Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik süresince alınan malları eşimin benden habersiz malları satamamasını nasıl sağlarım

Konuyu Kilitleyin
Old 28-08-2013, 13:00   #1
Konuk

Dikkat evlilik süresince alınan malları eşimin benden habersiz malları satamamasını nasıl sağlarım

3 yıl önce eşime böbreğimi verdim o yıllarda mutluyduk tabiki 29 yıllık evlilikte sorunlarımız oldu maddi manevi zararlarımda oldu.yinede onun diyalize girmesine razı olmadım böbreğimi çapraz yöntemiyle verdim.aradan 1 yıl sonra bu böbrek bana uzun süre dayanmaz benim başka böbreğede ihtiyacım var nerden bulacam yeniden evlenmeliyim demeye başladı.bana da diyet borcumu sana ödeyemem ben diye sürekli duygu sömürüsü yapan biriydi sanki ben böbrek vedim diye suçluyum muamelesi görüyorum onu üzülmesin kendini kötü hissetmsin diye hastayım bile diyemiyordum.sanki ben ondan böbreği geri istiyorumda yada ima ediyorumda o sürekli evde huzursuzluk çıkarıyor küsüyor.hayatı çocuklarıma ve bana zehrediyordu. bu aradada şüphelendiğim başka kadınlarla arkadaşıkları da oldu. şimdide boşanalım diye baskı yapıyor anlaşmalı boşanalım onun verdiği mala razı olmamı istiyor. razı değilim . aslında bana verdiğiyle geçinebilirim. malı yarı yarıya paylaşmammış oluyoruz.bende çalışan bir bayanım onun geliri benimkinden çok fazla olduğu için kendi mantığınca paylaştırıyor.oysa ben bunun fazlasını hak ettiğimi düşünüyorum böbrek verdiğim için değil, 29 yıl benimde bu evliliğe her yönüyle katkımın fazla olduğunu düşünüyorum.anlaşmalı boşanmayı kabul etsem.yanında tazminat da isteme hakkım varmı? tabiki bu 29 yıllık evliliğin içinde halan hazmedemediğim aldatma,dayak. bu konuyu utandığımdan hiç kimselerle paylaşamadım şimdi yazıya dökebildim.son günlerde bana yaptığı hakaretler cinsel açıdan soğuk ve yetersizleştiğim,onun yaşama sevincini körelttiğimi söylüyor.bunlar için tazminat istiyorum.ama bu sözleri ve davranışlarını nasıl kanıtlıyabilirim gerekçe olarak yazmak yeterlimi?boşanma davası açmadan önce tapusu onun adına olan mallarını satamaması için ne yapabilirim.
Old 29-08-2013, 13:22   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

2002 sonrasında kazanç karşılığı edinilen mallarda malların yarı değeri üzerinde yasadan kaynaklanan alacak hakkınız var. Bu hak için açacağınız davanın sonuçlandırılabilmesi için ise, boşanma kararının verilip, kesinleşmesi gerekir.

2002 önce alınan mallar da ise mal ayrılığı rejimi geçirlidir. 2002 öncesi dönemde de çalışmışsanız değer artış payı alacağınızın, katkınızın tarafınıza ödenmesi için dava açmanız mümkündür.

Anlaşmalı boşanma tarafların her hususta anlaşması biçiminde gerçekleşir. Maddi ve manevi tazminat konularında ve/veya miktarında uyuşmazlık varsa dava çekişmeli boşanma olarak devam eder. Maddi ve manevi tazminat miktarlarını tahmin etmek güçtür. Eşinizin gelirleri ve mal varlıkları miktara etki eder. Manevi tazminat da kişilik haklarına saldırı gerekir; aldatılma, hakaret, aşağılama, dayak vs..

Maddi tazminat ise, miras payından mahrum kalacağınızdan, mevcut ve ilerideki desteği yitirdiğinizden verilir. Ancak tazminat miktarlarının sizi zengin etmemesine özen gösterilir..

Eşinizin üzerine olan malları korumak için, tasarrufun önlenmesi davası açılabilir. Eşin evlilik mallarını elden çıkarmaya çalıştığı, yok edeceği kanıtlarak belirtilen taşınır ve taşınmaz üzerinde eşinizin tasarruf yetkisinin sınırlandırılması, kaldırılması istenir.

Aile konutu olan taşınmaz varsa, tapuya şerh için başvurabilirsiniz.

Her adımınızı bir avukatla birlikte atınız. Hak kaybına uğramayınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi