Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evde çalişan Hasta Bakici Iş Kanunu'ndan Yararlanir Mi?

Yanıt
Old 20-06-2016, 15:09   #1
avukat20

 
Varsayılan Evde çalişan Hasta Bakici Iş Kanunu'ndan Yararlanir Mi?

Merhaba sayın meslektaşlarım.

Müvekkil işverenin evinde hasta bakıcılığı yapmaktadır. İşverenin yaşı ileri olup, aynı zamanda felçlidir.

Malum İş Kanunu'na göre ev hizmetlerinde çalışanlar Kanun kapsamında değerlendirilmiyorlar ve davalarına iş mahkemesinde bakılmıyor. Ancak Yargıtay kararlarına göre "evde hastaya bakan hemşire" iş kanunu kapsamında yer alıyor.

Müvekkil işçi evde hasta bakıcılığı yapmaktadır, ancak herhangi bir okuldan hemşirelik diploması yoktur. Yargıtay kararındaki hemşire lafzına hasta bakıcısı da girer mi, yoksa diplomalı hemşire mi kastedilmektedir?

Teşekkürler.
Old 20-06-2016, 19:38   #2
olgu

 
Varsayılan

İş kanununda ev hizmetlerinde çalışanlar bu kanun kapsamında değildir diye hüküm var. Somut oleyda müvekkiliniz yaptığı işin ev hizmeti mi yoksa hemşire mi olduğu sonucu etkilecektir.

Hemşirelik bazı özel şartlara bağlanmış, hemşirelik değil de hasta bakıcılığı olarak araştırma yapmanızı tavsiye ederim.
Old 21-06-2016, 14:21   #3
avukat20

 
Varsayılan

Tam da aradığım çok aydınlatıcı bir tavsiye
Old 21-06-2016, 15:43   #4
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avukat20
Yargıtay kararındaki hemşire lafzına hasta bakıcısı da girer mi, yoksa diplomalı hemşire mi kastedilmektedir?

Bahsettiğiniz yargıtay kararı, 22. hukuk dairesinin kararı mı?

Hatırladığım kadarıyla 22. hukuk dairesinin böyle bir kararı vardı. Kararda evde çalışan hizmetçi, aşçı vs. kişilerin iş kanunu kapsamında olmadığı ancak hemşire veya çocuk bakıcısı kişilerin iş kanunu kapsamında olduğu şeklinde bir karardı.

Benzer bir konuda bu kararı uzun uzun tartışmıştık benim çıkardığım sonuç şu olmuştu:

ev hizmetlerinde çalışanlardan kasıt ev işi ile alakalı çalışanlar; ancak evde ev işinin dışında yaşlıya, çocuğa bakım gibi çalışmalar ev hizmeti olmadığından iş kanunun 4. maddesinde sayılanlardan olmuyor.

Bu sebeple işi yapanın diplomasından ziyade yaptığı işin ev hizmeti mi değil mi ona bakmamız gerekiyor.

(22. hukuk dairesinin kararına da katılmadığımı ayrıca belirtmek isterim)
Old 21-06-2016, 15:52   #5
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bahsettiğiniz yargıtay kararı, 22. hukuk dairesinin kararı mı?

Hatırladığım kadarıyla 22. hukuk dairesinin böyle bir kararı vardı. Kararda evde çalışan hizmetçi, aşçı vs. kişilerin iş kanunu kapsamında olmadığı ancak hemşire veya çocuk bakıcısı kişilerin iş kanunu kapsamında olduğu şeklinde bir karardı.

Benzer bir konuda bu kararı uzun uzun tartışmıştık benim çıkardığım sonuç şu olmuştu:

ev hizmetlerinde çalışanlardan kasıt ev işi ile alakalı çalışanlar; ancak evde ev işinin dışında yaşlıya, çocuğa bakım gibi çalışmalar ev hizmeti olmadığından iş kanunun 4. maddesinde sayılanlardan olmuyor.

Bu sebeple işi yapanın diplomasından ziyade yaptığı işin ev hizmeti mi değil mi ona bakmamız gerekiyor.

(22. hukuk dairesinin kararına da katılmadığımı ayrıca belirtmek isterim)

Bahsettiğim karar:

Alıntı:
T.C. YARGITAY 22. HUKUK DAİRESİ E. 2013/35095 K. 2015/9308 T. 9.3.2015

4857 Sayılı Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının ( e ) bendi uyarınca, "ev hizmetlerinde çalışanlar" hakkında bu kanun hükümleri uygulanmaz. Ev hizmetlerinde aşçı, uşak, temizlikçi gibi işlerde çalışan işçi ile ev sahibi işveren arasındaki uyuşmazlığın iş mahkemesi yerine genel mahkemelerde çözümlenmesi gerekir. İş Kanunu kapsamı dışında bırakılan bu hizmetleri gören kimselerle bunları çalıştıranlar arasındaki hukukî ilişkilerde Borçlar Kanununun hizmet sözleşmesine dair hükümleri uygulanır. Aile bireylerini evden alarak alışverişe, şehir içinde gezmeye götüren, boş zamanında ev ve eklentilerinde zamanını geçiren şoföründe ev hizmeti yaptığı ve iş kanunu kapsamında olmadığı kabul edilmelidir. Buna karşın evde hastaya bakan hemşire ve çocuk eğiticisi 4857 Sayılı Kanun kapsamında değerlendirilmelidir.


Bu karara göre evin sahibine yemek yapan aşçı iş kanunu kapsamında değil ancak evde bulunan çocuğa yemek yapan bakıcı iş kanunu kapsamında...
Old 21-06-2016, 17:46   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın avukat20,
Aşağıdaki kararlar aydınlatıcı olabilir.

Alıntı:
Yazan Yargıtay 9.Hukuk Dairesi 2008/32436 Esas 2010/19276 Karar
Davacı, davalıya ait evde ev hizmetlisi olarak çalıştığını, bu anlamda ev işleri dışında davalının kişisel bakımını da üstlendiğini, sözleşmesinin haklı neden olmaksızın feshedildiğini belirterek işçilik alacaklarının hüküm altına alınmasını istemiştir.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 4. maddesinin 1. fıkrasının e bendi uyarınca, <ev hizmetlerinde çalışanlar> hakkında bu kanun hükümleri uygulanmaz. Kısaca, ev hizmetlerinde aşçı, uşak, temizlikçi gibi işlerde çalışan işçi ile ev sahibi işveren arasındaki uyuşmazlığın iş mahkemesinde değil, genel mahkemelerde çözümlenmesi gerekir, İş Kanunu kapsamı dışında bırakılan bu hizmetleri gören kimselerle bunları çalıştıranlar arasındaki hukuki ilişkilerde Borçlar Kanunu'nun hizmet aktine ilişkin hükümleri uygulanacaktır. Çalışmayan aile bireylerini evden alarak, alışverişe, şehir içinde gezmeye götüren, boş zamanında ev ve eklentilerinde zamanını geçiren şoförün de ev hizmeti yaptığı ve İş Kanunu kapsamında olmadığı kabul edilmelidir (Yargıtay 9. HD. 09.10.2008 gün ve 2007/27814 Esas, 2008/25988 K.).

Buna karşın evde hastaya bakan hemşire ve çocuk eğiticisi İş Kanunu kapsamında değerlendirilmelidir.

Somut olayda, davacının davalıya ait evde, ev işlerini yaptığı, bunun yanında kendisine bakamayacak durumda olan davalının da kişisel bakımını yerine getirdiği sabittir. Bu durum hizmet tespiti davası ile de belirlenerek kesinleşmiştir. Ancak bir kimsenin Sosyal Güvenlik Kurumu şemsiyesi altında olması, iş Yasası kapsamında olduğu anlamına gelmez. Davacı açıklandığı şekilde iş Yasası kapsamında işçi sayılan bir kimse değildir. Bu nedenlerle iş mahkemesi görevsiz olup mahkemenin görevsizliği nedeni ile dava dilekçesinin reddi gerekirken hatalı gerekçe ile yazılı şekilde kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
Alıntı:
Yazan Yargıtay 9.Hukuk Dairesi 2013/16982 Esas 2014/3992 Karar
Somut olayda, tanık beyanlarından ve tüm dosya kapsamından davalının ortaokul çağlarında iki torununun olduğu, davalının bu torunlarına bakmak için davacıyı işe aldığı, davacının bu çocukların bakımı ile uğraştığı, bunun yanında ise arızi olarak ev işlerinde ev sahibine yardım ettiği bu nedenle davacı ile davalı arasındaki ilişkinin İş Kanunu'nun düzenlediği anlamda hizmet ilişkisi olarak değerlendirilmesi gerektiği, uyuşmazlığın çözümünde İş Mahkemesi'nin görevli olduğu anlaşılmıştır. Mahkemece işin esasına girilerek dava hakkında bir karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde görevsizlik kararı verilmiş olması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

Benim kararlardan anladığım, kişinin hangi amaçla işe alındığı ve ağırlıklı (asli) olarak yaptığı işin ne olduğu İş Kanunu kapsamı açısından önemlidir.

Saygılarımla,
Old 22-06-2016, 14:56   #7
avukat20

 
Varsayılan

Sayın Bozoğlu ve Balku cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yargıtay'ın kararlarından, hala net bir sonuca varabilmiş değilim maalesef. Sayın Bozoğlu'nun mantık kurgusu kabul edilebilir gözükse de, Yargıtay'ın tekrar bu yönde karar vereceği bana şüpheli geliyor.

İkinizin de yorumlarından anladığım kadarıyla, "hastaya bakan hemşire" ifadesinde diplomalı sağlık görevlisi şartı aranmıyor, değil mi?

Teşekkürler.
Old 27-06-2016, 14:49   #8
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avukat20
"hastaya bakan hemşire" ifadesinde diplomalı sağlık görevlisi şartı aranmıyor, değil mi?

Teşekkürler.

Aynı yargıtay kararına göre konuşuyorsak evet aranmıyor...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İş Kanunu'ndan Kaynaklanan İdari Para Cezaları- Asıl İşverenin Sorumluluğu- Yargıtay Kararı Av.Turhan Demiroğlu Meslektaşların Soruları 2 14-11-2012 13:46
ŞÜpheden Sanik Yararlanir denizözcan Meslektaşların Soruları 1 22-10-2010 21:16
Yeni Çek Kanunu'ndan sonra Yargıtay'dan cezalandırmaya ilişkin onama kararı çıktı mı? Elinde bu yönde karar olan meslektaşım var mı? mehves Meslektaşların Soruları 2 21-10-2010 22:45
açık arttırmayla satılan evde, evde oturanların alım önceliği var mıdır? isileylem Meslektaşların Soruları 1 28-12-2008 00:00


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05100894 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.