Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

95 yaşında yapılan Vasiyetnamenin İptali

Yanıt
Old 04-10-2006, 10:53   #1
Av.mdogan

 
Varsayılan 95 yaşında yapılan Vasiyetnamenin İptali

arkadaslar benım bır davamda muris 95 yasında ve pratisyen hekimden akıl sağlığı yerindedir diye rapor alarak noterde resmi vasıyet yoluna gidiyor.Benim anlamadığım bu konuda temyiz kudretine sahip olup olmadığını uzman hekim ve sinir hastalıkları mütehassısı olması gerekmıyormu? vasiyetin iptali için dava açtım ama bu şekilde bir emsal karar bulamadım.yardımlarınızı beklıyorum
Old 04-10-2006, 11:44   #2
putto

 
Varsayılan

Tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu alınması gereklidir.Pratisyen Hekim tarafından verilen rapor nedeniyle vasiyetnamenin iptali istenebilir.

Saygılar...



Old 04-10-2006, 17:43   #3
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Sayın av.mdoğan,

Görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Resmi vasiyet düzenlenmesinde, sağlık raporu geçerlilik koşulu değildir. Ancak bildiğim kadarıyla noterler şahsın durumuna göre, rapor isteyebilmektedir. Size tavsiyem vasiyetnameyi iyi inceleyin...Vasiyetçiye kimi kez 1 defa "vasiyetnameyi okuduğu ve son arzularına uyduğu" şeklinde sorulmaktadır. Ancak bu beyanın 1 defa da tanıklar tarafından tekrarlanması ve imzaları gerekmektedir. Bu şekil şartıdır.

Öte yandan tanıklarla; vasiyetçinin vasiyetname düzenlendiğinde tasarruf ehliyetine sahip olmadığını öne sürebilirsiniz. Yargıtay Adli Tıptan rapor alınmasını istemektedir.(2.Huk.Dairesi 2004/971 E. 2004/1654 K. T.16.02.2004

Saygılarımla
Old 04-10-2006, 18:22   #4
putto

 
Varsayılan

Sayın Ergin'in de belirttiği gibi noterler heyet raporunu istiyor, olmaması halinde açılacak davada vasiyetin yapıldığı taihte temyiz kudretinin bulunmadığı yönündeki savı desteklemek amacıyla kullanılabilir.

Saygılar...
Old 04-10-2006, 20:43   #5
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Yasalarımızda yaşlı kişilerden yaptıkları hukuki işlemler sırasında doktor veya heyet raporu alınmasını zorunlu kılan bir hüküm mevcut değildir.

Tapu Kad.Genel Md.lüğünün genelgelerine göre
“ Ancak mutlaka akli melekelerinin yerinde olup olmadığını kontrol edici sorular sorulması gerekir. Şüphe halinde doktor raporu istenmelidir. (TKGM 14/Mayıs/2003 tarih, 074/148-1568 sayılı genel emir). Şayet, İstenmeden taraflardan birisi rapor ibraz etmiş ise, değerlendirilir. “

Noterlik Kanunu Yönetmeliği’nin 91. maddesi “ilgilinin yaşlılık, hastalık veya dış görünüşü itibariyle yeteneğinden şüphe edilmesi veya bu konuda ihbar ve şikayet bulunması hallerinde temyiz kudretinin varlığı doktor raporu ile saptanır”
Yüksek Sağlık Şurasının kararı da bu doğrultudadır.

Avrupa Temel Haklar Şartnamesi’nin 21 md. side yaş nedeniyle ayrımcılığı yasaklamıştır. Önemli olan Noterlerin herhalde kendilerine sorumluluk gelmesin diye yarattıkları fiili uygulama değil, yasa ve yönetmeliklerde yazılı olan düzenlemeler. ulusal ve uluslararası hukuk kurallarıdır.

Bu durumda
, ortada mutlaka heyet veya uzman raporu alınacaktır diye bir zorunluluk bulunmamaktadır. Doktor veya heyet raporu alınması veya alınmaması vasiyetnamenin geçerlilik şartı değildir. Noter rapor almadan da bu işlemi yapabilir. Alınan rapor açılan iptal davasında bir delil olarak değerlendirilir. Vasiyetçinin ayırım gücünün bulunmadığı tanık beyanı , varsa başkaca raporlar , varsa tedavi kayıtları gibi delillerle ispat edilir. Bu deliller Adli Tıp raporunda değerlendirilir. Adli Tıp raporu ile vasiyetçinin işlem tarihinde yaptığı işlemde ayırt etme gücüne sahip olup olmadığı yönünden sonuca varılır.

Saygılarımla.




Old 05-10-2006, 04:28   #6
ibreti

 
Varsayılan

Babam 89 yaşında ve hala araba kullanabiliyor. Banka'dan kendi parasın kendisi çekebiliyor. Çift motorunu çalıştırıp, bahçeyi ekip-dikebiliyor. Hatta bana minnet etmeyerek kendi el yazısı ile (ki yazısı benimkinden çok fiyakalı) hazırladığı bir dilekçe ile açtığı ve bizzat takip ettiği bir davayı da kazandı.
Bütün bu duruma rağmen sırf yaşlı diye babamın tapuda yaptığı bir işlemin iptali için dava açmam ve kazanmam mümkün mü?
Old 24-06-2007, 21:37   #7
hatice belkıs

 
Varsayılan

arkadaşlar çocuğundan mal kaçırmak için taşınmazını ölünceye kadar kendisine bakma şartıyla diğer çocuğuna devreden kişiye karşı ne gibi bir yola baş vurmalıyım.Bahsettiğim şahıs 81 yaşında ve tapuda bu işlemi yaparken sağlık raporu ibraz etmemiş, kendisi hayattayken bu işlemi nasıl iptal ettirebilirim
saygılarımla
Old 02-08-2007, 15:34   #8
av.eylemsalık

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım ,
Vasiyetnamenin iptali ile ilgili benzer bir davayı ben de açacağım.Benim müvekkiller murisi 86 yaşında bu vasiyeti düzenlemiş ..
davanızın ne durumda olduğunu , sonuçlanıp sonuçlanmadığını sonuçlandıysa neticesini yaptığınız çalışmalarınızın sonucunu bana bildirirseniz çok sevinirim.. Saygılar sunarım..

av.es@hotmail.com
Old 02-08-2007, 15:48   #9
av.gzm

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım;
benzer bir konu ile ilgili bir dava hazırlığı içerisindeyim.bizde de pratisyen hekimden alınmış ; akli dengesi yerindedir raporuna dayanarak tapuda yapılmış bir satış işlemi mevcut.Ben de önce raporun geçersizliği , daha sonra da tapu iptali ve tescil davası açmayı düşünüyorum.
Saygılar..
Old 09-10-2007, 13:56   #10
attorneytalay

 
Varsayılan

Bizim olayımızda muris 70 yaşında özel bir hastaneden temyiz kudreti vardır şeklinde ( uzman doktor) rapor alarak, noterden düzenleme şeklinde vasiyet yapıyor. Vasiyetin iptali davası açtık ancak muris ölü.


Bilirkişi raporunda sağlık raporunun geçerli olduğunu bilgisayar kayıtları ile örtüştüğünü belirtti,yani rapor hukuka uygun gibi.

Bir de İlgili Sağlık Grup Başkanlığı acaba onaylamalı mı, bu durumda onay yok.

Açıkçası ben bu davadan davacı olarak pek ümitli değilim.

Değerli fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim


Saygılarımla

Talay
Old 14-05-2012, 14:32   #11
sevrim

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.mdogan
arkadaslar benım bır davamda muris 95 yasında ve pratisyen hekimden akıl sağlığı yerindedir diye rapor alarak noterde resmi vasıyet yoluna gidiyor.Benim anlamadığım bu konuda temyiz kudretine sahip olup olmadığını uzman hekim ve sinir hastalıkları mütehassısı olması gerekmıyormu? vasiyetin iptali için dava açtım ama bu şekilde bir emsal karar bulamadım.yardımlarınızı beklıyorum

Sayın Meslektaşım, 2006 da konusunu açtığınız dava nasıl sonuçlandı?
Bildiğiniz gibi heyet raporu vasiyetnamenin şekil şartı değil, benim sorum şöyle, vasiyetname hazırlanırken sağlık ocağından rapor alınmış, saklı paylı mirasçıların hakları içe sayılmayarak gözetilmiş. Ancak davalı müvekkilimin rahmetli eşi 90 yaşında vasiyeti düzenlediğinden, çocuklar iptali için dava açmış bulunmaktalar. Tanıklarımız vs. hazır, muris hakkında yeterli beyanı verecekler ancak Yargıtay kararı bulamıyorum. Elinizde mevcut ise paylaşır mısınız? Şimdiden teşekkürler...
Old 28-06-2012, 01:36   #12
Av. Eugen Huber

 
Varsayılan Vasİyetnamenİn İptalİ

Selamlar arkadaşlar. Vasiyetnamenin İptali davalarına Yargıtay 2. HD. bakmıyor mu? Az önce gördüm bizim davamız 1. HD'ne düşmüş.. 1 HD de bakıyor muydu vas. iptali davalarına?
Old 07-09-2013, 10:52   #13
AV.PO.

 
Varsayılan

[quote=hatice belkıs]arkadaşlar çocuğundan mal kaçırmak için taşınmazını ölünceye kadar kendisine bakma şartıyla diğer çocuğuna devreden kişiye karşı ne gibi bir yola baş vurmalıyım.Bahsettiğim şahıs 81 yaşında ve tapuda bu işlemi yaparken sağlık raporu ibraz etmemiş, kendisi hayattayken bu işlemi nasıl iptal ettirebilirim
saygılarımla[/QUOTE

Hatice Hanım.
Bu konuda cevap vermek için inşallah çok geç kalınmamıştır.
Sorunuzun cevabı ise; Hukukumuzda çocuklar anne ve babaya zaten bakmakla yükümlüdür.Bu itibarla, Anne, Baba ve çocuklar arasında yapılan Ölünceye Kadar Bakım Sözleşmesi yasal olarak geçersizdir. Mahkemeye müracaat ederek bu sözleşmenin geçersizliğini ileri sürerek Butlanını talep edebilirsiniz. Saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Asile Yapılan Tebligat-icra Emrinin İptali secretmask Meslektaşların Soruları 13 30-06-2010 14:30
Tapuda Ölmüş Kimse Adına Sahte Kimlikle Yapılan Satışlar Ve Sahtekarlıkla Yapılan Kaz terazinin kefesi Meslektaşların Soruları 2 26-08-2006 19:09
Kredi Kartı İle Yapılan Bir Anlaşma İptali!!! Aka Hukuk Soruları Arşivi 0 23-02-2003 13:52
64 Yaşında Biri Tapuda Satış Yapabilirmi? hüseyin Hukuk Soruları Arşivi 3 27-02-2002 18:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05243993 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.