Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukat Meslektaşımızın Hatası , Ayıbı ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2010, 18:57   #1
denipre

Varsayılan Avukat Meslektaşımızın Hatası , Ayıbı ?

Arkadaşlar.
Müvekkilin karşılıksız çekten dolayı sanık olduğu 3 adet dosya var.Dosyaların hepsi karara çıktı ve temyiz edildi.
Son temyiz dosyası gelince hata mı kasıtlı mı olduğuna karar veremediğim açıkçası kasıtlı olduğuna inanmak istemediğim bir husus tespit ettim.
İlk iki dosyada ceza çıkan çeklerden dolayı farklı bir 3 dosyadan aynı çeklerden dolayı tekrar ceza verildiğini yani mükerrer suç duyurularının olduğunu tespit ettim.Durumu ilgili meslaktaşa bildirdim.Hatanın sebebini sordum.Müvekkiliniz önce çekleri ödesin benden ne istiyorsunuz şeklinde umursamaz yanıt alınca kasıt olduğu noktasında şüphelerim arttı.Müvekkil suç duyurusunda bulunmamazı istiyor.Ancak ben hala hata olabilir düşüncesiyle cezai değil hukuki yönden birşeyler yapmayı düşünüyorum.

1- Bu halde 2 adet yargıtaydaki dosya için bu çekler için yeni bir karar verildiği gerekçesiyle ek bir temyiz sebebi mi ileri sürmeliyiz?
2-Henüz temyiz süresi geçmeyen 3. dosya için ne önerirsiniz ?zira önceki iki dosya kesinleşmediği için yargılanmanın yenilenmesi talebi red olacaktır.
3-Avukat meslaktaşımız için ne düşünüyorsunuz ?Saygılar
Old 10-02-2010, 16:20   #2
Av. Gnc

Bizim de benzer bir olay başımıza gelmişti. Şikayet tarihi önce olan davada ceza verildi. Şikayet tarihi daha sonra olan dava ise aynı konuda şikayet olduğu için reddedildi.

Bence hem Yargıtayda olan dosyaya ek temyiz dilekçesi verin hem de temyiz süresi geçmeyen dosyayı temyiz edin. Ama öncelikle şikayet tarihlerini incelemeniz gerekir.
Old 15-02-2010, 12:22   #3
ATARAS

Sayın Meslektaşım, ceza yargılamasında aynı konuyla ilgili olarak yanlışlıkla birden fazla dava açılmışsa, sanraki davalarda davanın reddine karar verilmesi gerekir. Son davanın temyiz süresi geçmediyse, temyiz dilekçesinde daha önce aynı konuyla ilgili karar verildiğini belirtip kararı ve iddianameyi sunarak, davanın reddine karar verilmesinden bahsile bozma istemelisiniz diye düşünüyorum. Yargıtay, davanın reddine karar verilmelidir diye bozacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi