Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Diş doktorunun yazdığı ilaç yüzünden şiddetli ilaç alerjisi yaşıyorum.Kusurlu kimdir?

Yanıt
Old 30-01-2014, 17:19   #1
Konuk

 
Varsayılan Diş doktorunun yazdığı ilaç yüzünden şiddetli ilaç alerjisi yaşıyorum.Kusurlu kimdir?

Merhaba,
Diş hekimim tarafından yazılan bir ağrı kesici ilaç yüzünden ilaç alerjisi yaşıyorum.1 haftadır vücudum şiddetli ürtiker tablosu ve nefes darlığı sorunu yaşıyorum.
Sürekli acilde serum kullanmak zorunda kalıyorum.Bu durumdan doktorumun dikkat ve özenli davranması gerekerek uygun bir ilaça karar vermiş olması gerkemeden önce bana bir takım sorular sorması gerekmez miydi? Bu durumdan doktorun mu yoksa ilaç firmasının kusurlu yada sorumludur?
Öyleyse de taksirli suçlardan mı dava açmam gerekir?
Old 03-02-2014, 09:57   #2
üye7160

 
Varsayılan

Sayın Konuk,

Her ilaç her hasta da aynı etkiyi göstermemektedir.Yine ilaç prospektüslerinde de yazıldığı üzere her ilacın kişiye göre (kişinin özel durumlarına göre) yan etkiler göstermesi beklenen bir durumdur.

Özel olarak etken bir maddeye alerjiniz var ise bu hususu doktorunuza bildirmeniz sizin sorumluluğunuzdur.

Ancak bilinen bir alerjiniz yok ve ilacın içinde ki etken maddelerde genel olarak sıklıkla tedavilerde kullanılan ve çoğunlukla alerjik etkenler göstermemiş olduğu tespit edilen ilaçlardan ise doktorunuzun sizi ayrıca alerji testine tabi tutması da beklenmemelidir.Aksi halde doktoların ilaç yazmadan önce her hastayı alerji testine göndermesi gerekir ki bu da tedavileri imkansız hale getirir.

Ayrıca ilaç firmaları ilaç prospektüslerinde mutlaka olası alerjiler hakkında bilgilendirme koyarlar.Ve söz konusu etkilerden birinin gösterilmesi halinde ilacı derhal bırakmanız ve doktora görünmeniz de uyarılmaktadır.

Bunları bilmek sizin sorumluluğunuz olup,ilaca karşı alerjiniz olup olmadığının doktorca bilinmesine imkan yoktur.Bu nedenle herhangi bir maddeye alerjiniz olup olmadığı konusunda test yaptırmanızı,ve tedavinizde tarafınıza verilen ilaçlarda bu etken maddenin olup olmadığını,var ise doktorunuzu bu hususta uyarmanızı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
bozuk ilaç Konuk Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) 4 21-04-2012 13:58
yüksek dozda ilaç kullnımı yüzünden felç Konuk Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) 2 14-01-2012 11:38
Yanlış verilen ilaç yüzünden yüzde lekelenme Konuk Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) 6 04-10-2011 00:25
Bozuk ilaç Konuk Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) 6 03-11-2009 10:26
ilaç, tazminat AV. MUSTAFA ALİ Meslektaşların Soruları 2 05-01-2007 15:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03888297 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.