Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ruhsatsız Yapı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2009, 13:20   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Ruhsatsız Yapı

Merhaba, müvekkil bir apartmanın 3. katı ile çatı katını apartman sahibinde satın almış.Daha sonra apartman sahibi diğer katları kardeşine satmış.Yeni malik de çatı katının ruhsatsız olduğunu ve çatı katının ortak kullanım alanı olduğunu belirterek meni müdahale ve ecri misil talebinde bulundu.

Yeni malikin asıl amacının anılan taşınmazı değeri altında satın alabilmek olduğu kanaatindeyiz.Müvekkil taşınmazı satışa çıkarmasına rağmen bunu engelleyici davaranışlarda bulunuyor.Müvekkil şikayeti üzerine tehdit meskene tecavüz suçundan yargılanıyor.

Bu bağlamda nasıl bir savunma yapabilirim?Çatı katı ruhsatsız yapılmış.Davacının kötü niyetli olduğunu ileri sürüp ceza dosyasının incelenmesini istesem bir faydası olur mu?İlk malike ihbar yaptık.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılarımla
Old 15-05-2009, 17:53   #2
prooofhayat

Müvekkiliniz çatı katını satın aldığını ne şekilde ispat ediyor? Mesela 3. kat için kat mülkiyet tapusu varken çatı katı için arsa payı tapusu mu var?
Old 16-05-2009, 12:08   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan prooofhayat
Müvekkiliniz çatı katını satın aldığını ne şekilde ispat ediyor? Mesela 3. kat için kat mülkiyet tapusu varken çatı katı için arsa payı tapusu mu var?

Hayır malesef yok.Evin içinden bulunan merdivenden çatı katına çıkılıyor.Çatı katına da başka çıkış yok.Davalı 3.katın kapısının geri çekilerek çatının ve terasın ortak olarak kullanılmasını talep ediyor.Müvekkil de çatı katı içinde fark ödeyerek evi satın aldığını belirtiyor.İlk malikle aralarında yaptıkları sözleşmede de ortak kullanım alanları belirlenmiş.Fakat çatı katı ortak kullanım alanı olarak belirtilmemiş.Saygılarımla
Old 16-05-2009, 14:51   #4
prooofhayat

Özlem hanım,
İlginç bir konu...Yeni malikin eski malikin kardeşi olması,yeri görmeden satın almasının hayatın olağan akışına aykırı olması,müvekkilinizin taşınmazını sözleşmeyle satın alması karşısında müvekkillinizin iyi niyetinin varlığı kesin. Bu durumda ecrimisil istenemez. Yeni malik ile eski malik arasında danışıklılık olması pek muhtemel olduğundan iş bu satıma karşı muvazaa davası açmanızı,size karşı açılan davada aktif husumet itirazında bulunmanızı ve diğer davanın bekletici mesele yapılmasını istemenizi öneririm.
Sevgi ve saygılarımla
Old 16-05-2009, 15:29   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan prooofhayat
Özlem hanım,
İlginç bir konu...Yeni malikin eski malikin kardeşi olması,yeri görmeden satın almasının hayatın olağan akışına aykırı olması,müvekkilinizin taşınmazını sözleşmeyle satın alması karşısında müvekkillinizin iyi niyetinin varlığı kesin. Bu durumda ecrimisil istenemez. Yeni malik ile eski malik arasında danışıklılık olması pek muhtemel olduğundan iş bu satıma karşı muvazaa davası açmanızı,size karşı açılan davada aktif husumet itirazında bulunmanızı ve diğer davanın bekletici mesele yapılmasını istemenizi öneririm.
Sevgi ve saygılarımla

Davada müvekkil taşınmazı görerek almış.Tapuda da üstüne geçirmişler.Fakat tapuda çatı katı gözükmüyor.Kaçak olarak ilk malik yapmış.Müvekkilde ondan satın almış.Satım yapıldığı sırasında apartman tamamlanmadığı için sözleşme yapıp bir takım maddeler koymuşlar.Apartman tamamlanmadan satılamaz gibi.Ortak kullanım alanları belirlenmiş.İlk malikle kardeşi arasında danışıklık olduğu düşünmüyorum.İkinci malik kötü niyetli.Apartmanı ucuza almak istiyor.İlk malike davayla ilgili ihbar talebinde bulundum.

Davacının kötü niyetli olmasını,müvekkilin apartmanı bu şekilde satın aldığını iddia ederek davanı reddini talep etsem uygun olabilir mi?
Old 16-05-2009, 18:13   #6
prooofhayat

Yapılacak başka şey kalmıyor. Ben olsam danışıklık iddiasında ısrar ederdim.
Old 16-05-2009, 18:22   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan prooofhayat
Yapılacak başka şey kalmıyor. Ben olsam danışıklık iddiasında ısrar ederdim.

Çok teşekkür ediyorum.Danışıklığı da dilekçemde değineceğim.Daha sonra da ilk malike karşı tazminat davası açmayı düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi