Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

cmk müdafiliği ve stajerlik

Yanıt
Old 06-04-2010, 12:51   #1
av.mfk

Varsayılan cmk müdafiliği ve stajerlik

Hepimizin bildiği üzre stajının ilk 6 ayını bitirmiş stajer avukatlar sulh hukuk, sulh ceza ve icra mahkemelerindeki duruşmalara yetki belgesiyle girebiliyorlar ancak bu durumdaki bir stajer avukatın soruşturma evresinde müdafilik yapması mümkün müdür? Bulunduğum ildeki baroya sordum bunun mümkün olmadığını söylediler ama gerekçe olarak bi şey sunamadılar... eğer mümkün değilse neden bu konuda değerli forum üyelerimizden fikirlerini paylaşmalarını bekliyorum ... şimdiden teşekkürler
Old 06-04-2010, 18:11   #2
Av.muhittinköylüoğlu

Oldukça ilginç ve haklı bir soru.

Öncelikle isabetli olarak belirttiğiniz gibi stajyerlerin staj yaptıkları avukat nezdinde belirli mahkeme ve dairelerde vekil olarak işlem yapma yetkileri bizim yasamızda da mevcut.

Buna dayanarak kanaatimce sulh ceza mahkemelerinde müdafilik yapabilirsiniz. Tabiki staj yaptığınız avukat nezdinde
Bir de meseleyi mukayeseli hukuk alanında değerlendirmek gerekirse. Mukayeseli hukukta staj tam olarak ta bu şekilde yapılıyor.
Zaten stajın doğru olanı da bu.
Stajyerler bir sanık yada şüphelinin stajyer iken savunmasını üstleniyorlar ve sonuna kadar da devam ediyorlar.

Üstelik İHAM nin meşhur Van -Mussele kararıda bir stajyer iken görev verilen stajyer avukatın bizim deyimimizle CMK parasını (zorunlu müdafilik kapsamına bir kişiye hukuki yardım yapma zorunluluğu ile ilgilidir.) alamaması ile ilgilidir.

Ülkemizde staj ve stajyerliğe ilişkin mantık ve uygulama hatası nedeniyle size cevap veremediklerini düşünüyorum.

Stajyer denilince artık ne yazık akşama kadar haciz kovalayan tebligatları düzene sokan kişi anlaşılıyor
Old 06-04-2010, 21:22   #3
çiçek abbas

Stajyerin Yapabileceği İşler

Madde 19 — Stajyer, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı oluru ile onun gözetim ve sorumluluğu altında, sulh hukuk, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilir.

sınırlı olarak(tahdidi) sayılan davalardaki duruşmalara girebileceği gözetildiğinde soruşturma evresindeki soruguda hazır bulunmak gibi işleri avukattan bağımsız olarak yapabilmesi mümkün gözükmüyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi