Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Pasaport

Old 14-02-2002, 02:23   #1
mehmet

Varsayılan Pasaport

merhaba,
acaba cifte pasaport sahipleri bir ulkeyi illa girdikleri pasaportla mi terk etmelidir? (tabii bu ulke 3. bir ulke iken yani pasaportunu tasimadigi baska bir ulke)

ya da bir ulkeden cikis yaparken pasaporta bakilip sen bununla girmemissin denip sorun cikarilabilir mi?

ornegin turk ve alman pasaportlu birisi guney afrika'ya tc pasaportuyla girip alman pasaportuyla cikabilir mi?

11-10-2000 22:44:59
Old 14-02-2002, 02:24   #2
armagan

Varsayılan YNT:pasaport

Bu soruyu ancak sayın dostumuz
'' seyyah '' yanıtlayabilir kanısındayım.

Saygılarımla..

12-10-2000 00:16:21
Old 14-02-2002, 02:26   #3
seyyah

Varsayılan YNT:pasaport

merhaba,
öncelikle "armağan" dostumuza şahsıma iltifatı için teşekkür ederim. ancak bu "iltifatı" hakettiğimi düşünmüyorum.
konumuza dönersek, sayın mehmet, sorunuz bana bir fıkrayı anımsattı. hani doktora giden adam "doktor bey, sol kolumu yukarıya doğru kaldırıp dirsekten bükerek silkeleyip, sonra sağ kolumu yere paralel vaziyete getirip dirsekten bükerek havaya kaldırıp biraz da öne doğru hareket ettirince sırtıma bir ağrı giriyor" demiş de, doktor da ona "siz de öyle yapmayın" deyince adam "ama doktor bey, o zaman ceketimi giyemem ki!" demiş ya, sizin ki de o hesap. şimdi çifte pasaport sahibi bir adam, bir ülkeden, o ülkeye giriş yaptığı pasaport ile niye çıkmaz anlayamadım (ben fıkradaki doktor oluyorum). velevki, adamın anarşist bir yapısı var, hadise çıksın istiyor, olabilir tabii, ya da benim aklıma gelmeyen başkaca sebepler olabilir, fıkradaki adamın -beni affedin yani sizin- bunu izah etmesi gerekir. ama ben sabırsız bir insanım, izah etmenizi beklemeden makul bir sebebi olduğunu düşünerek soruyu yanıtlamaya çalışayım dedim. sorunuz biraz geniş kapsamlı olduğu için türk mevzuatı dışında yanıtlamak çok uzun bir araştırmayı gerektirir. örneğinizi biraz değiştirip alman ve ingiliz pasaportu taşıyan bir kimsenin türkiyeye alman pasaportu ile giriş yaptığını, ingiliz pasaportu ile çıkış yapmaya çalıştığını farzedelim. kapıdaki görevli o şahsın pasaportunda giriş damgasını arayacaktır. bulamazsa, basit bir işleme tabi tutar, türkiye'ye pasaportsuz, yani kaçak olarak girmiştir diye pasaport kanununa muhalefetten çıkışınıza izin vermez, en yakın c.savcılığına mevcutlu olarak gönderir. örnekteki adamımız da savcının "what's your name, father name, mother name?" şeklindeki sorularına muhatap olur. sonra da ceza hukukuna pek ilgi duymuyorum ama, sanırım, 22.000.000.-TL tutarında bir para cezası öder, buna önödeme diyorlar, ödemezse hakkında dava açılır, suçu sabit görülürse cezası yarı oranında artırılır. bu adamın güney afrika'da başına nasıl bir hal gelebileceğini oranın mevzuatını bilmeksizin söylemek pek mümkün değil. yalnız orada filmlerden izlediğim kadarıyla, cumhuriyet savcıları "district attorney" şeklinde anılıyorlar. bütün dostlara saygılarımla...

13-10-2000 23:46:58

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi