Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Uyap DÖkÜman EdİtÖr / E-İmza İle Tarayicida Uyap GİrİŞİne Kesİn ÇÖzÜm

Yanıt
Old 23-05-2012, 10:03   #1
avdegim

Varsayılan Uyap DÖkÜman EdİtÖr / E-İmza İle Tarayicida Uyap GİrİŞİne Kesİn ÇÖzÜm

Uyap editörde e-imza sorunu ile (aynı zamanda) tarayıcılarda e-imza aracı ile işlem yapamayan meslekdaşlarımız, e-imza sağlayıcı firma, barolar birliği ve bakanlık arasında mekik dokumasına rağmen sorunlarına çözüm sağlayamamaktadırlar.

Öncelikle sorunun ana nedeni, java sürümünden kaynaklanmaktadır. Uyap Editör programı javanın eski sürümü olan 1.5.0.13 versiyonunu kullanırken tarayıcılarınız güncellendiğinden javanın en son sürümünü kullanmak istemektedirler. Javanın her iki sürümünün birarada bulunması gerekliliğinden dolayı kullanılmak istenilen her işlev sonuçsuz kalmaktadır.

Ana mantığı böylece belirttikten sonra yapılması gereken işlem aşamalarını anlaşılır bir şekilde ortaya koymak gerekmektedir.

1 - Bilgisayarınızda önceden yüklenmiş bulunan java ve editör programlarını tamamen denetim masasının program ekle/kaldır kısmından kaldırmak gerekiyor. Kaldırdıktan sonra program files kısmından klasörlerini de silelim ve bilgisayarı yeniden başlatalım.

2 - E-imza sağlayıcı firmadan ya da internet sitesinden temin ettiğimiz palma programını yükleyelim. 64 bit işletim sistemine sahip olanlar palmanın 64 bitlik sürümünü kursunlar.
Bulamayanlar için link şöyledir :
http://www.turktrust.com.tr/Palma_x64.exe
http://www.turktrust.com.tr/palma.exe

3 - Palma programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4 - Kart okuyucu cihazınızın sürücüsü yüklenmiş olmalıdır. Bu cihazın sürücüsünü sağlayıcı firmanın gönderdiği cd ya da internet sitesinden temin edebilirsiniz. Kart okuyucu cihazı takmadan sürücüyü yükleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

5 - Şimdi cihazınızı takabilirsiniz. (Bu aşamaya kadar gerekenleri yapmış olanlar bundan sonraki aşamada dikkat etsinler. Çünkü işin püf noktası bundan sonra gerçekleşecektir.)

6 - Sisteminizde java programının tamamen kaldırılmış olduğuna emin olun. Çünkü öncelikle javanın yukarıda anlatılan eski sürümünü yüklememiz gerekmektedir. Sisteminizde javanın yeni sürümü var ise, eski sürümü kuramayacaksınız. Bunun için öncelikle javanın yukarıda belirtilen 1.5.0.13 sürümünü kuracağız.

Şu linke tıklayarak java sürümünü kurunuz. Bu sürüm editör için gerekecektir. http://www.turktrust.com.tr/files/ya...ows-i586-p.exe

7 - Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

8 - esyajni.dll isimli dosyayı windows dizininin altındaki system32 klasörüne kopyalamamız gerekiyor. Bu dosyayı temin edemeyenler için linki veriyorum.
https://uvap.spk.gov.tr/esyajni.dll

9 - Şimdi sıra geldi editör programını kurmaya. Editör programını şu linkten indirebilirsiniz. http://www.adalet.gov.tr/
Sayfanın sağ tarafında programlar kısmında göreceksiniz.

10 - İndirdiğimiz editör programını kuruyoruz ve şimdi yapmamız gereken çok önemli bir işlem var.. Buraya çok dikkat edin.[/list]C:\Program Files (x86)\Java\jre1.5.0_13\bin dizinine kadar ilerliyoruz. Sekme kısmına mouse ile gelip sağ tıklıyoruz ve adresi kopyala seçeneğini işaretliyoruz.
[/list]Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem yolunu izleyerek açılan pencerede gelişmiş ayarlardan ortam değişkenlerini buluyor ve tıklıyoruz. (Bulamayanlar başlat çubuğunun altındaki boşluğa ortam değişkenleri yazarak bulabilirler.) [/list]Öncelikle TMP yi işaretleyerek alt kısımda PATH yazısını buluyoruz. Path yazısına çift tıklayalım ve değişkenleri görelim. Burayı silmeden sonunu gelelim ve noktalı virgül koyalım. Şimdi yukarıda kopyaladığımız C:\Program Files (x86)\Java\jre1.5.0_13\bin dizini noktalı virgülden sonra kopyalayalım. Ve buradan tamam diyerek çıkalım.

Bundan sonra editör programını açalım ve yazımızı yazalım. İşimiz bittikten sonra imza kütüphanesini seçelim. Buradan hangi kütüphaneye sahip isek, onu işaretleyerek tamam diyelim ve imzala butonuna basalım. Program dosyayı kaydetme işlemini yapacaktır. Dikkat edelim, kaydettiğimiz dosyanın uzantısı mutlaka .udf olmalıdır.

Anlattıklarımı harfiyen yerine getirdiğiniz takdirde editörde imza işlevini sorunsuz kullandığınızı göreceksiniz.

Yukarıdan beri yapmaya çalıştığımız iş editörün ihtiyaç duyduğu eski java sürümünü kullandırmaktı.

Oysa UYAP'a girmeye çalıştığınızda bu versiyon işlevsiz kalacaktır.

O halde yapmamız gereken bir işlem daha var. Uyap sayfamıza girmek için UBAP, www.turkiye.gov.tr gibi hangi yerden gireceksek buraya tarayıcımızdan giriyoruz ve sizden java yüklü değildir ikazını yapacaktır.
http://java.com/tr/download/index.jsp
adresinden javanın son sürümünü indiriniz ve artık uyap sayfasına da rahatlıkla gireceksiniz.

Sorularınız ve sorunlarınız olduğu takdirde bildirebilirsiniz.

Maalesef firma,barolar birliği ve bakanlığın yardım masalarının gerekli işlevi görememeleri neticesinde bir çok meslekdaşımız mağdur durumda..

Umarım sorunlarınız çözümlenecektir.
Old 23-06-2012, 01:19   #2
averozkan

Sayın avdegim,

Öncelikle teşekkürler, nihayet imzalayabildim.

Ancak;

1-"Şu linke tıklayarak java sürümünü kurunuz. Bu sürüm editör için gerekecektir. http://www.turktrust.com.tr/files/ya...ows-i586-p.exe" demişsiniz, o java sürümü kurulmuyor, neyseki elimde başka bir java5 (11) vardı, kuruldu.

2-Dediğiniz gibi portaldan giriş yaparken java7 kurmak gerekiyor. Ancak 7 kurunca bu sefer aynı anda döküman editörde imzalama işlemi yapılamıyor. Hatta e-takip de çalışmıyor. Java7 kur/kaldır ile işlere devam

Nedir bu eziyet anlamadım?
Old 23-06-2012, 11:34   #3
averozkan

Şöyle çözdüm, paylaşmak isterim (Windows7 Ultimate 32Bit SP1);
Java7 kaldırdım, Java6 kurdum;
eBeyanname, eTakip ve Döküman Editör (belge imzalama) kullanacağım zaman
denetim masası-Java uygulamasını açıp aşağıdaki resimdeki gibi

Java6 tikini kaldırıyor ve etkisizleştiriyorum, Portal'dan giriş yapacağım zaman Java6'yı etkinleştiriyorum.

Old 05-07-2012, 18:38   #4
Av.Murat GERDAN

ÖZELLİKLE WİN7 32 BİT KULLANANLAR AVUKAT ARKADAŞLAR, SAKIN BAROLAR BİRLİĞİ'NİN SAĞLADIĞI TURKTRUST E-İMZA ALMAYIN! bu turktrust'ın e-imzası çok kötü. uyap portala girebiliyorum ama kaç gündür defalarca "sil, yükle restart at, dene!" şeklinde uğraştıysam bir türlü uyap editörde oluşturduğum dökümanı imzalamıyor. şifresi hatalıymışmış, şeklinde uyarı mesajı veriyor. buradaki talimatları da harfiyyen yerine getirdiğim halde bu turktrust'ın e-imzasıyla evrak imzalanmadı... sistemim 32 bit. (ben çocukluğumdan beri bilgisayar kullanırım ve muratgerdan.av.tr isimli web sitemi de profesyonel yardım almadan kendim yaptım! sakın benim e-imzayı kurmayı, kullanmayı beceremediğimi düşünmeyin yani!)
Old 06-07-2012, 00:27   #5
averozkan

Alıntı:
Yazan Av.Murat GERDAN
ÖZELLİKLE WİN7 32 BİT KULLANANLAR AVUKAT ARKADAŞLAR, SAKIN BAROLAR BİRLİĞİ'NİN SAĞLADIĞI TURKTRUST E-İMZA ALMAYIN! bu turktrust'ın e-imzası çok kötü. uyap portala girebiliyorum ama kaç gündür defalarca "sil, yükle restart at, dene!" şeklinde uğraştıysam bir türlü uyap editörde oluşturduğum dökümanı imzalamıyor. şifresi hatalıymışmış, şeklinde uyarı mesajı veriyor. buradaki talimatları da harfiyyen yerine getirdiğim halde bu turktrust'ın e-imzasıyla evrak imzalanmadı... sistemim 32 bit. (ben çocukluğumdan beri bilgisayar kullanırım ve muratgerdan.av.tr isimli web sitemi de profesyonel yardım almadan kendim yaptım! sakın benim e-imzayı kurmayı, kullanmayı beceremediğimi düşünmeyin yani!)

Sayın üstadım, kızgınlığınızı anlıyorum, neticede satılan mal/hizmet yazılım dünyasına ilgili olmayan, bu konuda uzman olmayan bir avukat için (ki olmak zorunda değiliz) ayıplı mal/hizmettir ve sorunlarla satıcı/destekçi/Bakanlık tarafından net/açık çözüm ortaya konulamamaktadır.

Ancak tüm bu sistemi kullanabilmek için PC'nize kurduğunuz programları sinirlerinizin yatıştığı bir 2 saatlik zamanda "http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html" linkindeki freeware programla kaldırmayı deneyip (artıkları temizleme/registry kaydı silme/geliştirilmiş mod) oldversion.com'dan java 5.11 ve 6.31'i indirip kurmayı dener misiniz? (önce palma ve sonra tüm java'lar, eğer java7 varsa fx2'yi de kaldırarak)

2 haftadır şıkır şıkır çalışıyor, avukat arkadaşımın 32bit vista'sında da çalıştı..
Old 06-07-2012, 11:30   #6
Av.YBayrak

Sayın Meslektaşlarım;
Uyap döküman editörü sorunu kökten çözümlenmedikçe cebelleşmemizin ve sinir harbi yaşamamızın sonu yok. Bu nedenle ben uyap merkez'i telefonla aradım, sorunun kaynağını bildiğimizi ve artık bir çözüm bulmaları için görüştüm; arkasından da ilgililere biraz önce şu mesajı gönderdim :

Sayın Yetkili;
Yine uyap editör sorunu ve kaç gündür evrakları elden mahkemelere taşımak zorunda kalıyoruz.
Sorun, jawa'nın sürümünü her yenilediğinde avukatların elektronik imza ile uyap editör'ü kullanamaması.
Neden jawa sürümü her yenilendiğinde ortalama iki ay uyap editörü kullanamadığımız sorununun bir türlü çözülemediğini anlayabilmiş değiliz.
Hukuk sitelerinde de sürekli dile getirildiği gibi, sizlere de telefonla, e-posta ile sürekli intikal eden bu sorun bir türlü kökten çözüme ulaştırıl-amıyor, anlayabilmiş değiliz.
Ya mahkemelerin kullandığı sistemle daha uyumlu ve kullanışlı bir duruma getirilmesi, ya doğrudan word dosyasına elektronik imza koyarak evrakın gönderilebilmesinin sağlanmassı, ya da uyap editörün güncel jawa sürümünü otomatik olarak kullanacak şekilde revize edilmesi gerek. Bunlar o kadar da zor olmasa gerek.
Uyap'ın her bir kısmı bir yargıç kontrolünde ve bu kısmının Sayın yargıç Muhammet Bey'in yetki ve kontrolünde olduğunu, talep ve şikayetlerimizin tüm yetkili yargıçlarca da okunduğunu bilgisindeyiz.
Allah aşkına no'lur lütfen çözün şu sorunu.
Saygılar.
Av.Yılmaz BAYRAK
İST.BAROSU-22638

Uyap Tlf : 0312 293 21 00 dan;5, 2,1
0505 204 14 41
e-posta adresi : yardimmasasi@adalet.gov.tr

Arkadaşlar, sorunun kesin çözümü için ve acil çözümü için birer mesaj gönderelim, telefon edelim diye düşünüyorum. Bakanlığa da yazalım, baro yönetimlerine de yazalım ve çözüm isteyelim, yoksa bu sıkıntı bitmeyecek.
Old 06-07-2012, 16:17   #7
Av.Murat GERDAN

palma programının her açılışta güncelleme buldum demesi üzerine güncelleme yapıyormuş gibi yapıp siz hayır demedikçe bunu sonsuza dek sürdürmesini mi, yoksa turktrust seçeneğinden değil de tübitak seçeneğinden uyap portala girebilmeye mi yanayım... uzun uzun bu işlerin ne kadar kalitesiz yapıldığı ve bu savımı doğrulayacak hususlar üzerinde durmak istemiyorum. artık evrak imzalayabiliyorum. sorunu şu şekilde çözdüm: onlarca kez kur sil vs yaptıktan sonra, programların kurulumu, java versiyonunun yönlendirilmesi vs buradaki talimatlara harfiyen uyduğuma emin oldum (3kez tekrar ettim). kurulumla alakalı bi sorun olmadığına artık emindim. karta takılı cipi yerinden oynatıp tekrar taktım. bunu 4, 5 kez denedim. bilgisayarımda ne kadar USB port varsa bunlara e-imzayı bunlara takıp bi daha bi daha imzalamayı demedim. her seferinde şifremin hatalı olduğu mesajını verdi. sabırla tekrar denedim. bi daha imza kütüphanesinden (ki bunu daha evvel defalarca yapmştım) tubitak UEKAEnin seçeneğini gösterdim. bi daha imzalamayı denedim ve OLDU! basit bi iş bu kadar zor olmamalıydı... bu kadar emek verseydim belki e-imzayı sıfırdan kendim üretebilirdim...
Old 06-07-2012, 17:32   #8
Av.Murat GERDAN

sayın averozkan, editör için eski portal için yeni java versiyonlarının kullanılması gerektiğinden tavsiye ettiğiniz gibi eski, sonra da yeni versiyonu (7) kurup, sadece eskisini aktif etmek için eskiyi "enabled" yaptım. malesef yeni java sürümü aktifmiş gibi imza işlemini gerçekleştirmedi....her seferinde portala girecekken yeni javayı kurmak, imza atacağımız zamanda yenisini kaldırmak gerekiyor...
Old 07-07-2012, 21:02   #9
Av.Murat GERDAN

AYNI ANDA ESKİ ve YENİ JAWA VERSİYONLARINI KULLANMAK MÜMKÜN! Java'nın eski sürümü uyap döküman editöründe evrak imzalamak için lazım, yeni sürümü de uyap avukat portala girmek için... sayın averozkan'ın dediği yol (hangisi lazımsa enabled) bende olmadı... bunun üzerine ben de bilgisayarıma sanal makine (VMware Workstation) kurdum. sanal makineye de windows7 kurdum. böylelikle bi gerçek bir de sanal iki windows 7'İm oldu. gerçek olan windows'a eski jawa'yı, sanal windows'a yeni jawa'yı kurdum. normal kurulu windows'ta belgeyi imzalayıp, sanal windows'ta uyap avukat portala giriyorum yani dolaylı yoldan da olsa aynı anda iki java versiyonunu kullanabilmiş ve böylece e-imzadan yapması beklenen iki fonksiyonu da aynı anda gerçekleştirebilmiş oluyorum...
Old 08-07-2012, 15:06   #10
Av.Murat GERDAN

Aynı anda hem e-imza atmak hem de uyap portala sorunsuz girmek için java 6 update 31 kurmanız yeterli! sorunu paylaştığım için en basit çözümü de paylaşmak zorundayım. java 6 update 31'i şu linkten indirebilirsiniz:http://downloads.pcauthority.com.au/...-java_6_32-bit

yalnız ben nedense e-imza atacakken ya da portala giriş yapacakken e-imza sunan asıl şirket turktrust değil de tubitak'ı seçerek işlem yapabiliyorum.
Old 08-07-2012, 17:51   #11
Av.YBayrak

Sn. meslektaşım Av. Murat GERDAN; size teşekkür ediyorum. jawa 7 yi ve eski jawa sürümlerini kaldırdım ve jawa 6 uptade 31 i kurdum,söylediğiniz gibi hem editörde imzalayabildim hem de uyap a girebildim. Fakat, jawa sürekli yenileme uyarısı veriyor. Bilgisayardan yeterince de anlamayınca bir hayli zor oluyor tabii. Şimdi de aman kaza ile güncellemeyeyim diye önüme not yazdım, gözümü ondan ayırmıyorum.
Old 09-07-2012, 17:42   #12
Av.Murat GERDAN

sn.Av.YBayrak, otomatik java güncellemenizi kapatmak için denetim masası->java->update'e girip "Check for Updates Automatically"nin (güncellemeleri otomatik olarak kontrol et) önündeki kutucuğun boş olmasını temin edin. Önündeki kutucuk "tık"lı (seçili) olursa javanın yeni sürümünü otomatik olarak kontrol edilip bulunup sisteminizdeki sürüm otomatik yükseltilecektir... Kutu boş olunca java güncellemesini siz yaptırmadıktan sonra yapmayacaktır.
Old 27-07-2012, 09:26   #13
Avrasya

Döküman veya şablon editöründe hazırladığım evrağı kayıt edemiyorum. Dolayısıyla imzalayamıyorum. Acil yardıma ihtiyacım varrr....
Old 07-09-2012, 15:38   #14
Av.Murat GERDAN

hem döküman imzalamak hem de avukat portala girebilmek için java 6 u 31 tek başına yeterli oluyordu. artık olmuyor. java 6 u31 ve java 6 için java fx'i bilgisayarıma sırasıyla kurdum. şu an hem dökümanı sorunsuz imzalıyorum hem de portala girebiliyorum.
Old 09-11-2012, 14:32   #15
Av.YBayrak

Sayın Meslektaşlarım;
Uyap editörü bir sorunsuz kullanamadık. Editör proğramını yeniden düzenlemişler, şimdi başka sorunlar başladı.
Öyle ki, jawa'yı ve Editör'ü kaldırdım yeniden yükledim, yine sorunlar devam ediyor.

Uyap Editör Proğramında Yapılan “Yükseltme” Değişikliği İle Uyap Editör Adeta Kullanılamaz Hale Geldi. Çünkü:

1 ) Masa üstü kısa yol üzerinde doküman hazırladığımızda daha önce kaydet ve imzalama işlemini yaptığımızda yeni dosya açabiliyor iken, şimdi yeni dosya açtığımızda hata bildirimi veriyor ve imzalama işlemi yapamıyoruz. İmzalama işlemi yapabilmek için imza kartını(çubuğu) bilgisayardan ayırarak tekrar takmak durumunda kalıyoruz ki, bu aynı zamanda Uyap bağlantısının da kesilmesi demek oluyor.

2 ) Masa üstüne kaydettiğimiz dosyayı silmek istediğimizde “Dosya Jawa Platform(SE) Binary üzerinde açık olduğundan bu eylem gerçekleştirilemiyor” uyarısı vermekte ve dosya silinememektedir.

Dün akşamdan itibaren görüştüğümüz tüm meslektaşlarımız aynı sorunu yaşamaktadır.

Ayrıca, sistem üzerinde hata bildiriminde bulunmak istediğimizde sistemin Adalet Bakanlığı dışında bir yere bağlandığı (SİSTEMİN KONTROLÜNÜN ADALET BAKANLIĞINDA OLMADIĞI ??) uyarısını vermekte ve hata bildirimimizi de almamaktadır.

Bir an önce sistemin düzeltilmesi talebi ile e-posta gönderdim, bakalım nasıl olacak...
Old 04-12-2012, 22:34   #16
scoskun72

Bürodaki dört bilgisayardan sadece birinde imza atabiliyoruz şu an,çıldırmaya az kaldı !!! Hımmm bunu yazarken şunu fark ettim şimdi, o bilgisayarımız en eski bilgisayarımız xp ile çalışıyor;yaşasın eski bilgisayarım
Old 21-01-2013, 16:04   #17
nazanoz

Java 6 u 31 diye birşeyi yeni duyuyorum. Verilen linkte de gözükmüyor. Tekrardan link gönderebilecek biri var mı?
Old 23-01-2013, 13:22   #18
Av.YBayrak

Sayın meslektaşlarım;
Sayın meslektaşımız nazanoz un java ile ilgili sorusu üzerine, hem sayın meslektaşımı bilgilendirmek ve Bu konu ile ilgili olduğu için, hem de kendi bilgilerinize ekleyerek gerektiğinde bu husustaki sorunlarınızın çözümüne yardımcı olabileceği düşüncesi ile bilgilendirmek isterim.

1- Bilgisayarımızdaki java sürümlerini proğram ekle/kaldır dan kaldırıyoruz.
2- Fakat bu yeterli olmuyor bazen. Çünkü kaldırdığımız proğram anahtarı ve bir kısım kalıntıları kayıt defterinde varlığını sürdürüyor. Kayıt defterinden de silmemiz gerekiyor. Kayıt defterinden silmek için Başlat-da proğram arama kutucuğuna regedit yazıyoruz. Karşımıza kayıt defteri düzenleyicisi çıkıyor. Evet diyoruz ve karşımıza çıkan Bilgisayarım yazısı altındaki proğramları açıyoruz, bunların hangisinde isse java, o anahtarı kaldırıyoruz.
3- Ancak, bazen bu da yeterli olmuyor. Çünkü, buradaki dizin altına kaydedilmemiş ve bilgisayarda başka bir yere kaydedilmiş olabiliyor. Başka yerdeki java kayıtlarını silmek için ise: Bilgisayarım-Yerel Disk C – ye gidin ve üstteki adres çubuğunun sağ tarafında, yani açma kapama butonunun altındaki küçük adres çubuğuna java yazarak aratın, biraz bekleyin. Adres kayıt defteri dizini altında kayıtlı olmayan bütün java lar burada ortaya çıkacaktır. Hepsini silsin. Böylece aynı zamanda bilgisayarınızda da temizlik yapmış olursunuz. Bilgisayarınızı kapatıp açın.

UYAP için, Bilgisayarınızdaki bütün java proğramlarını kaldırdıktan sonra :

Google a, eski java sürümleri ile ilgili belgeleri nereden edinebilirim yazıyorsunuz, çıkan aynı yazılı adrese tıklıyorsunuz. Java nın eski sürümleri sayfası açılır. Bu sayfada aşağı doğru inerken javanın eski sürümleri nasıl indirebilirim yazısının altındaki satıra dikkat edin, orada java arşivi indirme yazısının üzerine tıklayın.
Burayı tıkladığınızda karşınıza Oracle Java Arşivi sayfasına geleceksiniz, Java SE 6 yı tıklayın. Açılan sayfada gri kutuların altında java sürümleri yer almaktadır.
Gri kutulardan java SE Runtime Environment 6u 31 yazan bölüme inin ve bu kutuda Lisans sözl. Kabul ediyorum tıklayın.
Altındaki sistemlerden Bilgisayarınızın işletim sistemi sol sıradakilerden hangi ise onun proğramını indirip, kurup çalıştıracaksınız. Örneğin Windows xp veya windows 7 32 bit ise wind.x86 32 bit’in çevrimdışı olanın hizasında sağdaki jre i586 exe yi tıklayarak proğramı indirin, kurun ve çalıştırın. Ancak şimdi dikkat! Java sürekli güncelleme uyarısı yapacaktır, Kesinlikle güncellemeyin, her güncelleme uyarısında Hayır! Deyin.
Artık sorun yaşamayacaksınız.
Şayet bilgisayarınızın işletim sistemi win. 7 64 bit ise, bu indirdiğiniz java proğramına ilişkin bir adres kopyalama işlemi yapmanız gerekiyor, buna ilişkin bilgi ve yol gösterimi de Adalet Bakanlığı’nın https://avukat.uyap.gov.tr/avukatpor...ayis/eimza.pdf adresindeki yolu izlemek gerekiyor.

Bu arada, çok ender olabilir fakat başka bir hususa dikkat çekmek isterim: Diyelim ki, Java ile bir sorununuz yok, bütün bunlar tamam. Ve editörde evrak imzalıyorsunuz, vatandaş portala giriyorsunuz, fakat avukat portal’da imzaladıktan sonra ekran kapanıyor ve portal’a giremiyorsunuz.
Buraya dikkat!
Avukat portal kimlik bilgilerinizde değişiklik olmuş olabilir; değişiklik olmuş ise, uyap’ a giriş yapmak istediğinizde adres çubuğunda men/vefat şeklinde görünür. Bu durumda yapacağınız, avukat bilgilerinizi güncelleme işi adalet komisyonunuzca ya da Baro’nuzca yapılıyordur. Arayın, bilgilerinizin güncel olup olmadığını kontrol ettirin. Bazen güncel görüne bile mevcut bilgilerin yeniden güncellenmesi gerekebiliyor, bilgileri sildirip yeniden yükleterek güncellettirin. Bu orunu uyap yardım masası veya izin kayıtlı olduğunuz baro/adalet komisyonu da göremiyor; ancak e-imzayı aldığınız yazılım şirketi teknik destek ekibi sistemi taradığında görebiliyor.
Hepinize iyi çalışmalar dilerim.
Old 06-02-2013, 12:05   #19
Av. Fırat BİLBAY

Hukukçu meslek grubunun kendisine verilen dijital hizmeti iyileştirebilmek için yukarıda sayılan eylemleri gerçekleştirmek durumunda kalması son derece gülünç. Bence bu; bir hastanın ameliyattan sonra dikişlerini söküp ameliyatın eksik kalan kısımlarını kendisinin tamamlaması kadar anormal bir durum. Umarım bu programın yazılımından, hazırlanmasından, tasarlanmasından ve sunulmasından sorumlu olanlar bu rezaleti görüp mesleki beceriksizliklerinden ve ortaya koydukları eserin kalitesizliğinden ötürü bir parça da olsa mahcubiyet duyuyorlardır.
Ne yazık ki pek sanmıyorum...
Old 06-02-2013, 12:11   #20
Av. Fırat BİLBAY

Sn. meslektaşım Av. YBayrak; bilgisayarım Windows 7 64 bit fakat vermiş olduğunuz https://avukat.uyap.gov.tr/avukatpor...ayis/eimza.pdf linkine ulaşamıyorum. Böyle bir adres bulunmadığı uyarısıyla karşılaşıyorum. Uyap'ın sitesinden bu pdfi kendim de aradım ancak orada da bulamadım.
Old 07-02-2013, 18:23   #21
Av.YBayrak

Sayın Meslektaşım phrat;
Az önce kontrol ettim, evet haklısınız, daha önce ulaşılırken şimdi bu adresten ulaşılamıyor.
Ancak, arama motoruna(ben google kullanıyorum) Türkiye Barolar Birliği Elektronik İmza - E-İmza
diye yazarsanız, buradan da ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sizin nezdinizde meslektaşlarıma şunu da belirtmek isterim: Bilgisayarınızın RAM ı 4 GB veya daha az ize, win7 nin 64 bit'lik sürümünü kullanmanızın hiç bir yararı olmadığını; bilakis java'nın eski proğramlarını kullanan ve 32 bit lik sisteme göre yazılımı yapılan proğramlarda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ben 64 bit i kaldırdım, yerine 32 bit win.7 Ultimat kurdum. 32 bitlik yazılım sisteminde 4 GB dahil bu miktara kadar RAM kullanılıyor, 64 Bit lik sistemde ise RAM inizin miktarı ne kadarsa tamamını kullanabiliyor. Doğrusu, çok fazla RAM e gereksinim duyan bilgisayar oyunları için belki işe yarayabilir fakat 64 bit in bizler için sorun yaratmaktan başka işe yaradığını görmedim, duymadım.
Umarım ssize ve ihtiyaç duyan meslektaşlarıma biraz yardımım ulaşmış olsun
İyi çalışmalar dileğiyle
Old 18-02-2013, 12:45   #22
Av Ercan

Sayın YBayrak Uyap Editör yeni sürüm ile yaşamış olduğunuz problemi nasıl çözdünüz acaba? Aynı sorun benim de başımda yeni sürümü yükledim sorunsuz çalışan e-imza ve editör çalışmaz oldu?
-
Bu arada sorunu çözdüm. Aynı sorunu yaşayanlar için;
Windows 7 - 64 bit
Daha önce yaptığım halde yeni versiyonu yükleyince Path değişkenini tekrar tanımlamak gerekiyormuş, onu yapınca sorun çözüldü.
"C:\Program Files (x86)\Java\jre1.5.0_13\bin dizinine kadar ilerliyoruz. Sekme kısmına mouse ile gelip sağ tıklıyoruz ve adresi kopyala seçeneğini işaretliyoruz.
Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem yolunu izleyerek açılan pencerede gelişmiş ayarlardan ortam değişkenlerini buluyor ve tıklıyoruz. (Bulamayanlar başlat çubuğunun altındaki boşluğa ortam değişkenleri yazarak bulabilirler.)
Öncelikle TMP yi işaretleyerek alt kısımda PATH yazısını buluyoruz. Path yazısına çift tıklayalım ve değişkenleri görelim. Burayı silmeden sonunu gelelim ve noktalı virgül koyalım. Şimdi yukarıda kopyaladığımız C:\Program Files (x86)\Java\jre1.5.0_13\bin dizini noktalı virgülden sonra kopyalayalım. Ve buradan tamam diyerek çıkalım."
Old 24-02-2013, 01:14   #23
Av. Taner BAŞ

Üstadlar, UYAP sistemi çalşıyor da sorunsuz bir şekilde e-imza atıyorsanız, hiç bir java güncellemesi yapmayın. Sorun kalmayacaktır.
Old 05-06-2013, 07:58   #24
Av. Ceyhun Doğan Küçükçil

Üstadlarım ;
UYAP adalet bakanlığı bağlantısında avukat ekranını e imza kullanarak sorunsuz açıyorum ancak

döküman editörde

imzalama esnasında karşıma şu uyarı geliyor

Sertifika Geçerliliği Tamamlanamadı!
Proxy Kullanıyorsanıs bağlantı ayarlarınızı kontrol edeniz!

bu ne anlama geliyor

editörü silip yeniden yükledim ama yine aynı sorun devam etmekte

yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim
iyi çalışmalar
Old 05-06-2013, 08:29   #25
scoskun72

Sayın meslektaşım ;
Eğer e-imzanızı barolar birliği aracılığı ile aldıysanız çağrı merkezini arayınız, 444 22 76, ulaşması biraz zaman alıyor ama itinayla yardımcı olup sorunu çözüyorlar.
Old 05-06-2013, 11:17   #26
Av. Ceyhun Doğan Küçükçil

Alıntı:
Yazan scoskun72
Sayın meslektaşım ;
Eğer e-imzanızı barolar birliği aracılığı ile aldıysanız çağrı merkezini arayınız, 444 22 76, ulaşması biraz zaman alıyor ama itinayla yardımcı olup sorunu çözüyorlar.

e imza e güven tarafından sağlanmakta
iyi çalışmalar ve teşekkürler
Old 09-10-2013, 14:02   #27
09efe

Sayın Av. Ceyhun Doğan Küçükçil, probleminizi çözebildiniz mi, nasıl? Aynı problemi yaşamaktayım.
Old 27-11-2013, 12:06   #28
recotto

Alıntı:
Yazan Av. Ceyhun Doğan Küçükçil
Üstadlarım ;
UYAP adalet bakanlığı bağlantısında avukat ekranını e imza kullanarak sorunsuz açıyorum ancak

döküman editörde

imzalama esnasında karşıma şu uyarı geliyor

Sertifika Geçerliliği Tamamlanamadı!
Proxy Kullanıyorsanıs bağlantı ayarlarınızı kontrol edeniz!

bu ne anlama geliyor

editörü silip yeniden yükledim ama yine aynı sorun devam etmekte

yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim
iyi çalışmalar

Barolar birliğinin sitesinden e imza kısmından uyap editörün 3.48 le biten sürümünü indirir kurarsanız sorununuz çözülür meslektaşım.

Aynı sorunu biz de yaşadık bu şekilde çözüme ulaştık.
Old 03-04-2014, 13:48   #29
Av.Funda Vural

Varsayılan editör 3.4.8 sürümü

Sayın Meslektaşım;3.4.8 İ nereden indirebilirim ,Barolar Birliği sitesinde bulamıyorum ,3.4.5 sürümü dışında bir editör sürümünü yükleyebileceğim bir adres verebilir misiniz?
Old 17-04-2015, 12:00   #30
Av. Kürşat AYKOL

En yeni başlıklı konu bu olduğu için buraya yazıyorum arkadaşlar. Uyap avukat portala düne kadar sıkıntısız girebiliyordum. Ancak dün modemi açıp kapattık ve o andan beri sisteme giremiyoruz. SAğ üstte bir X işareti çıkıyor Pop-up engellendi yazıyor ve sürekli gelen "bu seferlik çalıştır" butonu bir türlü gelmiyor. Dolayısıyla kartın okunması şifrenin girilmesi de mümkün olmuyor. Java güncelleme ekranı geliyor ama java sürümümde bir değişiklik ve sıkıntı yok düne kadar giren java. Sabahtan bu yana 444 22 76 destek hattında operatörler dolu olduğundan bekletiliyorum. Bir öneriniz var mı bu konuda?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi