Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafakamı Ve Tazminatımı Nasıl Alabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 04-04-2008, 16:16   #1
Konuk

Mesaj Nafakamı Ve Tazminatımı Nasıl Alabilirim?

boşandım ve 1000 ytl tedbir nafakamı ve 5000 ytl.de tazminatım var ama eşim ödemiyor ben bu paraları nasıl alacağım .tazminatı ödenmediği sürece acaba faizi işliyormu .ve icrayla alabilirmiyim tazminatı bana bilgi verirseniz sevinirim . acaba icraya vermek çin mahkememi açmam lazım nasıl bir yol gideceğim hiçbir bilgim yok bu konuda .teşekkürler.
Old 04-04-2008, 16:35   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
boşandım ve 1000 ytl tedbir nafakamı ve 5000 ytl.de tazminatım var ama eşim ödemiyor ben bu paraları nasıl alacağım .tazminatı ödenmediği sürece acaba faizi işliyormu .ve icrayla alabilirmiyim tazminatı bana bilgi verirseniz sevinirim . acaba icraya vermek çin mahkememi açmam lazım nasıl bir yol gideceğim hiçbir bilgim yok bu konuda .teşekkürler.

Boşandığınızı belirtmişsiniz ama karar kesinleşti mi? Kesinleştiyse tazminatı da icra takibine konu edebilirsiniz. Yine tedbir nafakası dava devam ederken tayin edilen bir nafaka türüdür. Çocuk için hükmolundaysa kesinleştikten sonra 'iştirak nafakası' olarak devam edecektir. Sizin için tayin edildiyse, kararda 'yoksulluk nafakası' olarak devamına denildiyse devam edecektir. Çocuk yoksa ve 'yoksulluk nafakası' tayin edilmişse, karar kesinleştiğinde 'tedbir nafakası' sona erecektir.

Faiz için tedbir nafakası daha önce tahsil edilmediyse, dava tarihinden itibaren yıllık % 9 faiz işletilebilir. Tazminat için, kararın kesinleşmesinden itibaren aynı oranda faiz talep edilebilir.

Görüldüğü üzere olasılıklar üzerine yazabiliyoruz. Bu nedenle hak kaybına uğramamak için, mutlaka bir avukattan yardım almalısınız.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi