Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Tıbbi Tanıdaki Gizlilik Ne Zamana Kadar Devam Eder?

Konuyu Kilitleyin
Old 25-10-2009, 09:50   #1
Konuk

 
Varsayılan Tıbbi Tanıdaki Gizlilik Ne Zamana Kadar Devam Eder?

İyi günler,

Bir yakınım hasta ve giderek kötüleşiyor.Ona ne hastalığın var dediğimizde, bu konuda konuşmak istemediğini söylüyor.Doktoruna sorduk,hastam bu konuda açıklama yapmamı istemiyor dedi.Biz yakınları hem merak hem de endişe içindeyiz.Ne yapabiliriz?
Old 25-10-2009, 12:38   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Hastanın sağlığı ve hastalıklarıyla ilgili bilgileri gizli tutma ve gizli tutulmasını isteme hakkı vardır. Dahası hekim ya da sağlık personeli bu bilgileri hastanın rızası olmadan kimseye açıklayamaz. Hatta hastanın rızası olsa bile kişilik haklarının aşırı sınırlanması ya da bu haklardan vazgeçme sonucunu doğuracak nitelikte bilgileri açıklayamaz, açıkladığı takdirde sorumlu olur.
Hasta dışında bilgi alabilecek tek kişi -hastanın küçük, kısıtlı ya da ayırt etme gücünden yoksun olması durumunda-hastanın velisi ya da vasisidir.

Alıntı:
Yazan Hasta Hakları Yönetmeliği
Mahremiyete Saygı Gösterilmesi
Madde 21- Hastanın, mahremiyetine saygı gösterilmesi esastır. Hasta mahremiyetinin
korunmasını açıkça talep de edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı
gösterilmek suretiyle icra edilir.
Mahremiyete saygı gösterilmesi ve bunu istemek hakkı;
a) Hastanın, sağlık durumu ile ilgili tıbbi değerlendirmelerin gizlilik içerisinde
yürütülmesini,
b) Muayenenin, teşhisin, tedavinin ve hasta ile doğrudan teması gerektiren diğer
işlemlerin makul bir gizlilik ortamında gerçekleştirilmesini,
c) Tıbben sakınca olmayan hallerde yanında bir yakınının bulunmasına izin verilmesini,
d) Tedavisi ile doğrudan ilgili olmayan kimselerin, tıbbi müdahale sırasında bulunmamasını,
e) Hastalığın mahiyeti gerektirmedikçe hastanın şahsi ve ailevi hayatına müdahale
edilmemesini,
f) Sağlık harcamalarının kaynağının gizli tutulmasını, kapsar.
Ölüm olayı, mahremiyetin bozulması hakkını vermez.Eğitim verilen sağlık kurum ve kuruluşlarında, hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili
olmayanların tıbbi müdahale sırasında bulunması gerekli ise; önceden veya tedavi sırasında
bunun için hastanın ayrıca rızası alınır.

Bilgilerin Gizli Tutulması
Madde 23- Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz.
Kişinin rızasına dayansa bile, kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi, bu hakların başkalarına devri veya aşırı şekilde sınırlanması neticesini doğuran hallerde bilginin açıklanması, bunları açıklayanın hukuki sorumluluğunu kaldırmaz.
Hukuki ve ahlaki yönden geçerli ve haklı bir sebebe dayanmaksızın hastaya zarar verme ihtimali bulunan bilginin ifşa edilmesi, personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu da gerektirir.
Araştırma ve eğitim amacı ile yapılan faaliyetlerde de hastanın kimlik bilgileri, rızası olmaksızın açıklanamaz.

Madde 15/3- Sağlık durumu ile ilgili gereken bilgiyi, bizzat hasta veya hastanın küçük, temyiz
kudretinden yoksun veya kısıtlı olması halinde velisi veya vasisi isteyebilir.
Old 28-10-2009, 14:48   #3
filorinalı 1

 
Varsayılan AİHS 8. madde

Konu AİHS 8. maddesi açısından değerlendirildiğinde de, şahsi bilgilerin özellikle tıbbi verilerin saklanmasının madde 8 kapsamındaki özel hayata saygı açısından önemi bulunmaktadır. Tıbbi verilerin gizliliğine saygı göstermek AİHS'e taraf olan bütün sözleşmeci devletlerin yasal sistemlerinin temel bir prensibidir.
Böyle bir koruma olmazsa, tıbbi yardıma ihtiyacı olanlar doğru tedavi görmek için ve hatta tıbbi yardım almak için gerekli olan kişisel veya mahrem bilgileri açıklamaktan cayabilir; bu durum da hem kendi sağlıklarını hem de bulaşıcı hastalıklar sözkonusu olduğunda toplum sağlığını tehlikeye atarlar.
Konuyla ilgili AİHS 8. madde kapsamında Z.Finlandiya davasında, başvurucunun kocasıyla ilgili bir ceza davası için, başvurucudan önceden onay alınmadan hakkındaki gizli bilgilerin açıklandığı dava ile yine tıbbi verilerin gizliliği konusunda başkaca kararlar bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İmtiyaz Hukuk Mahkemesinde de devam eder mi ? Noyan Yiğit Meslektaşların Soruları 1 13-03-2009 15:44
İşlemden Kaldırılan Dava Yeniden Hangi Şartlarda Devam Eder? Konukx Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 28-02-2009 19:56
Boşanmadan Sonra Sosyal Güvence Devam Eder Mi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 24-03-2008 20:25
araç sahibinin değişimi halinde sigorta sözleşmesi devam eder mi? parézer Meslektaşların Soruları 5 06-01-2008 18:29
Arsa sahibi geç teslim için ne zamana kadar dava açabilir. Emin GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 1 04-04-2007 22:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03813004 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.