Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma isteğinde bulunmak istiyorum ama borçlarından korkuyorum bana bir zararı olur

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2009, 17:42   #1
konuk

Soru boşanma isteğinde bulunmak istiyorum ama borçlarından korkuyorum bana bir zararı olur

24 yıllık evliyim bir kamu kurumunda çalışıyordum bir oğlum var çalışırken de hayat müşterektir deyip kazandığım her kuruşu evime çocuğuma kendime ve eşime harcadım bir birikim yapmadım eşimde edindikleri mal ve mülklere beni ortak etmedi ve aramızda her hangi bir sözleşme yoktur.benim sorunum eşimin sahip olduklarına hem ortak olmak istiyorum hem olmak istemiyorum sebebi ise şu an borçları çok ve neredeyse haciz edilme durumuna gelebilir ve onun adına iyi niyetli davranaraktan kredi çektim onun ve bu konularla ilgili kafam karışık ne yapacağımı bilmiyorum yanlız bundan 2 yıl önce bana boşanmak istediğini söyledi ve bende kabul etmiştim ve avukatına karşılıklı anlaşarak ayrılabilmemiz için bir protokol hazırlatmıştı sonra aileler araya girdiği için bu işten vazgeçmişti ben ne yapayım böyle bir durumda yardımcı olursanız sevinirim
Old 14-04-2009, 20:44   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanma kararı verip vermemek tamamen size ait olmak üzere;

2002 yılından sonra yasal mal rejiminiz, edinilmiş mallara katılma rejimidir.

Buna göre, sizin 2002 yılı öncesinde ve sonrasında edinildiği ve eşinize ait gözüktüğü halde, o malın alımına, korunmasına ve güzelleştirilmesine katkınız olan mal varlığı değerlerinde değer artış payı alacağınız vardır.

Yine 2002 yılından sonra edinilmiş mallarda ve 2002 öncesi olsada, kişisel mal olanların kira, faiz gibi getirilerinde ise, tasfiye payı alacağınız bulunmaktadır.

Bu alacaklar için boşanmanın gerçekleşmesinden itibaren 10 yıl içide dava açmanız gerekmektedir.

Evlilik birliğiniz içinde herkes kendi borcundan, kendi mal varlığı ile sorumludur.

Eğer kredi borçlusu siz iseniz, bu borçtan siz sorumlusunuz. Ve yine eşiniz kendi borçlarından kendi sorumludur.

Belirttiğimiz gibi eşinizin üzerindeki tüm mallar üzerinde sizin alacak hakkınız mevcut olacaktır. Mülkiyet değil. Mahkemece karar altına aldırdığınız alacak hakkınızı eşinize karşı icra kanalı ile haciz marifeti ile tahsil etmeye çalışacaksınız.

Sayın Katılımcı;

Verdiğimiz bilgiler genel olarak size haklarınızı hatırlatmaktır. Ancak her olay kendine has ayrıntılar içerir. Ve Tüm haklarınıza eksiksiz ve usulünce kavuşabilmek için avukat desteği alınız.

Eğer eşiniz ile anlaşmalı olarak boşanma şansınız var ise, tüm taleplerinizle ilgili ANlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlanabilir.

Bunun için de MUTLAKA bir avukatın DOĞRUDAN desteğini almanız gerekecektir.

Şartlarınıza uygun bir porotokol avukat tarafından hazırlanmalıdır.

Eğer maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunuduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi