Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bilirkişi raporuna itiraz

Yanıt
Old 14-05-2014, 05:33   #1
denizh

Varsayılan bilirkişi raporuna itiraz

Görülmekte olan ecrimisil davasında bilirkişi, davaya konu gayrimenkul işyeri olarak kullanılmasına ve biz bununla ilgili maliye kayıtlarınıda istetmiş olmamıza rağmen tapu da konut olarak kayıtlı olduğunu gerekçe göstererek konut bedeli üzerinden değer tespiti yapmıştır. Yapacağım itirazda nasıl bir gerekçe ileri sürerek gayrimenkulün işyeri olarak kullanıldığını ve değer tespitinin buna göre yapılmasını sağlayabilirim.Şimdiden teşekkür ederim.
Old 15-05-2014, 10:30   #2
olgu

bu hususu açıkça dile getireceksiniz, konut olarak tapuda kayıtlı olması işyeri olarak kullanılması gerçeğini ortadan kaldırmaz.

işin ehli olmayanları bilirkişi seçerlerse olacağı bu.
benim bir dosyamda ilgili yönetmeliği dava dosyası içine koyduğum halde bilirkişi dava tarihi itibariyle yasal düzenleme yok dedi.
Old 18-05-2014, 21:14   #3
denizizm

bilirkişi raporunda keşif yapıldığına göre? mezkur alanın işyeri olarak kullanıldığının belirtilmesi gerekir sonuç itibariyle keşfin bir nevi amacı dava konusu yeri görmek suretiyle fiili halini tespit etmektir.dolayısıyla öncelikle raporda bu tespitin olup olmadığı değerlendirilmeli eğer yok ise bu eksikliğin giderilmesi sağlanmalıdır.eğer bilirkişi konut olarak değer tespiti belirlenmesinin farklı bir gerekçesini belirtmiş ise hukuki dayanaklarınız ile bunu çürütmeli ve yeniden ek rapor alınmasını talep etmelisiniz.baktınız ısrarcı bir bilirkişi var yeni bir bilirkişiye tevdiini talep edersiniz.bunun dışında hakim de mezkur hususu resen göz önüne almadılır.her ne kadar teknik bir husus ise de davanın esasına ilişkin yanlış bir tespiti ve dolayısıyla da yanlış oluşturulan bir bk raporunu hükme esas almamalıdır.saygılarımla
Old 19-05-2014, 11:05   #4
avukat73

Alıntı:
Yazan denizizm
bilirkişi raporunda keşif yapıldığına göre? mezkur alanın işyeri olarak kullanıldığının belirtilmesi gerekir sonuç itibariyle keşfin bir nevi amacı dava konusu yeri görmek suretiyle fiili halini tespit etmektir.dolayısıyla öncelikle raporda bu tespitin olup olmadığı değerlendirilmeli eğer yok ise bu eksikliğin giderilmesi sağlanmalıdır.eğer bilirkişi konut olarak değer tespiti belirlenmesinin farklı bir gerekçesini belirtmiş ise hukuki dayanaklarınız ile bunu çürütmeli ve yeniden ek rapor alınmasını talep etmelisiniz.baktınız ısrarcı bir bilirkişi var yeni bir bilirkişiye tevdiini talep edersiniz.bunun dışında hakim de mezkur hususu resen göz önüne almadılır.her ne kadar teknik bir husus ise de davanın esasına ilişkin yanlış bir tespiti ve dolayısıyla da yanlış oluşturulan bir bk raporunu hükme esas almamalıdır.saygılarımla
Dosya üzerinden mi rapor hazırlıyor ki bu işin ehli kişiler? Dava konusu g.menkule gidilerek rapor hazırlanır ve yanında da hakim olur. Dolayısıylada hakimde g.menkulün ne mahiyette kullanıldığını görür diye düşünüyorum.
Old 19-05-2014, 19:21   #5
denizizm

sayın avukat73
meslektaşımın sorusuna binaen dosya üzerinden olmadığı öngörüsüyle cevap verdim.ben de gidildiği ve sonuç itibariyle buna dayanak fikirlerimi belirttim
Old 20-05-2014, 08:00   #6
avukat73

Sayın denizizm, benim de fikrim sizi destekler niteliğindedir.
Old 20-05-2014, 10:07   #7
sailor1981

Davalının (fuzuli şağil)sağladığı yarar ilkesi uyarınca hesaplama yapılması gerekeceğinden ,işyeri olması hususu kesinlikle dikkate alınmalı diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi