Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Tıbbi Verilerin Gizliliği

Konuyu Kilitleyin
Old 17-10-2009, 18:07   #1
Konuk

 
Varsayılan Tıbbi Verilerin Gizliliği

Eşim ve ben tüp bebek için tedavi desteği alıyoruz.Bu durumun başkaları tarafından bilinmesini hiç bir şekilde istemiyoruz.

Geçenlerde bir akrabamız ,ona söylemediğimiz halde sık sık hastaneye gittiğimizi bildiğini ve hastaneden bu konuda bilgi alabileceğini söyledi.

Bizim hastane kayıtlarımıza ve bilgilerimize ulaşabilir mi?Bilgi verirseniz memnun olurum.
Old 17-10-2009, 19:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Tıbbi bilgi ve kayıtlar ilgilinin rızası,tıbbi zorunluluk ve hakim kararı olmaksızın paylaşılamaz.Bu temel bir haktır ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler,Anayasa ,Ceza Kanunu ,Hasta Hakları Yönetmeliği ve diğer yasal düzenlemeler ile güvenceye alınmıştır.

Bu nedenle akrabanız sizin kayıtlarınıza bakamaz ve kendisine sağlık personeli tarafından da bilgi verilemez.

Aksi durumda yasal yollara başvurma hakkınız bulunmaktadır.

Dayanak:Hasta Hakları Yönetmeliği

Alıntı:
Bilgilerin Gizli Tutulması

Madde 23- Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz.

Kişinin rızasına dayansa bile, kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi, bu hakların başkalarına devri veya aşırı şekilde sınırlanması neticesini doğuran hallerde bilginin açıklanması, bunları açıklayanın hukuki sorumluluğunu kaldırmaz.

Hukuki ve ahlaki yönden geçerli ve haklı bir sebebe dayanmaksızın hastaya zarar verme ihtimali bulunan bilginin ifşa edilmesi, personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu da gerektirir.

Araştırma ve eğitim amacı ile yapılan faaliyetlerde de hastanın kimlik bilgileri, rızası olmaksızın açıklanamaz
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tıbbi Verilerin Efendisi Kim? Av.Habibe YILMAZ KAYAR Hasta Hakları Çalışma Grubu 2 27-09-2011 11:32
Tck:135; Kişisel verilerin kaydedilmesi uye 18849 Meslektaşların Soruları 4 29-04-2009 08:56
UYAP Vatandaş Portal - Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Av.Cengiz Aladağ Hukuk Sohbetleri 32 24-10-2008 09:37
basit tıbbi müdahale kavramı gulsarihan Meslektaşların Soruları 0 25-07-2007 13:14
Kişisel Verilerin Otomatik İşlenmesinde Bireylerin Korunması Sözleşmesi Av.Habibe YILMAZ KAYAR Hasta Hakları Çalışma Grubu 0 29-08-2006 19:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03903294 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.