Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Basit bir miras sorusu - ölü babanın miras hakkı

Yanıt
Old 18-05-2012, 10:10   #1
sincap

 
Acil Basit bir miras sorusu - ölü babanın miras hakkı

Merhaba Meslektaşlarım,

Sanırım basit bir soru olacak ama hem ilk kez karşılaşıyorum hem de kafam karıştı, şimdiden yanıtlarınıza teşekkür ederim.

A ölür, altsoyu yoktur. Babası ise kendisinden önce ölmüştür, anne ve kardeşleri hayattadır. Bu durumda;

a) A'nın babası da mirasçı olur ve ölü olduğu için anne ve kardeşlere bu miras hakkı dağılır mı?

b) Baba önce ölmüştür deyip, tüm mirası anneye mi veririz.

Sanırım a şıkkı;
Füruu olmayan müteveffanın mirasçısı ana babasıdır. ( MK.440/1 ) / ( 4721 S. TMK. 496 ) miras bırakandan önce ölmüş olan ana babanın yerini her derecede halefiyet yoluyla kendi alt soyları alır. ( Mk.440/2 ) Baba ve ana yarı yarıya mirasçı olurlar. Daha önce ölmüş olan ana ve baba yerine füruuları geçer. Füruunun üst soyu temsil edebilmesi için kendi ana babasının miras hakkının doğmuş olmasına gerek yoktur.

Yine de yorumlarınız çok değerli, eksik olmayınız.
Old 18-05-2012, 12:13   #4
aykutyigit

 
Varsayılan

Kişinin murisin mirasçısı olabilmesi için muris öldüğünde hayatta olması gerekir.
II. Sağ olmak
1. Mirasçı olarak
MADDE 580.- Mirasçı olabilmek için mirasbırakanın ölümü anında mirasa ehil olarak sağ olmak şarttır.
Mirasın açıldığı anda sağ olan mirasçı sonradan ölürse, onun miras hakkı kendi mirasçılarına kalır.

Babanın payı kendi altsoyuna gider .Yani &50 anne alır ,%50 babanın mirasçıları alır.Babanın &50 lilik payının 1/4'ü eşine kalanı çocuklarına murisin kardeşlerine kalır .İyi çalışmalar.
Old 18-05-2012, 12:16   #5
sincap

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım;

İşte benim kafamda burada karışıyor, hem sağ olmalı diyoruz hem de %50'yi anneye, %502yi ölü olan babaya verip pay ediyoruz ana ve kardeşlere.

Ben nerede neyi göremiyorum ve anlayamıyorum?

Bir kez daha yardımlarınızı rica edeceğim.

Teşekkür ederim.
Old 18-05-2012, 12:21   #6
aykutyigit

 
Varsayılan

Babaya değil .Normalde babaya gitmesi gerekir ama ölü olduğu için mirasçıları onun yerine geçer.Şöyle düşünün kişi ölüyor ve miras kardeşlerine kalacak diyelim.Ancak kardeşlerden biri ölü.Bu durumda miras payı ölü olan kardeşin çocuklarına kalır değil mi?Ölen zümrenin kökü oluyor.O öldükten sonra o zümre içinde miras dağıtılıyor.
Old 18-05-2012, 12:30   #7
akrd61

 
Varsayılan

Alıntı:
Madde 496 - Altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, ana ve babasıdır. Bunlar eşit olarak mirasçıdırlar.

Mirasbırakandan önce ölmüş olan ana ve babanın yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.

Bir tarafta hiç mirasçı bulunmadığı takdirde, bütün miras diğer taraftaki mirasçılara kalır.

Değerli meslektaşım,olayınızda miras bırakan A, miras bırakandan önce ölende baba,babanın yerini alacak olanlarda halefiyet yoluyla A nın kardeşleri.

Baba yaşasaydı A nın mirasının 1/2 ni baba 1/2 sini anne alacaktı.TMK 496/2 md gereği baba, A dan önce öldüğünden baba yaşasaydı payına düşecek olan A nın mirasının 1/2 kardeşler arasında pay edilir diye düşünüyorum.
Old 18-05-2012, 12:33   #8
sincap

 
Varsayılan

Sayın Aykutyiğit, nihayet cevabınız ile netleşti kafamdakiler. Ben hep, tüm payın anaya verilmesi gerektiğine odaklanmıştım. Tekrar teşekkür ederim.

Sayın Akrd61; teşekkür ederim, sanırım doğru yoldayım...

İyi haftasonları şimdiden.
Old 18-05-2012, 12:40   #9
Alican MERT

 
Varsayılan

Sanıyorum Babanın 1/2 payının yine anne ve kardeşler arasında dağılacağını düşünüyorum. Annenin hem doğrudan kendine düşen payı, hem de müteveffa eşinden kendine geçen olabileceğini düşünüyorum.
Old 18-05-2012, 13:09   #10
av_mkaraman

 
Varsayılan

Anne ilk elden 1/2 payını alır. ölü babanın 1/2 payı halefiyet yolu ile anne(kendi eşine) ve kardeşlere gider. Bu durumda.
Anne çocuğundan :1/2
Anne eşinden (ölü babadan) 1/2'nin 1/4'ünü alır. oda 1/8 olur.
Kardeşler babdan kalan 1/2'nin 3/4'ünü eşit olarak alır. Toplam 3/8 pay
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Akıl sağlığı yerinde olmayan babanın sağlığında miras paylaşımı nasıl yapılmalı? eyinusruk Meslektaşların Soruları 3 20-10-2009 19:06
Karışık Bir Miras Sorusu Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU Meslektaşların Soruları 4 05-03-2009 13:28
mirasçının miras bırakan hayatta iken kendi miras payına düşecek miras payını satması prag Miras Hukuku Çalışma Grubu 3 03-12-2008 09:59
Miras Tapu Sorusu turev Miras Hukuku Çalışma Grubu 23 02-04-2007 17:37


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04361296 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.