Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Maaş haczinde 1.sıraki haczin 2.sıradaki haczi sürüncemede bırakması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2011, 19:23   #1
Av.Bilal Barutcu

Varsayılan Maaş haczinde 1.sıraki haczin 2.sıradaki haczi sürüncemede bırakması

Merhaba
Kambiyo senedine dayanarak açmış olduğum icra takibinde borçlunun çalışmakta olduğu iş yerine göndermiş olduğum maaş haczi yasısına ilgili şirket vekilinin vermiş olduğu cevapta; haczimizden önce başka bir icra müdürlüğünün dosyasınında haczi olduğunu bu haczin nekadar süreceği hususunda bilgi verilerek haczimizin ikinci sıraya alındığını şu tarihten itibaren bizim haczimizin uygulanmaya başlandığı ileri sürülmüştür.Yapmış olduğum araştırma neticesinde böyle bir icra dosyasının olduğu ve borçlunun bu dosyada maaş haczinin yasal 1/4 oranından yukarısında bir rakamda maaşından kesilmesine muvafakat ettiği görülmektedir.Bu sebepten bu zamana kadar mevcut dosyada kesintilerin biterek haczimize sıra gelmesini bekledik.Ancak en son yapmış olduğum araştırmada maaş haczinin birinci sırada olduğu belirtilen icra dosyasına aradan 10 ay gibi bir süre geçmesine rağmen herhangibi bir kesintinin yapılmadığını gördüm.Dolayısıyla haczimiz 2.sırada öylece durmaktadır.Böyle bir durumda ikinci sırada bekleyen alacaklının hakkının muvazaa olmasa bile sürüncemede bırakıldığını düşünüyorum.İcra dairesinde ilgili işyerine gerekli ihtaratın gönderilmesi hususunda talep açtım.Haczimizin birinci sıraya alınması için mercie yapacağım başvurunun akıbeti hususunda daha önce emsal olayla karşılaşan arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.
Old 19-11-2011, 13:23   #2
kezzy

Neden merciye başvurdunuz?
İş yerine yeni bir müzekkere yazılarak maaş haczinin son durumu, ilk sırada olan dosyaya kesintilerin devam edip etmediği, ediyor ise ne kadar bakiye borç tutarının kaldığının, haciz devam etmiyor ise dosyanıza halen kesinti yapılmaması nedenin kayıtlarından çıkatılarak dosyanıza bildirilmesi talep edilebilir.
Yazılı cevap olarak verilen bilgi çerçevesnde değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır diye düşünüyorum
Old 19-11-2011, 18:05   #3
Av.Bilal Barutcu

Daha merciye başvurma gibi bir işlem yapmadım.Aynen sizinde belirtmiş olduğunuz gibi işyerine maaş haczinin son durumu ile ilgili müzekkere gönderilmesi için talep açtığımı mesajımda belirtmiştim.Henüz tebliğ edilmedi sonucuna göre gerekli işlemleri yapacağımı ifade etmiştim.Ancak sonuç ne olur bu hususta emsal kararı olan arkadaşların var olup olmadığı hususunda görüş alabilmek istedim.Çünkü bu tarz durumda birinci alacaklının keyfiyetine bakılmaması gerektiğini düşünüyorum.İlginize teşekkür ederim.
Old 21-11-2011, 08:51   #5
Özgür Kınay

Benim aklıma ilk olarak borçlunun işten çıkmış/çıkarılmış olma ihtimali geliyor. Güncel SGK sorgulaması yaptınız mı?
Old 23-11-2011, 22:02   #6
Av.Bilal Barutcu

Müzekkeremize cevap geldi.Verilen cevapta ilgili icra dosyasında alacaklının banka olduğu yapılan maaş kesintilerin haricen alacaklıya verildiği, haczimizin daha önce ifade edildiği gibi belirtilen tarihte 1 sıraya gireceği ve kesintilerin dosyamıza gönderileceği v.s. belirtilmiş.Bu cevaba göre gerekeni yapacam.Borçlunun şuan işten çıkarılma yada çıkma gibi bir durumu mevcut değil.
Old 24-11-2011, 08:34   #7
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Bilal Barutcu
Müzekkeremize cevap geldi.Verilen cevapta ilgili icra dosyasında alacaklının banka olduğu yapılan maaş kesintilerin haricen alacaklıya verildiği, haczimizin daha önce ifade edildiği gibi belirtilen tarihte 1 sıraya gireceği ve kesintilerin dosyamıza gönderileceği v.s. belirtilmiş.Bu cevaba göre gerekeni yapacam.Borçlunun şuan işten çıkarılma yada çıkma gibi bir durumu mevcut değil.

Yani hala diğer borç bitmemiş, bakiye ne kadar kalmış bildirmemişler mi, berlirtilen tarih ne zamanmış yani dosyanıza hangi tarihte ödeme gönderileceğini belirtmişler?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi