Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

eğlence yeri çalışanının sağlık raporu bulunmaması sebebiyle işyeri sahibi TCK'nın kamu sağlığına karşı suçlar hükümlerine göre cezalandırılabilir mi?

Yanıt
Old 24-11-2011, 17:25   #1
nilü

 
İnceleme eğlence yeri çalışanının sağlık raporu bulunmaması sebebiyle işyeri sahibi TCK'nın kamu sağlığına karşı suçlar hükümlerine göre cezalandırılabilir mi?

Merhabalar, yaptığım araştırmalara rağmen örneğini bulamadığım bir konuyla ilgili danışmak istiyorum;

Umuma açık istirahat ve eğlence yerinde çalışanların alması gereken; bulaşıcı hastalığı olmadığına dair sağlık raporunun olmadığının tespit edilmesi halinde 5179 sayılı kanunun 5728 sayılı yasayla değişikliğine dayanılarak TCK'nın kamu sağlığına karşı suçlar bölümünde yer alan hükümlerle cezalandırılması mümkün müdür?

ilgili maddede "Bu Kanun'un 18 inci maddesinde belirtilen sağlığın korunması ile ilgili yasakları ihlal eden kişiler, Türk Ceza Kanunu'nun "Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar" başlıklı Bölümünde yer alan hükümlere göre cezalandırılır." denilmektedir.

Aynı kanunun 18. maddesi:
Sağlığın korunması
MADDE 18. - İnsan sağlığının korunması amacıyla, gıda maddelerini ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten ve/veya satan işyerleri;
a) Bakanlıkça çıkarılacak ilgili yönetmeliklerde belirtilen asgari teknik, hijyenik ve güvenlik şartlarını taşımak zorundadır.
b) Gıda kodeksine uyulmaksızın gıda maddelerini imal edemez, mübadele konusu yapamaz ve muameleye tabi tutamaz.
c) İnsan sağlığına zarar verecek muhteviyatta gıda maddeleri üretemez, içerisine zararlı bir madde katamaz, böyle bir maddenin kalıntısını bulunduramaz ve gıdaya zararlı özelliğe yol açacak herhangi bir işlem uygulayamaz.


İncelediğim yönetmeliklerde; "eğlence yerlerinde çalışanların sağlık raporu alması zorunludur" denmektedir ancak çalışanların sağlık raporu olmadığı tespit edildiğinde işletmeye eksiklerini tamamlaması için ne kadar süre verilmesi gerektiği ile ilgili bir hüküm bulamadım. Çalışanların sağlık raporu bulunmaması dışında hijyen şartlarına herhangi bir aykırılık söz konusu olmamasına rağmen, sağlık raporu alınması için bir süre verilmeden veya mühürleme, faaliyetten men gibi bir karar verilmeden ceza davası açılabilir mi?
Old 25-11-2011, 05:48   #2
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan nilü
Umuma açık istirahat ve eğlence yerinde çalışanların alması gereken; bulaşıcı hastalığı olmadığına dair sağlık raporunun olmadığının tespit edilmesi halinde 5179 sayılı kanunun 5728 sayılı yasayla değişikliğine dayanılarak TCK'nın kamu sağlığına karşı suçlar bölümünde yer alan hükümlerle cezalandırılması mümkün müdür?
''Kanunsuz suç ve ceza olmaz.''

Sağlık Raporu olmaması eylemi sözü edilen 18.maddede yer almamaktadır. Dolayısıyla TCK uygulanamaz.

Alıntı:

"eğlence yerlerinde çalışanların sağlık raporu alması zorunludur" denmektedir ancak çalışanların sağlık raporu olmadığı tespit edildiğinde işletmeye eksiklerini tamamlaması için ne kadar süre verilmesi gerektiği ile ilgili bir hüküm bulamadım.
İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
Bakanlar Kurulu Karar Tarihi - No : 14/07/2005 - 2005/9207
Resmi Gazete Tarihi : 10/08/2005
Resmi Gazete Sayısı : 25902
İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATININ KESİNLEŞMESİ
Madde 13- İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen işyerleri, yetkili idareler tarafından ruhsatın verildiği tarihten itibaren en geç bir ay içinde kontrol edilir. İşyerinin bu süre içinde kontrol edilmemesi halinde ruhsat kesinleşir. Kontrol görevini yerine getirmeyen yetkili idare görevlileri hakkında kanunî işlem yapılır.
İşyeri açma ve çalışma ruhsatının verilmesinden sonra yapılacak denetimlerde mevzuata uygun olmayan unsurların ve noksanlıkların tespiti halinde, işyerine bu noksanlık ve hatalarını gidermesi için bir defaya mahsus olmak üzere onbeş günlük süre verilir.
Verilen süre içinde tespit edilen noksanlık ve aykırılıklar giderilmediği takdirde, ruhsat iptal edilerek işyeri kapatılır. Ayrıca ilgililerin yalan, yanlış ve yanıltıcı beyanı varsa haklarında kanunî işlem yapılır.

Saygılarımla
Old 25-11-2011, 11:36   #3
Av.Ömer Güntay

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan nilü
Merhabalar, yaptığım araştırmalara rağmen örneğini bulamadığım bir konuyla ilgili danışmak istiyorum;

Umuma açık istirahat ve eğlence yerinde çalışanların alması gereken; bulaşıcı hastalığı olmadığına dair sağlık raporunun olmadığının tespit edilmesi halinde 5179 sayılı kanunun 5728 sayılı yasayla değişikliğine dayanılarak TCK'nın kamu sağlığına karşı suçlar bölümünde yer alan hükümlerle cezalandırılması mümkün müdür?

ilgili maddede "Bu Kanun'un 18 inci maddesinde belirtilen sağlığın korunması ile ilgili yasakları ihlal eden kişiler, Türk Ceza Kanunu'nun "Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar" başlıklı Bölümünde yer alan hükümlere göre cezalandırılır." denilmektedir.

Aynı kanunun 18. maddesi:
Sağlığın korunması
MADDE 18. - İnsan sağlığının korunması amacıyla, gıda maddelerini ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten ve/veya satan işyerleri;
a) Bakanlıkça çıkarılacak ilgili yönetmeliklerde belirtilen asgari teknik, hijyenik ve güvenlik şartlarını taşımak zorundadır.
b) Gıda kodeksine uyulmaksızın gıda maddelerini imal edemez, mübadele konusu yapamaz ve muameleye tabi tutamaz.
c) İnsan sağlığına zarar verecek muhteviyatta gıda maddeleri üretemez, içerisine zararlı bir madde katamaz, böyle bir maddenin kalıntısını bulunduramaz ve gıdaya zararlı özelliğe yol açacak herhangi bir işlem uygulayamaz.


İncelediğim yönetmeliklerde; "eğlence yerlerinde çalışanların sağlık raporu alması zorunludur" denmektedir ancak çalışanların sağlık raporu olmadığı tespit edildiğinde işletmeye eksiklerini tamamlaması için ne kadar süre verilmesi gerektiği ile ilgili bir hüküm bulamadım. Çalışanların sağlık raporu bulunmaması dışında hijyen şartlarına herhangi bir aykırılık söz konusu olmamasına rağmen, sağlık raporu alınması için bir süre verilmeden veya mühürleme, faaliyetten men gibi bir karar verilmeden ceza davası açılabilir mi?

Sorunuzdan çıkardığım kadarı ile;

1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanununun 126-127. maddeleri çerçevesinde çalışmaların 3 ayda bir portör muayenelerinin yaptırılması zarureti bulunmaktadır. Bu yükümlülük sadece gıda işyerleri ile ilgili de değildir. Buna aykırılık halinde idari para cezası ve sair tedbirler söz konusu olabilir. Konunuzla ilgili olduğunu tahmin ediyorum. Eklediğim linki inceleyiniz.
Saygılarımla.

http://www.bilgin.net/CSGBmevzuatCDsi/Portor.htm
Old 25-11-2011, 12:49   #4
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sağlık Raporu alınması İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatları Hakkında Yönetmelik'in 36.maddesi gereğidir:

''c) Bulaşıcı hastalığı olmadığına dair resmî sağlık kurumundan alınacak sağlık raporu. Çalışmanın devamı halinde sağlık raporu her altı ayda bir yenilenir.''
Old 25-11-2011, 17:04   #5
nilü

 
Varsayılan

Yardımlarınıziçin çok teşekkür ederim. Bir ricada daha bulunmak istiyorum acaba bu duruma benzer bir yargıtay kararı örneği var mıdır? sağlık raporu eksikliğinden TCK185'e gidilemeyeceğine ilişkin?
Old 25-11-2011, 18:25   #6
nilü

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
''Kanunsuz suç ve ceza olmaz.''

Sağlık Raporu olmaması eylemi sözü edilen 18.maddede yer almamaktadır. Dolayısıyla TCK uygulanamaz.
Sayın Armağan Konyalı sağlık raporu bulunmaması "asgari teknik, hijyenik ve güvenlik şartlarının bulunmadığı" olarak yorumlanmıştır. Peki bu duruma nasıl bir savunma getirilebilir?
Old 26-11-2011, 14:22   #7
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Ayrıca, 5179 sayılı Kanun yürürlükten kalkmış olmalı. 5596 sayılı Kanun'a bakmanızı öneririm:

5596 sayılı Kanun:

Yürürlükten kaldırılan hükümler
MADDE 47- (1) 27/5/2004 tarihli ve 5179 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmıştır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mirasın İflas Hükümlerine Göre Tasfiyesi Kemosabe Meslektaşların Soruları 21 20-08-2019 11:27
Vasi Tayini-sağlık Raporu -raporu verecek makam avkaratas Meslektaşların Soruları 7 10-01-2013 12:30
TCK.289 ve özel hukuk hükümlerine göre konulmuş rehin tolgaaltun Meslektaşların Soruları 1 10-11-2011 14:46
terekenin iflas hükümlerine göre tasfiyesi Av.Murat Serezli Meslektaşların Soruları 0 14-06-2010 11:33
İhtiyaç Sebebiyle Tahliye - ihtiyacın samimi bulunmaması - koşulların değişmesi Av.ZAFER İŞERİ Meslektaşların Soruları 3 05-04-2007 13:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04660797 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.