Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Mülkiyetinde Karar Defteri Düzenlemesi Yeni Yönetimin Yapması Gerekenler

Yanıt
Old 04-06-2010, 15:17   #1
av.ertürkyıldız

 
Varsayılan Kat Mülkiyetinde Karar Defteri Düzenlemesi Yeni Yönetimin Yapması Gerekenler

sayın meslektaşlarım site genel kurul toplantısında yönetimde değişiklik oluyor bu değişikliğe ilişkin karar boş bir kağıda yapılıyor kurul toplantısından sonra karar defteri alınıyor.(eski defterler savcılıkta)bu boş kağıda yazılan kararın karar defterine geçilmesi gerekir mi?eğer geçilmesi gerekiyorsa nasıl geçilmelidir?toplantı geçmiş tarihte yapılmış tarih nasıl atılmalıdır? burada başkanın cezai ve hukuki sorumluluğu nedir?
Old 04-06-2010, 15:54   #2
Av. Nurten Kozan

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım;
Kat Malikleri Kurulunun, site yöneticiliğinin tüzel kişiliği yoktur. Bu nedenle, Kat Malikleri Kurulunda alınan kararların, toplantıya katılan malikler tarafından imzalanmış olması asıl ve önemli olandır. Tutanaklarda, hazırun cetveline göre toplantıya katılan tüm maliklerin imzası mevcut ise, tutanakların ekleriyle birlikte saklanması yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Kat Malikleri Kurulu, Kararlarını, sayfaları önceden Noter'e tasdik ettirilmiş deftere kayıt ederler. Kararların altının toplantıya katılan maliklerce imzalanması zorunludur.
Benzer bir durumda, mevcut tutanakları, defterin ilk sayfalarına yapıştırmaları yönünde görüş bildirmiştim.
Kolaylıklar dilerim.
Old 04-06-2010, 23:12   #3
wellan

 
Varsayılan

Çözüme kavuşturulması gereken husus yönetim değişikliğinin deftere geçirilmeisnin;o değişikliğin geçerlilik şartı olup olmadığı noktasındadır.KMK 30.maddesinde düzenlenen karar ve toplantı yeter sayısı kararların geçerlilik şartıdır.Bu nedenle öncelikle yönetim değişikliği kararı alınmasında kat maliklerinin toplanması ve karar alması m.30 da düzenlenen yeter sayılara ulaşmışmıdır?Sayın meslektaşımın da ifade etmiş olduğu üzere ve aşağı madde metninde de açıkça ifade edildiği gibi usuli bir şart olarak değendirlebilir.Haizrun cetveli m.30 de yer alan topnatı ve karar yeter sayısının anlaşılmasında esas alınacak ölçüttür.Somut olayda toplantı ve karar yeter sayısının sağlandığını farzedelim;alınan yasaya uygun kararın deftere yazılmaması halinde kararın geçersiz olacağı sonucuna varılamaz.Altını çizmiş olduğum yükümlülükler yöneticinin sorumluluğuna ilişkin olarak yorumlanabileceğini;kararların geçerliliğine etki etmeyeceğini düşünüyorum.Nitekim 32.madde hükmünde yöneticiye verilmiş olan olumlu bir yükümlülükten bahsetmektedir.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

IV - Kararlar:
Madde 32 - Anagayrimenkul kat malikleri kurulu tarafından, sözleşme, yönetim planı ve kanun hükümleri uyarınca verilecek kararlara göre yönetilir. Bütün kat malikleriyle külli ve cüzi halefleri, yönetici ve denetçiler, kat malikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdürler. Anagayrimenkulün kullanılmasından veya yönetiminden dolayı kat malikleri arasında veya bunlarla yönetici ve denetçiler arasında veya denetçilerle yöneticiler arasında çıkan anlaşmazlıklar, kat malikleri kurulunca çözülür ve karara bağlanır. Kat malikleri kurulu kararları (1) den başlayıp sırayla giden sayfa numaraları taşıyan her sayfası noter mühüriyle tasdikli bir deftere yazılarak, toplantıda, bulunan bütün kat maliklerince imzalanır karara aykırı oy verenler bu aykırılığın sebebini belirterek imza koyarlar. Bir husus hakkında ilerde çıkan anlaşmazlıklar, karar defterinde aynı hususa dair daha önce verilmiş bir karar varsa kaide olarak ona göre çözülür.

Defter tutulması ve belgelerin saklanması:
Madde 36 - Yönetici, kat malikleri kurulunun kararlarını protokolleri, yapılan ihtar ve tebligatın özetini ve tarihlerini ve bütün giderleri, 32 nci maddede sözü geçen deftere tarih sırasiyle yazmaya ve bu defteri ve giderlerin belgeleriyle diğer bütün belgeleri bir dosyada saklamaya mecburdur. Bu defterin, her takvim yılının bitmesinden başlıyarak bir ay içinde yönetici tarafından notere kapattırılması mecburidir.

Old 05-06-2010, 11:43   #4
av.ertürkyıldız

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşlarım verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim.Kat Mülkiyetine yeni başladığım ve uzmanalaşmayı düşündüğüm için sorularım devam edecektir.Yine siz deneyimli meslektaşlarımdan yardımlar isteyeceğim.Saygılar..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
apartman karar defteri. ilyasgöbelek Meslektaşların Soruları 1 05-03-2010 21:47
karar defteri Ahmet Taşkan Hukuk Soruları 0 19-07-2007 22:46
Yeni Karar Düzeltme Sınırının Uygulanma Tarihi nejan Meslektaşların Soruları 4 18-04-2005 01:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03731990 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.