Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin beraber yaşadığı kadına tokat attım, boşanma sebebi mi? ceza davası açılır mı?

Konuyu Kilitleyin
Old 23-02-2010, 01:19   #1
Konuk

Soru eşimin beraber yaşadığı kadına tokat attım, boşanma sebebi mi? ceza davası açılır mı?

eşimin 6 aydır beraber oturduğu kadınla ,tesadüfen bir mağazada karşılaştım.beni tahrik edici sözler kullandı ve kendime hakim olamadım ona tokat attım ve gözünde bir yırtık oluştu..hastahaneden rapor almış ancak davacı olmadı.
olayın üstünden 5 gün geçti.
eşimden boşanmak istemiyor olduğum için,şimdi eşim aradı ve eğer boşanmazsam,o kadının benden davacı olacağını,hapise gireceğimi ve zaten boşanma sebebi olduğunu söyledi.
o kadın,beni ne kadar zaman içinde şikayet etme hakkına sahiptir.
eşimden,boşanmayı kabul edersem,aylar sonrada olsa beni şikayet edebilir ve ceza aldırabilirmi?
yanıtlarsanız sevinirim..teşekkür ve saygılarımla
Old 23-02-2010, 12:21   #2
üye8180

Sayın Konuk, bu kadına tokat atmanız ve neticede gözünün yırtılmasına sebep olmanız kasten yaralama suçunu oluşturur. Yasal düzenleme ve şikayet süresi aşağıda sunulmuştur. Yaralama fiili basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif ise soruşturma şikayete tabi olacaktır. Aksi takdirde, şikayet aranmaksızın, re'sen soruşturma ve kovuşturma yapılacaktır.

Türk Ceza Kanunu 73. madde: Soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olan suç hakkında yetkili kimse altı ay içinde şikayette bulunmadığı takdirde soruşturma ve kovuşturma yapılamaz.

Türk Ceza Kanunu 86. madde: Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) (Ek fıkra: 31/3/2005 – 5328/4 md.) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

Kadının sizden şikayetçi olması ve sizin hakkınızda soruşturma ve kovuşturmaya başlanması , eşinize haklı ve yeterli boşanma sebebi vermez. Boşanma davasında, dava evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle, yani çekişmeli olarak açılmışsa, karşı tarafın boşanmaya sebep olan olaylarda kusurlu olmasının ispatlanması gerekmektedir. Sizin yaralama eyleminiz, eşinize değil, eşinizin birlikte yaşadığı kadına karşı olmuştur. Evlilik birliği ile ilgisi bulunmamaktadır.

Hak kayıplarına uğramamak için mutlaka doğrudan avukat yardımı alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi