Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karayolları - Kamulaştırma paralarının ödenmemesi durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-06-2012, 18:09   #1
Mesut AVCI

Varsayılan Karayolları - Kamulaştırma paralarının ödenmemesi durumu

Değerli hukukçu büyüklerim,

İlk sorum şu olacak;

1- Kamulaştırma davasının kesinleşmesi sonucu müvekkil lehine 60.000 TL kamulaştırma bedeli hükmedildi. Karar yaklaşık bir yıldır icra ya konulmuş durumda fakat Kara yolları Bölge Müdürlüğü herhangi bir ödeme yapmamaktadır , bu durumda bu paranın tahsili için tavsiye edebileceğiniz bir yol var mıdır? Konunun hızlanması için ne yapmak gerekiyor,

Son olarak ise

2- Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği HAKSIZ TUTUKLAMA sebebiyle verilen maddi-manevi tazminat MALİYE HAZİNE borçlu gösterilerek icra takibi başlatılıyor fakat Muhtıra da göndermemize rağmen yaklaşık 8-9 aydır herhangi bir ödeme yapılmadı bu durumda da izlenebilecek yol nedir ? Şimdiden teşekkürler
Old 09-06-2012, 09:36   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Mesut AVCI
Değerli hukukçu büyüklerim,

İlk sorum şu olacak;

1- Kamulaştırma davasının kesinleşmesi sonucu müvekkil lehine 60.000 TL kamulaştırma bedeli hükmedildi. Karar yaklaşık bir yıldır icra ya konulmuş durumda fakat Kara yolları Bölge Müdürlüğü herhangi bir ödeme yapmamaktadır , bu durumda bu paranın tahsili için tavsiye edebileceğiniz bir yol var mıdır? Konunun hızlanması için ne yapmak gerekiyor,

Son olarak ise

2- Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği HAKSIZ TUTUKLAMA sebebiyle verilen maddi-manevi tazminat MALİYE HAZİNE borçlu gösterilerek icra takibi başlatılıyor fakat Muhtıra da göndermemize rağmen yaklaşık 8-9 aydır herhangi bir ödeme yapılmadı bu durumda da izlenebilecek yol nedir ? Şimdiden teşekkürler

1- Bir hata olmasın? Ya da dava eski "bedel tespiti" davası mı? Çünkü Kamulaştırma Kanununda 2001 yılında yapılan değişiklikten sonra, kamulaştırma bedeli bankaya yatırılmadan tescil kararı verilememektedir.
Davanız eski bedel tespiti davalarından ise, kamulaştırma bedelinin ödenmemesi nedeniyle görevi ihmal suçundan dolayı suç duyurusunda bulununuz.
2- Ödenek varsa ödenmesi gerekir. Görevi ihmal suçundan dolayı suç duyurusunda bulununuz.
Old 13-06-2012, 14:11   #3
bilecikspor

Üstadıma katılıyorum. Bedel bankaya bloke edilmeden mahkeme kamulaştırma kararını vermez. El atmanın önlenmesi davası sonucu çıkan bir tazminat olabilir.
Aynı dert benim de başımda var. 2 yıl önce icraya koydum ancak Karayolları parayı ödemiyor. Her yolu denedim, inatla ödemiyorlar. AİHM'e başvurarak iç hukuk yollarının etkisiz olduğunu belirttim. Sonuç gelince sizlerle paylaşırım.
Old 26-03-2015, 23:35   #4
Levent Karakaya

Alıntı:
Yazan bilecikspor
Üstadıma katılıyorum. Bedel bankaya bloke edilmeden mahkeme kamulaştırma kararını vermez. El atmanın önlenmesi davası sonucu çıkan bir tazminat olabilir.
Aynı dert benim de başımda var. 2 yıl önce icraya koydum ancak Karayolları parayı ödemiyor. Her yolu denedim, inatla ödemiyorlar. AİHM'e başvurarak iç hukuk yollarının etkisiz olduğunu belirttim. Sonuç gelince sizlerle paylaşırım.

Merhaba üstadım aynı olay benim başımda parayı alabildiniz mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi