Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işe iade davası açmak için 30 günlük hak düşürücü süre

Yanıt
Old 18-01-2018, 23:57   #1
alptekin44

 
Önemli işe iade davası açmak için 30 günlük hak düşürücü süre

İşverence feshin yazılı olarak yapılmaması ve gerekçe göstermemesi şeklinde yapılan hizmet sözleşmesi fesihlerinde işe iade davası açmak için hak düşürücü nitelikte olan 30 günlük dava açma süre şartını nasıl hesaplamalıyız?
İşten çıkarma gerçekleşmiş 2,5 ay geçmişse feshin geçersizliğine dayanılarak 30 günlük dava açma şartının burada uygulanamayacağını söyleyebilir miyiz?
Şimdiden verilecek cevaplara teşekkür ederim
Old 19-01-2018, 04:51   #2
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Görüş

Alıntı:
İşten çıkarma gerçekleşmiş 2,5 ay geçmişse

Sayın meslektaşım,

1.İşveren Fesih Bildirimini yazılı yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır (İş K.m.19)

2.İşverenin Haklı Sebebe dayanarak İş Sözleşmesini feshettiği durumda yazılı bildirim şartı aranmaz.

3.Fesih bildirimi yazılı yapılmamışsa veya fesih sebebi açık ve kesin bir şekilde belirtilmemişse, İŞ K. m. 21. gereğince geçerli sebep gösterilmediği kabul edilir.

4.“bir ay içinde…“(m.20) koşulunun, işvereninin fesih bildirimini yazılı olarak yapmış ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmiş olduğu durumlar için geçerli olduğu görüşündeyim.

5.Öte yandan, “yazılı fesih bildirimi yapılmadan” işten çıkarılmış olma olgusunun, her türlü kanıtla ispatlanabileceği ve sürenin hesabına başlangıç sayılabileceği de savunulabilir.

Kahve molası...
Old 22-01-2018, 10:08   #3
Av.Duygu Işık Behrem

 
Varsayılan

Sayın alptekin44,

Yargıtay'ın aşağıdaki kararı, biraz eski tarihli olsa da aleyhe bakış açısını da görmeniz açısından size fayda sağlayabilir. Bu nedenle özetini paylaşmak isterim.


T.C.
YARGITAY
9. HUKUK DAİRESİ
E. 2007/17148
K. 2007/30956
T. 22.10.2007


• İŞE İADE TALEBİ ( Davanın Bir Aylık Hak Düşürücü Süre Geçtikten Sonra Açıldığından Reddi Gereği )

• HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRE ( İşe İade Talebi - Davanın Bir Aylık Hak Düşürücü Süre Geçtikten Sonra Açıldığından Reddi Gereği )

• FESİH BİLDİRİMİ ( Sözlü Olarak İş Sözleşmesinin Feshinin Bildirilmesi Geçerli Bir Bildirim Olduğu Gibi Eylemli İşe Alınmama Hali de İş Sözleşmesinin Feshi Olup Bu Tarihte İşe Alınmama Öğrenildiği İçin Fesih Bildirimi Olarak Kabul Edildiği )

• SÖZLÜ OLARAK İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİNİN BİLDİRİLMESİ ( Geçerli Bir Bildirim Olduğu Gibi Eylemli İşe Alınmama Hali de İş Sözleşmesinin Feshi Olup Bu Tarihte İşe Alınmama Öğrenildiği İçin Fesih Bildirimi Olarak Kabul Edildiği )

• FESİH NEDENİ ( İş Sözleşmesinin Eylemli ve Sözlü Olarak Feshedildiği - Davacının Daha Sonra Bilgi Edinme Kapsamında Fesih Nedenini Öğrenmek İçin Başvurması ve İşverenin Yazılı Bildirimde Bulunması Daha Önce Yapılan Bu Bildirimi Ortadan Kaldırmadığı )

"...Fesih bildiriminin yazılı yapılmaması yada yazılı fesih bildiriminde fesih sebebinin açık ve kesin olarak belirtilmemesi, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 19. maddesi uyarınca, feshin geçersizliği sonucunu doğurmaktadır. Yasada bildirimin yazılı fesihten başlatılacağında dair bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle sözlü olarak iş sözleşmesinin feshinin bildirilmesi, geçerli bir bildirim olduğu gibi, eylemli işe alınmama hali de iş sözleşmesinin feshi olup, bu tarihte işe alınmama öğrenildiği için fesih bildirimi olarak kabul edilmelidir. Davacının iş sözleşmesinin eylemli ve sözlü olarak 22.07.2006 tarihinde feshedildiği ve bildirimin bu tarihte davacıya yapıldığı sabittir. Esasen bu mahkemenin de kabulündedir. Davacının daha sonra bilgi edinme kapsamında fesih nedenini öğrenmek için başvurması ve işverenin yazılı bildirimde bulunması daha önce yapılan bu bildirimi ortadan kaldırmaz. Mahkemenin fesih bildirim tarihinin yazılı yapıldığı 05.08.2006 tarihi kabul ederek, davanın süresinde açıldığı şeklindeki değerlendirmesi hatalıdır. 22.07.2006 fesih bildirim tarihine göre, dava bir aylık hak düşürücü süre geçtikten sonra 24.08.2006 tarihinde açıldığından, davanın reddi gerekir."

Kaynak: Kazancı İçtihat Bankası


Bir de sorularım olacak;


1- 2.5 ayı sözlü bildirimi esas alarak mı, yoksa çıkış bildirgesindeki tarihe göre mi belirlediniz? Bu ikisi arasında farklılık mevcut mu?

2- Sözlü fesih bildiriminin ardından 1 gün bile olsa herhangi bir çalışma söz konusu olmuş mudur?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
işe iade davası hak düşürücü süre Alevvv Hukuk Soruları 14 24-12-2016 11:36
Esas icra dairesinden hacze çıkılıp da haciz esnasındaki vaki istihkak iddiası üzerine , size dava açmak için 7 günlük süre verildiyse geçerli midir? Av Z.Ograk Meslektaşların Soruları 0 18-06-2016 00:59
İşe iade başvurusu için 10 günlük süre ne zaman başlar? akrd61 Meslektaşların Soruları 5 12-01-2016 16:28
İtirazın İptali Davası için Öngörülen Hak Düşürücü Süre Kaçırılırsa, Gidilebilecek Hukuki Yol ? arif sadi Meslektaşların Soruları 3 17-06-2014 15:37
basın yasası madde 14teki 15 günlük süre hak düşürücü süre midir? Av.HandeSahici Meslektaşların Soruları 2 08-05-2009 16:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09222293 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.