Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ayıplı mal

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2009, 17:02   #1
outlawyer

Varsayılan ayıplı mal

İyi akşamlar, müvekkil şirketin satıcıdan almış olduğu çantaların bir kısmı defolu çıkmıştır. Müvekkil çanta bedellerinin bir kısmını peşin ödemiş, kalan kısmını malların ayıplı olması nedeniyle ödememiştir. Satıcı taraf, müvekkilime kalan bedelleri ödemesine dair ihtarname çekmiştir. Bu durumda ayıplı malların yenisi getirilmediği için bedeli ödemediğimiz defiinde bulunmamız mümkün müdür? Çözüme uygun farklı bir öneriniz mevcutsa paylaşmanızı rica ederim. Saygılar
Old 05-02-2009, 12:47   #2
Av.Hicran Danışman

Ayıp gizli değilse, hileyle saklanmamışsa, ya da bir süre sonra ortaya çıkmayıp alındığında görülebilecek şekildeyse iade, değiştirme ya da bedel indirimi taleplerini malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde satıcıya bildirmek gerekiyor. Olayda malın ne zaman teslim alındığı önemli. 30 günlük süre aşılmamışsa bu talepler öne sürülebilir ve kesin sonuç alınır. Ancak şu var ki anlatımınızdan bu alım satımın tacirler arasında yapıldığı anlaşılıyor. Bu konuda TTK 25'e bakınız, şöyle ki tacirler arasındaki alım satımlarda ihbar süresi açık ayıpta 2 gün gizli ayıpta 8 gün olarak gösterilmiş ve 6 aylık bir zamanaşımı süresi öngörülmüştür.

Özetle: Anlatımınızdan ayıbın açık ayıp olduğu. alım satımın ticari alım satım olduğu anlaşılıyor. Bu durumda tacirler arasındaki açık ayıba ilişkin hükümlere bakmanız gerekiyor. Bu da yukarıda aktardığım gibi..Ancak öngörülen süre zamanaşımı süresi olduğuna göre siz bence ayıplı mal definde bulunun..Karşı taraf zamanaşımı iddiasında bulunursa da yapacak bir şey yok diye düşünüyorum. Nitekim basiretli bir tacir gibi aldığı malları kontrol etmesi gerekirdi. Lakin hileyle saklandıysa o zaman başka..Olayda nasıl gelişmiş bilmiyorum. Bu sitede de benzeri konular görmüştüm..
Old 05-02-2009, 12:53   #3
Av.Hicran Danışman

Ek olarak; malların bir kısmı ayıplı olduğu için bedelin bir kısmını ödemediğiniz definde bulunabileceğinizi düşünmüyorum. Şöyle ki; yasada böyle bir hak öngörülmemiş. Ancak üç seçimlik haktan birisini kullanabilirsiniz; iade, değiştirme ve bedel indirimi..İhtarnameye karşılık bir ihtar çekerek malların ayıplı olduğunu bunun malların sayısı itibariyle satışa sunulurken bir süre sonra farkedilebildiğini, ayıplı mallar açısından bedel indirimi talebinizin olduğunu, bu yapıldığında çıkan miktarı ödemeye hazır olduğunuzu ihtar edebilirsiniz diye düşünüyorum. Ancak sürelerin geçmesi sebebiyle kabul etmezlerse de yapacak bir şey kalmıyor bence..
Old 05-02-2009, 20:46   #4
arbitrator

Sözünü ettiğiniz satım "ticari satım"dır.
Açık ayıplarda 2 gün içinde karşı tarafa ayıp ihbarında bulunmanız gerekir.
Ayrıca malı teslimden itibaren 8 gün içinde muayene etmeniz ve ayıba rastlamanız halinde yine bu süre içinde karşı tarafa bildirmeniz gerekirdi.
Teslim vs. süreleri yazmamışsınız.
Süreleri kaçırdıysanız "malı bu haliyle kabul etmiş sayılır"sınız (BK.198/II).
Bakiye bedeli ödemeniz gerekir. Hatta icra takibine itiraz etmişseniz, üstüne bir de % 40 inkar tazminatına mahkum edilmeniz mümkün.
Sempatik yollarla halletmeye çalışın, tamir edilmesi mümkünse o şekilde uzlaşın, vs.
Kolaylıklar dilerim.
Old 06-02-2009, 22:12   #5
outlawyer

Karşı taraf vekiline ayıpsız malların tarafımıza teslim edilmesini, o suretle kalan bedeli ödeyeceğimizi bildirir noterden bir ihtarname çektim . . çok sempatik ihtarnameme umarım olayı çözücü bir cevap gelir destekleriniz için teşekkür ederim
Old 09-10-2009, 21:20   #6
Av.Serkan DAĞDEVİREN

Ayıp ihbar sürelerini kaçırmış iseniz çekeceğiniz ihtara verilecek cevap çok önemli.Zira,karşı yan olurda ayıbı kabul ederse bu durumda sürelerle ilgili sıkıntıyı aşmış olursunuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi