Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

velayet , tasarruf yetkisi, taşınmaz satış iptali

Yanıt
Old 01-09-2007, 16:33   #1
ahmetyılmaz

 
Varsayılan velayet , tasarruf yetkisi, taşınmaz satış iptali

Müvekkil , muris eşinden kendine ve iki çocuğuna intikal eden taşınmazların çoğunu 2004 yılında murisin kardeşlerine satmıştır. ( Gerçekte yapılan işlem ise satış değildir, bağışlama)
Müvekkil adına kayıtlı kaln tek taşınmazda kendisi ve iki çocuğunun hisseleri mevcuttur. Çocuklardan biri reşit değildir. Sormak istediğim husus şudur?
Müvekkil kendisininde hissedar bulunduğu taşınmazdaki reşit olmayan çocuğu adına mevcut olan hisse üzerinde velayete istinaden tasarrufta bulunabilirmi, satabilirmi, borçlanabilirmi?Şayet satış mümkün ise, ileri de reşit olacak bu mirasçının yapabileceği hukuki işlemler neler olabilir( tasarrufun iptali vs anlamında)?
Ayrıca , müvekkil 2004 yılında kendisi adına asaleten çocukları adına velayeten yapmış olduğu tasarrufların iptaline yönelik hukuki yollara başvurabilirmi?
Bu konularda yardımlarınızı rica ediyorum
Saygılar
Old 04-09-2007, 16:34   #2
Nuriye Değer

 
Varsayılan

Sayın Yılmaz.
Velayet vesayet ve miras hükümlerinin uygulanmasına dair tüzük gereğince ölüm halinde çocuk mallarının korunması gereğince velayet hakkını tek başına ifa edecek eş mahkemeye çağrılarak ihtarda bulunulabilir .
Genel kural veli çocuğun malları üzerinde tesarruf hakkı vardır. Çocuk reşit olunca vasi gibi hesap vermesini isteyebilir. Annesinden hesap sorar gerekirse tazminen ister.
Kanuna uygun olarak çocuk ve aile için yaptıkları harcamalardan dolayı tazminatla yükümlü tutulmazlar.
Anne ve baba velayetleri çerçevesinde 3. kişilere karşı çocuklarının yasal temsilcileridir. Yasal temsilci durumunda, bulunan anne ve baba 327 ve 356. maddesindeki koşulların oluşması dışında hakimden izin almaksızın çocuklarına ait taşınır veya taşınmaz malları satabilirler. 360 ve 361. maddelerdeki olumsuz koşullar gerçekleşmedikçe malları idare etmekle yükümlüdürler.
Yüksek mahkeme emsal bir karar gerekçesinde ;anne küçüğün velisi ve yasal tek temsilcisidir. Türk Medeni Kanununun 342 ve 462/1-2. Maddeleri gereğince 327. ve 356. madde hükümleri koşullarının oluşması dışında hakimden izin almaksızın taşınır olsun taşınmaz olsun çocuk mallarını satabilecek, 360. ve 361. maddelerdeki olumsuz koşullar gerçekleşmedikçe onun mallarını yönetecek ve bununla yükümlü olacaktır. ( TMK. md. 352 ) Yönetim hakkı sona erince de çocuğun mallarını hesabıyla birlikte ergin çocuğa, vasisine veya kayyımına devredecektir. ( TMK. md. 362 ) "şeklinde belirtilmiştir.
Old 04-09-2007, 16:45   #3
ahmetyılmaz

 
Varsayılan

Öncelikle teşekkürler,
velayete istinidan yapılacak satışlarda , tapu dairesinde herhangi bir zorlukla karşılaşıp karşılaşılmadığı konusunda bilginiz varmıdır acaba
Saygılar
Old 04-09-2007, 16:51   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Satışı yapacak olan annenin, çocuğuna düşen payı bir banka hesabına yatırmasında fayda var.

Çünkü velinin de hesap verme yükümlülüğü var.

Ben ayrıca bu işlem için, hakimin izninin olması gerektiğini düşünüyorum.

Tapu dairesi de işlem için, mahkeme kararı arayabilir.

Ayrıca, mahkeme kararı olmadan yapılan tasarruf işlemine karşı çocuk ileride dava açabilecektir.

Saygılarımla...
Old 04-09-2007, 16:56   #5
ahmetyılmaz

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım av-ufuk,
müvekkil daha önce murisin vefatından sonra gerek kendi hakkı gerekse kucuk cocukların haklarının %90 ını satmıştır. Bu satısı da murısın kardeslerıne yapmıstır. HEr ne kadar gorunurdekı işlem satıs olsada , netıce de bedelı alınmayan bır nevı bagıslama seklınde yapılan bır ıslemdır.

Bu durumda müvekkilin , kendisini,nde taraf oldugu ve satıs gösterdiği bu satışların iptali yönünde yapabileceği hukuki yollar mevcutmudur?
Çünkü müvekkil bu yerleri , murisin kardeslerıne onlarında hakları vardır , kocamın kardeslerıdır bana sahıp cıkarlar seklınde son derece ıyınıyetlı dusuncelerle devretmıstır. Ancak su an muvekkılım , murısın kardeslerınde konutuna sokulmamakta, cocukları ıole gorusturulmemektedir. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevınırım

Saygılar
Old 04-09-2007, 17:06   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

İşlem tarafının tapu iptali ve tescil davası açabilmesi için, hata hile ve ikrah hukuki sebeplerinden birine dayanması ve bu sebepleri öğrenme tarihinden itibaren 1 yıl içinde söz konusu davayı açması gerekir dersek, durumunuz bunlardan birine uyarlanabilir mi?

Korunacağımıza ve babamızın(eşimin) ölümünden sonra destek olunacağına inandığımız için karşı tarafında bu inancı destekler tavır ve davranışlar içinde ilk önceleri yakın davrandığı ve sonraları bu tavrın değiştiği tanık ifadeleri ile kanıtlanabilir.Aldatma- hile.

İptalini istiyorum diyerek bir dava açilsa, bu konuyu bir inceleseniz.

Aklıma başka bir şey gelirse ekleyeceğim.

Saygılarımla...
Old 04-09-2007, 17:42   #7
ahmetyılmaz

 
Varsayılan

tesekkurler, hile acısından bir arastırma yapıcam.sizinde bu yönde bir bilgi yada içtihat elinize geçtiğinde tarafıma ulaştırabilirseniz çok sevinirim...Saygılar
Old 23-01-2012, 10:33   #8
emi_shn

 
Varsayılan

merhaba sayın meslektaşlarım,yeni konu açmak istemediğimden burada sormak istiyorum.
Müvekkilim 3 yaşlarındayken , babası 20 sene önce vefat ediyor.İki ağabeyi var.Müvekkilim, murisin bıraktığı arsaların ve annesinin oturduğu evin bir ağabeyinin üzerinde olduğunu söylüyor.Diğer kardeş buna rıza göstermiş.
Sormak istediğim husus babası öldüğünde reşit olmayan müvekkilim şu durumda hangi davayı açarak miras hissesinden faydalanabilir?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Adi Satış ile Satılan Taşınmaz denipre Meslektaşların Soruları 24 26-06-2013 21:46
taşınmaz satış vaadinin geçersizliği serkan karaoğlu Meslektaşların Soruları 2 17-08-2007 14:29
Evlilik birliğinde tasarruf yetkisi av.semire nergiz Aile Hukuku Çalışma Grubu 2 09-06-2007 14:24
mirasta taşınmaz satış vaadi Av.Cihan Nuri Hukuk Soruları Arşivi 5 12-02-2007 18:28
Taşınmaz Satış Vaadi detay82 Meslektaşların Soruları 3 26-01-2007 11:20


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04771996 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.