Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sadece haklı sebep demek yeterli midir ?

Yanıt
Old 05-03-2008, 14:19   #1
SINIRSIZ

 
Varsayılan Sadece haklı sebep demek yeterli midir ?

İş akdinin işverence, haklı sebeple feshinde bu bildirimin yazılı olarak yapılması gerektiği aşikardır. İş verenin yazılı olarak işçiye '4857 sayılı iş kanunun 25. maddesi II- e maddesi uyarınca iş akdiniz tazminatsız bir şekilde sona erdirilmiştir' demesi yeterli midir acaba? bu şekilde bildirim usulüne uygun sayılır mı ? müvekkilim 25 / II-e uyarınca işten çıkarıldığını bilmektedir. Fakat ne sebeple işten çıkarıldığını 25 / II -e 'ye uymayan davranışının ne olduğunu bilmemektedir. Bu bildirim geçersizse öncelikle haksız feshin usulüne uygun olmadığından bahisle mi işe iade istenmelidir ?

İkinci olarak ise bildiğim kadarıyla işe iade ve tazminat davaları birarada açılamıyor. Geçerli nedenle fesih ihtimaline karşı Müvekkilimin içerde kalan maaşı ve tazminatları için ihtar çeksem ve sonra işe iade davası açsam, bu ihtarın işe iade davamı etkileyecek olumsuz bir yanı bulunur mu acaba? İhtarı çekmek istememin nedeni tazminatlar için dava açmamız gerekmesi halinde faizin bu tarihten itibaren başlaması amacıyladır. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 05-03-2008, 15:08   #2
Sinerji Hukuk Yazılımları

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY
9.Hukuk Dairesi

Esas: 2006/272
Karar: 2006/1820
Karar Tarihi: 30.01.2006

ÖZET: İş akdinin 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25. maddesi gereğince feshi halinde, 19. maddede belirtilen şekli koşulların yerine getirilmesi gerekli değildir. Bu nedenle, işverence İş Kanunu'nun 25/II. maddesinin e ve h bentleri gereğince yapılan feshin yazılı yapılmadığı, fesih nedeninin açık ve kesin bir şekilde belirtilmediği gerekçesi ile feshin geçersizliği ve işe iade kararının verilmesi talebiyle açılan davanın kabulü doğru değildir.

(4857 S. K. m. 19, 25)

Davacı, feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteğin kabulüne karar vermiştir.

Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Davacı işçi, iş sözleşmesinin geçerli neden olmadan işverence feshedildiğini ileri sürerek feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini, işe başlatılmama halinde ödenmesi gereken tazminat ile boşta geçen süre ücretinin belirlenmesini istemiştir.

Davalı işveren, iş sözleşmesinin 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/II. maddesinin e ve h bentleri uyarınca feshedildiğini belirterek davanın reddine karar verilmesi gerektiğini savunmuştur.

Mahkemece fesih bildiriminin yazılı yapılmadığı, fesih nedeninin açık ve kesin bir şekilde belirtilmediği gerekçesi ile isteğin kabulüne karar verilmiştir.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 25. maddesinin son fıkrasında "işçi feshin yukarıdaki bentlerde öngörülen sebeplere uygun olmadığı iddiası ile 18, 20 ve 21. madde hükümleri çerçevesinde yargı yoluna başvurabilir" kuralına yer verilmiş olup, buna göre iş sözleşmesinin anılan yasanın 25. maddesi uyarınca feshi halinde 19. maddede belirtilen şekli koşulların yerine getirilmesi gerekli değildir. Bu nedenle, işverence İş Kanunu'nun 25/11. maddenin e ve h bentleri gereğince yapılan feshin yazılı yapılmadığı, fesih nedeninin açık ve kesin bir şekilde belirtilmediği gerekçesi ile salt bu nedenle davanın kabulü doğru değildir. Tarafların delilleri toplanıp, varsa tanıkları dinlenmek suretiyle sonucuna göre karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ve yazılı gerekçe ile karar verilmiş olması hatalıdır.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten (BOZULMASINA), peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 30.01.2006 gününde oybirliği ile karar verildi.(¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
**************************************
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
senette keşide yeri olarak sadece konya yazması yeterli mi Av.TOLGAA Meslektaşların Soruları 2 04-03-2008 10:20
Maddi tazminat için şartlar yeterli midir? sarissa Meslektaşların Soruları 1 08-12-2007 14:29
boşanmaya yeterli sebep olabilir mi? av.füsun kimiran Aile Hukuku Çalışma Grubu 8 25-06-2007 12:48
Ecrimisil İhbarnamesi, Muaraza için yeterli midir? Av.Mehmet Yılmaz Meslektaşların Soruları 1 05-01-2007 15:36
Bos Yere...Kader Mi Demek Gerek Sadece? tiny lady Hukuk Sohbetleri 24 07-05-2003 11:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04088306 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.