Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nufusa kayıtlı olmayan çocuğun tanınması

Yanıt
Old 25-07-2011, 14:47   #1
Güldal

 
Varsayılan Nufusa kayıtlı olmayan çocuğun tanınması

Merhabalar
Müvekkil evli iken bir kadınla ilişkisi oluyor kadın hamile iken müvekkili terk edip gidiyor.Bebek dünyaya gelmiş ve yaklaşık 3 aylık
Müvekkil bebeği nufusuna kaydetmek istiyor fakat henüz çocuk kayıtllı değil diye biliyoruz.İzlenmesi gereken yol nedir?Bebek sadece anne adına nufusa kaydedilmişse ne yapılması gerekir?
Saygılar...
Old 25-07-2011, 15:12   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın Güldal;

Bebeğin nüfus kaydında gerçekte babası olmayan birinin adı yazıyor ise öncelikli olarak yapılması gereken, baba olarak ismi geçen şahsın gerçekte baba olmadığının ispatlanmasıdır. Ancak, henüz nüfusa kayıt söz konusu olmamış ise direkt tanıma davası açılmalıdır.

Saygılarımla..
Old 25-07-2011, 21:26   #3
serkan karaoğlu

 
Varsayılan

Sayın Güldal dava açılmasına gerek yok. Direk nüfus idaresine gidip ben bu çocuğu tanıyorum desin yeterli. Tanıma için dava açılmasına gerek yok. Sayın Ekici'nin bahsettiği husus; eğer çocuğun baba hanesinde birinin adı yazıyor olsaydı söz konusu olacak bir durumdu.
Old 26-07-2011, 09:04   #4
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan serkan karaoğlu
Sayın Güldal dava açılmasına gerek yok. Direk nüfus idaresine gidip ben bu çocuğu tanıyorum desin yeterli. Tanıma için dava açılmasına gerek yok. Sayın Ekici'nin bahsettiği husus; eğer çocuğun baba hanesinde birinin adı yazıyor olsaydı söz konusu olacak bir durumdu.
Henüz nüfus kaydı yapılmamış ise doğru.

Medeni Kanun'un 295. maddesine göre; "Tanıma, babanın, nüfus memuruna veya mahkemeye yazılı başvurusu ya da resmi senette veya vasiyetnamesinde yapacağı beyanla olur.

Tanıma beyanında bulunan kimse küçük veya kısıtlı ise, veli veya vasisinin de rızası gereklidir.

Başka bir erkek ile soybağı bulunan çocuk, bu bağ geçersiz kılınmadıkça tanınamaz."
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Evlilik dışı Doğan Çocuğun Baba Tarafından Tanınması Avsibel Meslektaşların Soruları 0 29-03-2010 13:14
Evlilik Dışı Çocuğun Tanınması Fatma KAPUÇAM Meslektaşların Soruları 12 10-07-2009 02:01
Çocuğun tanınması!! Av. Meral Akçınar Meslektaşların Soruları 1 27-08-2008 14:19
Evlilik dışı çocuğun tanınması ve TC vatandaşlığı Acc Meslektaşların Soruları 2 24-06-2008 21:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03933311 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.