta büyük ama pastayı kapanlarda bu kadar canileşmemeli. Zira düşürülen itibar hepimizin mesleğinin itibarı...
Old 01-02-2016, 18:48   #5
Armedangel

Bende yeni mezun bir stajyer avukat olarak olayı sadece rakam bazında görmemek gerektiğini düşünüyorum. Madesef hukuk fakültelerinde öğretilen bilgiler hukuk mesleğinin icrası için yeterli olmuyor ve olamayacak, yılların tecrübesini 4 senelik bir fakültede vermeye imkan yok. Ortalama bir özel hukuk fakültesinin yıllığı 30 bin lira civarında. ama yanında çalışılıp iş öğrenilen bir avukatın emekleri, bizleri emanet ettiği davalar ile girmiş oldukları riskleri hiçe sayamayız.
Yabancı dil ve edinilen tecrübeler ile bahsettiğiniz rakamlar her halükarda artacaktır. Resmin birde bu yönünü görmek gerekiyor kanaatindeyim.
Old 01-02-2016, 23:58   #6
Özgür Kınay

Avukatlık meslek kuralları ile mesleğin onur ve şerefine son derece bağlı ve bu konuda hassas biri olmama rağmen gerçekleri de görmezden gelemem.
Öyle ki; hukuk eğitimi o kadar bozuldu ki 1.500-TL maaşı bile hak etmeyecek meslektaşlarım var. Okulda hiçbir şey zaten öğretilmiyor, stajı da bomboş geçirmiş, usulen...
Bu meslektaşım adeta öğrenci gibi her gün yeni bir şey öğreniyor çalışmaya başlayınca. Aslında okulda ve stajda yapması gerekeni yapıyor. Edindiği bilginin üstüne emek karşılığı da para alıyor. Mesleğine karşı bir ilgisi, heyecanı yok; olsaydı evvelce kendini geliştirirdi zaten.
Takip elemanı arkadaşlara iş soran, onlardan hukuki bilgi öğrenmeye çalışan meslektaşlarımız var. Evet, unvan da bir statü ve gelir kriteridir. Ama içi boş unvan da benim gözümde yok hükmündedir. Kişiler unvanlarını bilgi, deneyim ve kabiliyetleri ile ortaya koyarak o farkı yaratmalıdır. Özellikle parası olan herkesin avukat olabildiği bir çağda "av" kısaltması tek başına çok havada kalıyor. İş hayatının gerçekleri açısından bakınca...
Bence düşük maaşlardan şikayet etmek yerine hukuk eğitimini yeniden planlamalıyız. Önce yeniden planlamalı, sonra şeklini/içerdiği yükseltmeliyiz. Mesleğin itibarı da, saygınlığı da, ücretler de, topyekün savunma hakkı da bu şekilde yükselir.
Old 02-02-2016, 18:46   #7
Eda SAMYürek

Öğrenciykende çalışan kişilerdenim bir çok arkadaşımda vardı ancak bu da işe yaramadı staj bitince aldığım para 1500TL idi. Ve 3 adet kurumun sorumluluğu üzerimdeydi. Bilgi birikiminiz de maalesef işe yaramıyor.
Old 03-02-2016, 11:09   #8
avseher

Her türlü işi stajerine yaptıracaksın, Oradan oraya koşturacaksın, sonrada iş öğreniyorsun ne maaşı diyeceksin.

Her türlü işi yanında çalışan meslektaşına yaptıracaksın sonrada içi boş unvan diyeceksin.

Yok böyle bir adalet...
Old 05-02-2016, 14:40   #9
av. ömer sinikan

Şu an meslek can çekişiyor...
Eğer bu gidişat, bu şekilde devam ederse 10-15 yıla kalmaz bu meslek ölür...
Her avukat başının çaresine baksın, demekten başka bir şey demek gelmiyor içimden...
Yazık ama...

(Kim bilir, belki de kader-i ilahi adalet ediyordur; geçmiş / eski dönemlerde eski üstadlarımız milleten o kadar çok para almışlar ki, gelecek nesl-i atinin (yeni avukatların) de payını peşinen almışlar...)
Old 08-02-2016, 16:57   #10
Dadmend

Mevcut duruma nereden bakılırsa bakılsın çok üzücü bir durum. Zarara uğrayan doğrudan mesleğin adıdır, itibarıdır, fakülteye bin bir emekle girip, bin bir emekle mezun olan genç avukatların ve kıdemli avukatların emeğidir. Böylesi bir ortamda avukatın emeği sömürülmektedir, zekası-bilgisi üzerinden para kazanılmaktadır. Her şey bir yana 1000-1500 tl karşılığında ve kötü şartlarda çalışmak durumunda kalan bir avukatın kendini mesleki- kültürel yönden geliştirmesi ne derece mümkün olabilir ki? Meslek adına maalesef utanç ve üzüntü duyuyorum ve geleceğe dair umut besleyemiyorum. Yakınmaların bir çözüm getirmeyeceği gerçeği karşısında etkin adımların bir an evvel atılması gerektiği, mesleki sorunların ötelenmeden ele alınması gerektiği de ortada.
Old 12-02-2016, 13:24   #11
korayoz

Serbest piyasa arz-talep ilişkisiyle oluşur. Demek ki meslektaşlarımız bu maaşla çalışmaya razı, arz talebi karşılamıyor. Çok fazla mezun var. Ancak en azından maaş düşük tutulsa da mesleki saygı her zaman korunmalı. Biraz da kardan ödün verilip maaşta bir miktar yüksek tutulmalı diye düşünüyorum. Ancak genellemek de doğru değil piyasa çok kötü kendi fazla kazanamadığı halde yanındaki meslektaşları işsiz kalmasın diye işten çıkarma yapmayan işveren meslektaşlarımız da var.
Old 22-02-2016, 12:16   #13
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan RizeHukuk
mesela bakınız:

http://www.yenibiris.com/aksu-myb-em...s-ilani/642340

Belirtmek gerekir ki, forum konusu gibi ücretleri sadece THS'de duydum.

Ne çevremde ne de arkadaşlarımın çevresinde 1.000,00 TL ücret karşılığı çalışan bir avukat görmedim.

THS'de de olsa ben 1.000,00 TL ücret ile çalışıyorum diyen de olmadı... (2016 verilerine göre)

Böyle olunca forum konusunu açan meslektaşımın da dediği gibi kendimi uzayda yaşıyorum gibi hissetmemem için verilen linkte ki ilanı aradım.

Cevap olarak avukatın bulunduğunu söyledi.

İlanın eski bir ilan mı olduğunu sordum. Hayır yeni bir ilan olduğunu söyledi.

Tam konuya girip, bu ücretin asgari ücretin altında olduğunu, zaten "ssk" primi ödemek zorunda olduğunuzu soracaktım ki, -ücrete ek olarak ödediğimiz primlerin fazla olduğu için avukat hemen bulundu, dedi...

Kolay gelsin...
Old 23-02-2016, 13:52   #14
Av.Şakir yıldız

Avukatlık mesleğinin ölmediğini sananlar var mi?
Herkes kendi davasını açıp takip edebiliyorken,
Tarifede 360 tl olan dilekçe sokakta 10 tl ye yazılırken,
150 hukuk fakültesinden her mezun, yallah avukatlığa geçerken,
Noterden her müvekkil için 100 tl alınarak baştan engel çıkarken
Daha ne bekliyorsunuz..
Avukatlar sahipsiz.... Asıl sorun bu.
Old 16-08-2017, 16:00   #15
Av.Can

çalıştığım büro için avukat arıyoruz yeni mezun meslektaşlar cv gönderiyor maaş beklentilerini yazanlar 1500 - 2300 arasında değişen taleplerde bulunuyorlar. Üzülmekten başka elimden bir şey gelmiyor.
Old 21-08-2017, 02:25   #16
Av. Efekan Efe

Bursa ilimizde ise durum içler acısı. 1000 tl ile çalışan avukat bende çok duymuş olup derin düşüncelere itmiş bulunmaktadır bu durum beni.
Old 13-09-2017, 09:38   #17
avkalben

Varsayılan ssk ve yemek

Alıntı:
Yazan RizeHukuk
mesela bakınız:

http://www.yenibiris.com/aksu-myb-em...s-ilani/642340

Merhaba,

ssk ve yemek vererek lütuf da bulunmuşlar. Günah derim başka bir şey demem.
Old 13-09-2017, 14:52   #18
Av.Ali Osman Kubur

Hukuk fakülteleri bu kadar kontrolsüz bir şekilde açılmamalı. Sonuç: Mezun çok nitelik yok
Mezun çok iş yok
Old 07-02-2018, 01:18   #19
ysfbir

Hukuk fakültesi okuyan genç bir kardeşiniz olarak bu vahim tabloyu gördükçe ülkem adına bu konuda gerçekten utanç duyuyorum.
Old 20-12-2018, 09:19   #21
hukukkızı

2011 mezunuyum, staj yaparken haftalık 100-200 tl alıyordum, ailemle yaşadığım için ilk etapta aldığım ücretle pek ilgilenmedim açıkçası, ruhsat aldıktan sonra ise (2012 yılında) aylık 1.500 tl maaş ve dosyalar kapandıkça gelen vekalet ücretinden pay alıyordum.(Kocaeli)

şuan kurum avukatlığı yaptığım için piyasadan pek haberim yok ama yıl itibariyle 6 sene öncesi ücretle çalışan meslektaşlarım olduğunu öğrenmek gerçekten üzücü..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi