Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sayıştay ilamlarının icrası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-08-2010, 15:08   #1
melis artuvan

Varsayılan sayıştay ilamlarının icrası

Çalıştığım kuruma bir sayıştay ilamı geldi geçtigimiz aylarda. Kimi çalışanlara fazladan ödeme yapıldığı tespit edilmiş, gereğinin yapılması isteniyor. Araştırdım Sayıştay Yasası md.64 sayıştay ilamlarının icrası İcra ve İflas Yasasına göre yapılır diyor. Ama kime yöneltilecegine dair bi bilgi yok. Takibe koydum ilamı. Borçlu İcra Mahkemesine itiraz edip takibi durdurdu. Gerekçesi de öncelikle fazla ödemenin ödemeyi yapan kişiler kimse onlara yöneltilmesii daha sonra bu kişilerin adli yargı yoluyla kendisine rücu etmesi gerektigi. Hala araştırıyorum tatmin edici bir bilgiye ulaşamıyorum. Bu yüzden konuyla ilgili bilgisi olan vardır diye sizlere de sormak istedim. Ayrıca borçlunun itirazı snucunda icra mahkemesi hemen durdurma kararı vermiş ve durusma kasım ayında. Şu durumda kasıma kadar beklenmesi de alacaklının aleyhine bir durum değil mi?
Old 18-08-2010, 08:45   #2
avktderya

sayıştay ilamını sorumlu memur aleyhine icra takibine konu edebilirsiniz. o yüzden ödeme alan kişiye karşı ilamlı icra takibi yapılmaz.
Old 18-08-2010, 09:07   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan melis artuvan
Ama kime yöneltilecegine dair bi bilgi yok. Takibe koydum ilamı. Borçlu İcra Mahkemesine itiraz edip takibi durdurdu. Gerekçesi de öncelikle fazla ödemenin ödemeyi yapan kişiler kimse onlara yöneltilmesii daha sonra bu kişilerin adli yargı yoluyla kendisine rücu etmesi gerektigi.
KAMU ZARARLARININ TAHSİLİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK (Resmi Gazete 19 Ekim 2006 - Sayı: 26324) hükümlerine göre kamu zararı sorumlusundan ve/veya ilgilisinden istenir: Önce ilgilisinden sonra sorumlusundan istenmesi gibi bir usul yoktur.

KAMU ZARARLARININ TAHSİLİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK:

Tanımlar
MADDE 4- (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;
a) İlgili: Kendisine yersiz veya fazla ödeme yapılan gerçek ve/veya tüzel kişi ya da kişileri,
ğ) Sorumlu: Kamu zararının oluşmasına sebep olan kamu görevlisini,

İcra yoluyla tahsilat
MADDE 15- (1) Sayıştay ve mahkeme ilâmları ile hüküm altına alındığı halde sorumluları ve/veya ilgilileri tarafından rızaen ödenmeyen kamu zararından doğan alacaklar, 2004 sayılı Kanun hükümlerine göre tahsil edilir.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi