Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

2001 Kıra Artıs Oranı

 
Old 14-02-2002, 02:21   #1
basak sultan

 
Varsayılan 2001 Kıra Artıs Oranı

kıra kontrat suresi 1.1.2000-31.12.2000.Yeni kıra dönemi için %10 veya %25 oranı
hususunda tereddüt ediyorum.Mal sahibi, yeni kanun
kanunun çıktığı tarihten itibaren bir yıl içinde %25 uygulanacak diyor.2001 yılı için %10 uygulanmayacak mı ?.
Old 14-02-2002, 02:21   #2
seyyah

 
Varsayılan

merhaba,
şimdi, sorunuzda belirttiğiniz üzere sizin kira sözleşmeniz 1 yıldan bir gün eksik süreli olsa gerek. böyle bir sözleşme yapılmasına yasal bir engel yoktur. bu itibarla 31.12.2000 tarihinde sona eren bu sözleşmeyi siz usulü dairesinde feshetmediğiniz takdirde 6570 sayılı Yasa'nın 11. maddesi uyarınca 1.1.2001 tarihinden itibaren 1 tam yıl olmak üzere uzatılmış addolunur. ancak bu farklı bir durum ve anladığım kadarıyla tereddütünüze yol açan husus da buradan kaynaklanıyor... "kira artışına sınırlama getiren yasa kira sözleşmelerinin bitim tarihini esas almakta olup, sizin sözleşmenin süresi 31.12.2000 günü sona erdiğine göre mevcut yasaya göre %25 oranında kira artırımına gitmeniz gerekiyor. eğer sözleşmeniz 1.1.2001 tarihinde yahut daha sonra sona erecek olsaydı o takdirde %10 oranında artırım yapacaktınız." kanaatindeyim.
Old 14-02-2002, 02:22   #3
Admin 1

 
Varsayılan

Merhaba,
Sayın Seyyah'ın size verdiği yanıt doğru. Ancak sorunuzu sorarken sizin bir hata yaptığınızı düşünüyorum: Sanıyorum ki, kira kontratınız aslında "364" günlük değil, diğer tüm kontratlar gibi 1 yıllık. Yani 1.1.2000 tarihinde yaptığınız kontratın sizin de belirttiğiniz gibi son günü 31.12.2000 oluyor ancak yenilenme tarihi bu değil (aksi belirtilmemişse), 1.1.2001 tarihi. Sayın Seyyah'ın dediği gibi 364 günlük bir kontrat yapmanız da mümkün ama uygulamada pek rastlanır olmadığından sizin kontratınızın böyle olduğuna ihtimal vermiyorum. Eğer kontratınız benim dediğim gibiyse yenilenme tarihi 1.1.2001 olduğundan artış oranınız %10 olacaktır. Aksi durumda Sayın Seyyah'ın mesajını dikkate alınız.
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
borçlunun eşinin 2001 den sonra edindiği bir taşınmazını haciz edebilir miyiz? avönder Meslektaşların Soruları 2 25-07-2007 18:37
KİRA alacağı Av.Ebru Caner Meslektaşların Soruları 4 29-11-2006 11:01
Kıra Artıs Oranı? mey Hukuk Soruları Arşivi 2 03-11-2002 17:19
Devalüasyon Sonrası,2001 Kira Artışları Fatma Hukuk Soruları Arşivi 1 21-02-2002 22:16
Tck Ve Diğer Ceza Kanunlarında 2001 Yılı İçin Hangi Oranda Ceza Artırımı Yapılacak? mahmut savaşçı Hukuk Soruları Arşivi 2 14-02-2002 01:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04576707 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.