Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

634 sayılı KMK Md.34/1 Emredici Hüküm değil mi ?

Yanıt
Old 10-04-2014, 20:24   #1
Alonson

 
Varsayılan 634 sayılı KMK Md.34/1 Emredici Hüküm değil mi ?

Kat Mülkiyeti Kanunu :

Madde 17/2'de (Değişik fıkra: 13/04/1983 -2814/7 md.) Kat irtifakı sahipleri yapının tamamlanması için kendi aralarından veya dışarıdan
bir veya birkaç kişiyi yönetici olarak tayin edebilirler. Kat mülkiyeti yöneticisinin görev, yetki ve sorumluluklarına dair hükümler, bu yönetici hakkında da uygulanır.

Madde 34/1'de Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir.

Yönetim Plânı için ise :

Madde 28 - Yönetim planı yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime alt diğer hususları düzenler. Yönetim planı, bütün kat maliklerini bağlıyan bir sözleşme hükmündedir.

Yönetim planında hüküm bulunmıyan hallerde, anagayrimenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanır.
denilmektedir.

Bu bilgiler ışığında,

Problem :


Site yönetimi, yönetim plânında "yönetim kurulu 5 kişiden oluşur" yazdığı gerekçesi ile 5 kişilik yönetim kurulu oluşturmaktadır. Oysa ya bir kişi ya da üç kişilik kurul denilmesi emredici hüküm değil midir ?

Bu hususta herhangi bir Yargıtay kararı bulamadım. Madde içtihatlarında da rastlamadım.

Hukuk için başlangıçlarda sayılırım, işin doğrusu nedir ?
Old 11-04-2014, 09:42   #2
Cumhur Okyay

 
Varsayılan

"tayin edebilirler" "verebilirler" gibi ibareler nazara alındığında; bana göre, amir (emredici) hüküm değildir. Kolay gelsin...
Old 14-04-2014, 18:39   #3
Alonson

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
"tayin edebilirler" "verebilirler" gibi ibareler nazara alındığında; bana göre, amir (emredici) hüküm değildir. Kolay gelsin...

Bu hususta Y18HD sinin E.2013/3557 K.2013/5592 no'lu kararından bahis edildiğini duydum. Karar elinde olan var ise, yayınlayabilir mi ?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
6570 sayılı GKHK'nın 11. madde hükmü emredici nitelikte midir? avktgzm Meslektaşların Soruları 2 09-03-2012 16:16
6217 sayılı yasa ile değişik İ.İ.K. 354/son madde hükmü Anayasa'ya aykırı değil mi ? Av.Fatih ALINCA Meslektaşların Soruları 4 06-06-2011 01:55
1177 Sayılı Kanunu Yürürlükten Kaldıran 4733 Sayılı Kanunda Hüküm Bulunmayan Haller oaygun Hukuk Soruları Arşivi 1 10-03-2002 19:01
Açık Arttırma Usulü İle Alınan Kiralanan Arsa 6570 Sayılı Kanuna Tabi Değil Mi? Burak Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 16:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02892995 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.