Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma konusunda açılacak tanıma tenfiz davasında 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 4. maddesi önkoşul mudur?

Yanıt
Old 22-01-2020, 12:31   #1
Av.H.BALIK

 
Varsayılan Boşanma konusunda açılacak tanıma tenfiz davasında 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 4. maddesi önkoşul mudur?

Merhaba,

Almanya'da verilmiş bir boşanma kararıyla ilgili tanıma, tenfiz yoluna başvuracağım fakat araştırma yaparken 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 4. maddesi'nde özetle direkt Nüfus Müdürlüğü'nde tanıma yapılabileceği belirtiliyor. Bu düzenlemenin görevli mahkemede açılacak tanıma davasıyla ilgili önkoşul olup olmadığı hususunda bilgisi olan meslektaşlarımın ilgisini rica ediyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 25-01-2020, 14:09   #2
Av.enesturhan

 
Varsayılan

Ben tanıma davasını biraz araştırmıştım meslektaşım böyle bir ön koşul olduğunu görmedim. Tanıma davasında önkoşullar madde 58 de sayılmış ve bunlar ; yabancı mahkeme kararının olması, kararın hukuk davasına ilişkin olması ve kararın kesinleşmesi olarak biliyorum.
Davanızı açmış ve bu konuda bilgi sahibi iseniz bizi de bilgilendirin lütfen iyi günler
Old 28-01-2020, 13:22   #3
Av.H.BALIK

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.enesturhan
Ben tanıma davasını biraz araştırmıştım meslektaşım böyle bir ön koşul olduğunu görmedim. Tanıma davasında önkoşullar madde 58 de sayılmış ve bunlar ; yabancı mahkeme kararının olması, kararın hukuk davasına ilişkin olması ve kararın kesinleşmesi olarak biliyorum.
Davanızı açmış ve bu konuda bilgi sahibi iseniz bizi de bilgilendirin lütfen iyi günler


Teşekkür ederim, henüz davayı açmadım, araştırma aşamasındayım ama kayda değer bilgi görürsem paylaşırım.
Old 30-01-2020, 19:05   #4
Av. Erdem Akçay

 
Varsayılan

Ön koşul olduğu ile ilgili bir düzenleme kanunda yok meslektaşım. Dileyen dava açabilir. Kararnamede birlikte başvuru hali ile sınırlı olmak üzere bir seçenek sunuyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Kanunla Değiştirildi Adli Tip Hukuk Haberleri 4 06-02-2009 22:39
556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye Muhalefet(Markalar hakkında) SHODAN Meslektaşların Soruları 2 15-07-2007 02:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04083896 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.