Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçiye, maaşı ile birlikte ücretsiz kiralananda oturma sözü verilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2013, 13:23   #1
Avukat Kaya

Varsayılan İşçiye, maaşı ile birlikte ücretsiz kiralananda oturma sözü verilmesi

Herkese iyi çalışmalar.. Değerli meslektaşlarım, tıkandığım bir konuda görüşlerinizi paylaşarak bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Müvekkil 2001-2012 tarihleri arası A firmasında işçi olarak çalışıyor. Ücret olarak maaşın yanı sıra A firmasına ait bir gayrimenkulde bedel ödemeden oturma sözü veriliyor. Sözlü olarak yapılan bu anlaşma ile müvekkil 11 sene A firmasında çalışıyor ve A firmasına ait evde kira vermeden oturuyor.

Müvekkil 2012 senesinde emekli olunca A firmasından tazminatlarını istiyor. Karşılığında kendisine bir senet veriliyor. Senedin verilmesinden sonra A firması, müvekkili oturduğu süre boyunca kira bedeli vermemesinden dolayı sözlü kira kontratına dayalı olarak icraya veriyor. Müvekkil itiraz hakkını süresinde kullanamıyor ve takip kesinleşiyor.

Bu aşamada senetleri icraya koymayı düşünüyoruz. Öncelikle son beş sene haricindeki taleplerin zamanaşımından dolayı reddini isteyeceğiz. Ancak böyle bile olsa son beş senelik kira alacağı, müvekkilin tazminatına yaklaşık bir rakam çıkıyor. İşte bu nedenle son beş senelik bölümün iptali için menfi tespit davası açmayı düşünüyoruz. A firması 2001 senesinde müvekkili işe alırken, bedelsiz kiralanan sözünü iki kişinin yanında söylüyor ve bu iki kişi müvekkil lehine şahit olacaklar. Aynı şekilde işyerinde çalışan ve ücrete ek olarak kiralananda bedava oturtulması ile ilgili konuşmaları duyan kişileri de bulabiliriz. Tüm bunlar değerlendirildiğinde sizce ne yapmalıyım. Bir yol gösterirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar
Old 11-04-2013, 13:40   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
Herkese iyi çalışmalar.. Değerli meslektaşlarım, tıkandığım bir konuda görüşlerinizi paylaşarak bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Müvekkil 2001-2012 tarihleri arası A firmasında işçi olarak çalışıyor. Ücret olarak maaşın yanı sıra A firmasına ait bir gayrimenkulde bedel ödemeden oturma sözü veriliyor. Sözlü olarak yapılan bu anlaşma ile müvekkil 11 sene A firmasında çalışıyor ve A firmasına ait evde kira vermeden oturuyor.

Müvekkil 2012 senesinde emekli olunca A firmasından tazminatlarını istiyor. Karşılığında kendisine bir senet veriliyor. Senedin verilmesinden sonra A firması, müvekkili oturduğu süre boyunca kira bedeli vermemesinden dolayı sözlü kira kontratına dayalı olarak icraya veriyor. Müvekkil itiraz hakkını süresinde kullanamıyor ve takip kesinleşiyor.

Bu aşamada senetleri icraya koymayı düşünüyoruz. Öncelikle son beş sene haricindeki taleplerin zamanaşımından dolayı reddini isteyeceğiz. Ancak böyle bile olsa son beş senelik kira alacağı, müvekkilin tazminatına yaklaşık bir rakam çıkıyor. İşte bu nedenle son beş senelik bölümün iptali için menfi tespit davası açmayı düşünüyoruz. A firması 2001 senesinde müvekkili işe alırken, bedelsiz kiralanan sözünü iki kişinin yanında söylüyor ve bu iki kişi müvekkil lehine şahit olacaklar. Aynı şekilde işyerinde çalışan ve ücrete ek olarak kiralananda bedava oturtulması ile ilgili konuşmaları duyan kişileri de bulabiliriz. Tüm bunlar değerlendirildiğinde sizce ne yapmalıyım. Bir yol gösterirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar

Kıdem tazminatının hesaplanmasında oturulan yerin (sağlanan menfaat) tutarı da dikkate alındı mı? Verilen senetteki tutar, oturulan yerin kira bedeli giydirilerek belirlenen ücret esas alınarak mı belirlendi?

İş.K.14'e göre "kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında 26.maddenin birinci fıkrasında yazılı ücrete ilaveten işçiye sağlanmış olan para veya para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur..."

Bu noktadan hareket ederek dilekçenizi kurgulamanızı tavsiye ederim. keza bedelsiz kira sözleşmesi olmaz, kira sözleşmesinin asli unsuru kira bedelidir, bunu da kullanabilirsiniz.

+
Adli Tip, Engin Özoğul ve Av.İbrahim Yiğit'in de fikrini almanızda yarar görüyorum.
Old 11-04-2013, 15:15   #3
Avukat Kaya

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum Mehmet Saim Bey.

İş Kanunu' nun 14. maddesini inceledim. Kıdem tazminatının hesaplanmasında, kira yardımının da ücrete ilave edileceği açıkça belirtilmiş. Ancak müvekkil kira yardımı miktarını, kıdem tazminatı alacağına büyük ihtimalle eklememiştir. Bu hususun o anda konuşulduğunu da açıkçası düşünmüyorum. Ancak ilgili maddenin işimize yarayacağını hatta iddiamıza temel oluşturacağını düşünmekteyim.

Acaba bu maddeden hareketle; ücrete ek olarak ayrıca kira yardımı alındığını şahit beyanları ile ispat edebilir miyiz ? Yani müvekkile tahsis edilen evin, kira ilişkisi için değil de iş sözleşmesi gereğince kendisine verildiğini söyleyebilir miyiz ? Bunun ispatı tanık ile mümkün olabilir mi ?

Görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar
Old 11-04-2013, 15:35   #4
Av.Selim Balku

Saim Beyin hatırlattığı gibi, kıdem tazminata esas ücret belirlenirken, konut, lojman yardımı da hesaplamaya dahil olur. Muhtemelen bakiye kıdem tazminatı ve diğer işçilik alacakları olması lazım...

Yazılı kira sözleşmesi olmayışı, 11 yıldan bu yana kira verilmeyişi, işçinin yaptığı işin niteliği ve aldığı ücretin miktarına göre, işveren-işçi arasında kira sözleşmesinin olmadığına, işverenin ücrete ek olarak konut yardımı yapıldığına karar verilmelidir.

Bu noktada, işverenin kötü niyetli olduğu tespit edilmeli buna göre tazminata ve disiplin para cezasına mahkum edilmelidir.

Bu aşamada, 3 yola başvurmanız gerekecektir, kesinleşen icra takibina karşı, borcun olmadığının tespiti, elde ki senedi icraya verme ve şartlar uyuyorsa bakiye alacak davası açmak...

Kolay Gelsin...
Old 11-04-2013, 18:10   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum Mehmet Saim Bey.

İş Kanunu' nun 14. maddesini inceledim. Kıdem tazminatının hesaplanmasında, kira yardımının da ücrete ilave edileceği açıkça belirtilmiş. Ancak müvekkil kira yardımı miktarını, kıdem tazminatı alacağına büyük ihtimalle eklememiştir. Bu hususun o anda konuşulduğunu da açıkçası düşünmüyorum. Ancak ilgili maddenin işimize yarayacağını hatta iddiamıza temel oluşturacağını düşünmekteyim.

Acaba bu maddeden hareketle; ücrete ek olarak ayrıca kira yardımı alındığını şahit beyanları ile ispat edebilir miyiz ? Yani müvekkile tahsis edilen evin, kira ilişkisi için değil de iş sözleşmesi gereğince kendisine verildiğini söyleyebilir miyiz ? Bunun ispatı tanık ile mümkün olabilir mi ?

Görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar

Rica ederim.

Bence tanıkla o olguları ispatlayabilirsiniz. Kaldı ki ilk mesajımda da yer verdiğim gibi kira sözleşmesinden bahsedebilmek için kira bedelinin mutlaka belli olması gerekir. Sizin olayınızda kira bedelinin olmadığını, taşınmazın kullanımının maaşa ilave bir yararlandırma olduğunu ileri sürüp, tanıkla ispatlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben yerinizde olsam açacağım menfi tespit davasını da taraflar arasındaki ilişkinin iş sözleşmesine dayandığını belirtip, iş mahkemesinde açardım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi