Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Bağlantılı hak sahiplerinin manevi tazminat hakkı var mıdır?

Yanıt
Old 02-09-2013, 14:44   #1
Sinem Bakırcıoğlu

 
Varsayılan Bağlantılı hak sahiplerinin manevi tazminat hakkı var mıdır?

Merhaba;
Fonogram yapımcısının mirasçıları, plak kayıtlarını izinsiz olarak kullanan yapımcı firmaya tecavüzün önlenmesi, maddi ve manevi tazminat talepli dava açıyor. Yerel Mahkeme, tüm talepleri kabul ediyor. Yargıtay ise 5846 sayılı kanunun 80. maddesine göre fonogram yapımcısının manevi hakka sahip olmadığından bahisle manevi tazminat yönünden kararı bozuyor. 80. maddenin son fıkrasında; bağlantılı hak sahipleri eser sahipleri gibi tazminat davası haklarından faydalanır şeklinde bir ifade var. Bu ifade manevi tazminatı da kapsamaz mı? Bunun yanında manevi tazminatın genel ilkelerine dayandırabilir miyim talebi mi?

Bununla beraber ilgili olarak bulabildiğim tek karar, Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na (FSEK'e) göre, yukarıda belirtilen hakların; eser veya bağlantılı hak sahipleri veya devrettikleri diğer hak sahibi kişilerden izinsiz kullanılması ve saldırıya konu olması hallerinde; eser sahibi tarafından, eser sahibinin tespiti davası, saldırının tespiti davası, saldırının kaldırılması davası, saldırının önlenmesi davası, maddi ve manevi tazminat davaları açılabilir (Ünal Tekinalp; Fikri Mülkiyet Hukuku, dördüncü bası, sayfa 97 vd.). " alıntısına yer verdiği kararı.

Siz değerli meslektaşlarımın bu konudaki görüşlerini bilmek isterim. Teşekkürler, iyi çalışmalar.


NOT: Açtığım konu kapsamındaki görüşlerin çalışma grubuna katkı sağlayacağını düşündüğüm için sorunlar kısmına değil buraya yazmayı tercih ettim.
Old 30-09-2013, 12:24   #2
2run

 
Varsayılan

Manevi tazminat hakkı olamaz;

1- Manevi tazminat hakkı ya da doğru tercümesi ile moral hakkı sadece eser sahibine tanınmıştır. esas olarak, kişilik hakkı niteliklidir.

2- Eser sahibi sadece gerçek kişi ve eseri ortaya çıkaran, "ilk" olarak tanımlanmıştır.

3- Komşu ya da bağlantılı hak sahipleri ikiye ayrılmakta, fonogram yapımcıları hakları ikinci kategoriyi oluşturmaktadır. Bu kategoride sadece icracı sanatçı bakımından manevi hak söz konusu olabilir.

4- Manevi hakların devri mümkün değildir.


Diye düşünüyorum,
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kardeşin mirasçı sıfatıyla manevi tazminat davasında tazminat isteme hakkı var mı? avukatderyaozmutlu Meslektaşların Soruları 3 05-02-2011 16:03
Manevi tazminat hakkı doğar mı? av.knel Meslektaşların Soruları 6 27-07-2010 16:49
şirketlerin manevi tazminat isteme hakkı nazell Meslektaşların Soruları 2 09-02-2008 12:37
kardeşlerin manevi tazminat isteme hakkı djazz Meslektaşların Soruları 3 31-05-2007 15:56
Manevi tazminat hakkı Deunur Hukuk Soruları Arşivi 1 15-11-2006 12:02


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02723098 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.