Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adi ortaklık için 3. şahsın vermiş olduğu ipoteğin kapsamı

Yanıt
Old 12-01-2018, 13:30   #1
Av. Serdar Açıkgöz

 
Varsayılan adi ortaklık için 3. şahsın vermiş olduğu ipoteğin kapsamı

Merhabalar Sayın meslektaşlarım,

A ve B şahısları adi ortaklık kuruyor. C şahsıda taşınmazını, bu adi ortaklığın doğmuş ve doğacak tüm borçları için ipotek ediyor. Değerli THS üyelerine sorum şudur: Verilen bu ipotek A şahsının şahsi olarak kullanmış olduğu kredi borcunu da teminat altına alır mı? İpotekli takip yaparken bu borcuda takibe konu edebilir miyiz? Saygılar, iyi çalışmalar.
Old 13-01-2018, 04:00   #2
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Anlamak için

Sayın meslektaşım,

Taraflar arasındaki ipotek sözleşmesini inceleyebildiniz mi?

Kahve molası...
Old 13-01-2018, 09:41   #3
Av. Serdar Açıkgöz

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın meslektaşım,

Taraflar arasındaki ipotek sözleşmesini inceleyebildiniz mi?

Kahve molası...
Sözleşmeyi inceledik üstadım. Sorunuz üzerine tekrar inceledim. madde 1 aynen şu şekilde:
''adi ortaklığın bankaya tevdi ettiği/edeceği her türlü kredi sözleşmesi, taahütnamesi vs. uyarınca veya üçüncü kişiler tarafından C adi ortaklığı ile ilgili bankaya tevdi edilmiş edilecek kefaletler uyarınca C adi ortaklığına banka tarafından açılmış açılacak her türlü krediden ötürü C adi ortaklığının bankaya karşı asaleten kefalen doğmuş/doğacak tüm kredi borçlarının ...'' diye devam ederek faiz vs. den de bahsederek ipoteği kabul ediyorum diyor.Diğer maddeler ise matbu maddeler zaten.
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 13-01-2018, 17:31   #4
Av. Suat

 
Varsayılan

Sayın Av Serdar
Son açıklamalarınızdan verilen ipoteğin adi ortaklığın risklerini kapsadığı, ortakların şahsi borçlarını kapsamadığı görülmekte..

Ortakların borçlarından dolayı takip yapılması halinde ortağın ancak kar payı veya ortaklığın tasfiyesi halinde tasfiye payına haciz konulması mümkündür.
Ortakların şahsi borçlarından dolayı tüzel kişiliği bulunmayan ortaklığa ait bir mal veya alacak üzerine haciz konulamaz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kamu Ortaklık Payı ve Düzenleme Ortaklık Payının kapsamı Av.Sena Kıliç Meslektaşların Soruları 1 16-10-2017 12:50
mahkemenin vermiş olduğu birlikte ifa kararı nasıl icra ve infaz edilir? ahmetcan2014 Meslektaşların Soruları 1 21-05-2016 23:33
İşkur'un vermiş olduğu işsizlik ödeneğinin geri istenmesi hk. Av.Abdullah ÖLMEZ Meslektaşların Soruları 0 02-03-2014 02:06
İdarenin vermiş olduğu görevsizlik kararı ve sonrası. Av.Bülent AKÇADAĞ Meslektaşların Soruları 4 30-04-2008 13:12
İşçinin İşverene Borçtan Dolayı Vermiş Olduğu Senet *YEKTA* Meslektaşların Soruları 4 27-02-2007 15:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03632498 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.