Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Genç Girişimci Desteği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2022, 15:13   #1
üye57904

Varsayılan Genç Girişimci Desteği

Merhabalar, genç girişimci desteğinden faydalanmış ya da konuya hakim olan meslektaşlarımdan yardım rica edeceğim. Ruhsatımı henüz dün aldım. Kendi ofisimi tuttum. Şimdi bu aşamada vergi açılışımı yaparak vekalet almaya hazır hale gelmek istiyorum. Fakat şu aşamada bir muhasebeci ile çalışma gibi bir şansım henüz yok. Genç girişimci desteği kapsamında en azından bir süre bağkur ve gelir vergisi muafiyeti alırsam çok iyi olacak. Bu konuyla ilgili daha öncesinden hiçbir tecrübem yok. Bu projeden nasıl faydalanılacağı ile ilgili bir yol haritası gösterebilecek bir meslektaş var mıdır? Öncelikle açılışı yapmak mı gerekiyor, hangi aşamada nasıl başvuru yapılıyor?
Old 12-10-2022, 14:20   #2
Av.Sinem Bağcivan

Merhaba meslektaşım, öncelikle aramıza hoş geldiniz. Ben de ruhsatımı yakın bir zamanda, 6 ay önce, aldım. Öncelikle vergi açılışını yaptırmalı, işe başlandığını yasal süresi içerisinde bildirimelisiniz. Daha sonra bu konu hakkındaki dilekçenizi vergi dairesine vermelisiniz. Ben bunları yaparken bir muhasebeciden yardım aldığım için hatırladığım kadarıyla anlattım ancak bu hususta bir eksiğim veya yanlışım olabilir. Bu sebeple TBB tarafından hazırlanmış,avukatlar için vergilendirme rehberi var. İnternette bulabilirsiniz. Bu rehberden yararlanarak ve imkanınız varsa bir muhasebeciden yararlanarak ilerlemenizi tavsiye ederim.
Old 12-10-2022, 16:41   #3
üye57904

Meslektaşım, pek hoşbulduk Yardımınız için çok teşekkür ederim.
Old 12-10-2022, 20:04   #4
ertuğrul9604

Kardeşim ben de yeni bu işlemi yaptım. Önce interaktif vergi dairesi üzerinden vergi açılışını yap, en fazla 10 dkya işlem tamam. Oradan vergi levhasını da çikartabilirsin hemen artık asma zorunluluğu yok ama sen çıkart lazım oluyor. Daha sonra istersen interaktif vergi dairesi üzerinden istersen bizzat vergi dairesine giderek genç girişimci için dilekçe yaz. Ben interaktif vergi dairesi üzerinden yazdım dilekçeme geç cevap verdiler ama önemli değil. İnteraktif vergi dairesinde genel dilekçe diye bir sekme var oradan word belgesi ile yolla gitsin. Daha sonra dilekçeme onay gelince de onay yazısını alıp SGK'ya gotureceksin ve işlem tamam. Telefonla acele yazdım imla hataları için kusura bakma başarılar.
Old 12-10-2022, 20:11   #5
üye57904

Meslektaşım, çok teşekkür ederim. Elinize sağlık
Old 15-10-2022, 16:00   #6
akrd61

Değerli meslektaşım
Aşağıdaki linkte işe başlama bildirimi nasıl verilir anlattmış, umarım yardımcı olur
https://yandex.com.tr/video/preview/1759300967878114082
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi