Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davacının gider avansıyla kararı tebliğ etmeyen müdire hanım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2015, 16:51   #1
TALES

Varsayılan Davacının gider avansıyla kararı tebliğ etmeyen müdire hanım

Boşanma davasında davalı tarafız. Aile mahkemesi "davanın reddine " karar verdi.
UYAP'tan dilekçe göndererek kararın tebliğini ve masrafın davacının avansından karşılanmasını istedim .
Ancak yerine getirilmedi. Kaleme giderek dosyaya baktım müdire hanım şu notu almış: Davalının gider avansı yoktur.
Müdire hanım bu tebligatın davacının avansından karşılanamayacağını söyledi ve " Ya davacı gelir de benim avansımı neden kullandınız derse !" dedi.
Ben de kararın ortak bir işlem olduğunu savundum.
Tabii müdire hanımın dediği oldu .Ben davacıya tebliğ için masraf verdim .
Sizce bu uygulama doğru mudur ?
Old 10-04-2015, 09:31   #2
Senatus

Bence böyle bir sorun olmamalı. Nasıl olsa temyiz sonucu dava kabul edilirse davalıya yüklenecek tüm masraflar ve 'istek halinde iadesine' deniyor kararın sonunda. Davacının geri alma imkanı var sonuçta. Dava reddolursa da yani bu karar onanırsa zaten davacı ödemesi gereken yargılama giderlerinin bir kısmını o anda ödemiş olacak.
Old 10-04-2015, 11:38   #3
TALES

Varsayılan Ödediğimiz bu masrafı zaten davacıdan alma hakkımız yok mu?

Müdire hanımın atladığı bence şu: Tebliğ giderini biz ödedik diyelim. davayı kazanmış taraf olarak zaten bu masrafı davacıdan alma hakkımız yok mu ?
Old 10-04-2015, 15:53   #4
İcracı

Normalde karar verilirken kararı tebligat masrafları da hesaplamaya katılarak artan avans tam olarak "...-TL artan gider avansının davacıya iadesine" şeklinde karara yazılır. yada kararda "kararın taraflara teblige çıkarılmasına ve artan gider avansının talep üzerine davacıya iadesine" der, artan gider avansını tam yazmış ise zaten size gönderilecek tebligatın parası da hesaplanmış ve mevcut avanstan kesilmiştir bu hususta sizin kararınızda ne şekilde hüküm kurulduğuna bakarak uygulamanın doğru olup olmadığına bakabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi