Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtİrazin İptalİ Davasi-tedbİr Talebİ

Yanıt
Old 30-07-2008, 11:37   #1
merdi

Varsayılan İtİrazin İptalİ Davasi-tedbİr Talebİ

İyi günler. Öncelikle durumu açıklıyayım; Genel haciz yolu ile takibe geçtiğimiz iki dosyada itiraz süresi geçti ve biz haciz ihbarnameleri ile takibe devam ettik. Daha sonra ihbarnameler tebliğ edildikten sonra muhabere yolu ile itraz geldi. İtirazın süresinde olduğunu gördükten sonra itirazın iptali davası açtık. Ancak bu arada bir haciz ihbarnamesinden iki dosyanında dosya hesaplarına yeter miktarda para gönderildi ve paralar borçlu tarafından talep edilmişte değil. Ben duruşmayı beklemeden mahkemeden ara kararla bu paraların borçluya ödenmememesi hususunda tedbir istemeyi düşünüyorum. Ancak takdir edersinizki hakimlerimizi herzaman ikna etmek kolay olmuyor. Bu konu ile ilgili Yargıtay kararı ve sair mevzuatta açıklayıcı bir kaynağa ulaşamadım. Bilgisi olanlar veya elinde emsal dosya bulunanalardan fikir danışmak istiyorum.
Saygılar.
Old 30-07-2008, 20:36   #2
mdelen82

sayın meslektaşım:
1)haciz ihbarnamesine itiraz edildiyse açacağınız dava ile 3. şahıs cezai ve hukuki sorumluluğu vardır. itiraz ettiyse "bende borçlunun herhangi bir alacağı" yoktur diyor. bunu ispat etmeniz için elinizde kuvvetli deliller olmalı şayet öyle para var ve mahkeme ihtiyadi tedbir koyarsa 3. şahısın başı dertte demek. bu arada bu konuda tedbir kararı verilmemesi gerektiği kanaatindeyim. çünkü esasa ilişkin konuda tedbir kararı verilemez.saygılar.
Old 31-07-2008, 09:47   #3
merdi

Konu biraz yanlış anlaşıldı galiba. Muhabere yolu ile dosya borçlusu tarafından, itiraz süresinin geçmesinden yaklaşık 10 gün sonra (fakat itiraz süresi içinde muhabereye sokulmuş) bir itiraz geldi. Ancak biz bu 10 günlük süre içinde 89/1 ihbarnamelerini çıkarmıştık ve dosya borcunun tamamı kadar miktar dosyaya girmişti. Şimdi itiraz sebebiyle takip durdu ve para tarafımıza doğal olarak ödenemiyor. Ancak benim istediğim bu paranın (dava sonuna kadar) dosya içinde kalmasını Mahkemeden tedbir yoluyla talep etmek. Sorun şu ki buna ilişkin Mahkemenin vereceği kararın ne olacağı konusunda kararsızım. Bu nedenle mahkemeyi ikna hususunda emsal karar, içtihat veya mevzuatta açık bir karşılık danışmaktayım.
Saygılar.
Old 31-07-2008, 10:25   #4
TABUOSMAN

Süresinde yapılmış olan itiraz takibi durdurur. İtiraz edilmesine karşın yapılan haciz kanuna aykırıdır. Bu haczin geçerli sayılabilmesine olanak olmadığı gibi kanımca Mahkemenin de borçlu olup olmadığı halen belirsiz olan kişinin, üçüncü bir şahıs tarafından geçersiz haciz ihbarnamesine istinaden icra dosyasına ödenen bu alacağını almasını engelleyecek bir tedbir kararı vermesinin mümkün olmadığı görüşündeyim.
Old 01-08-2008, 15:37   #5
mdelen82

itiraz takibi durdurduğundan borçlu imzaya veya borca itiraz ederek borcu inkar etmektedir. bu halde haksız yere haczedilen bu meblağın borçluya geri ödenmesi gerekir. mahkemenin tedbir kararı vereceğini düşünmüyorum. bu arada meslektaşlarımız sorularını daha açık yazarlarsa etkili ve katılım fazla olur teşekkürler...
Old 01-08-2008, 16:24   #6
merdi

Bugün dilekçemi sundum, açıklamamı hakime ilettim ve tedbir kararını aldım. Kararı doğru bulmayanlar olabilir.
Tedbir kararı verilmesinin nedenleri ise bence;
1) Borçlunun büyük bir şirket olması ve söz konusu borcun işçi alacağı (kıdem, izin, ücret alacağı) olması.
2) Borçlunun alacaklılarından mal kaçırdığı ve usulsüz birçok işlem yaptığı bilinen bir şirket olması.
3) Alacak kalemlerinin çok açık bir şekilde sunulmuş olması ve borçlunun itirazının haksız olduğunun okurken bile anlaşılabilecek derecede kötü yazılmış olması.
4) Dava sonuçlandığında ortada bir borçlunun bile kalıp kalmayacağının şüpheli olması.

Tüm bu gerekçeler bence tedbir kararının verilmesinde etkili oldu. Ayrıca son olarak belirtmeliyim ki tedbir kararı veren bir İş Mahkemesi'ydi. İş mahkemelerinde işçinin ne derece korunduğu malümünüzdür.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi