Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bozmadan sonra takip dosyasında yeni icra emridüzenlenirmi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-01-2010, 01:03   #1
avmbayraktar

Varsayılan Bozmadan sonra takip dosyasında yeni icra emridüzenlenirmi?

Mahkeme Kararı temyiz için yargıtay aşamasında iken karar içeriğindeki alacak tahsil için örnek 4-5 modelle ilamlı icra takibi yapılıyor. Karar bozuluyor ve bozmaya uygun olarak yeniden yerel mahkemece alacak yönüyle bir karar veriliyor. Bu karara göre aynı icra takip dosyası üzerinden borçluya karşı yeni bir icra emri örnek 4-5 düzenlenmesi gerekirmi? yoksa yeni karara göre hesaplama yapılarak borç muhtırası düzenlenmesi yeterlimidir?
Old 16-01-2010, 16:05   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

İİK.'nun 40. maddesi gereğince bir ilamın bozulması "icra işlemlerini" olduğu yerde durdurur. Anılan hüküm bozma ile sadece icra işlemlerinin duracağını açıklamıştır.Bozmadan sonra borçluya yeniden icra emri çıkarılmayacaktır. Mahkemesince sonradan verilen hükmün icraya sunulması ile infaz işlemleri sürdürülecektir. İcra Müdürü yeniden hesap tablosu düzenleyerek borçluya tebliğ edecek ve icra işlemleri devam edecektir.
Old 16-01-2010, 16:05   #3
Av.Şenel DELİGÖZ

T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 2003/13572
Karar: 2003/17998
Karar Tarihi: 19.09.2003

TAKİP KONUSU İLAMIN BOZULMASI VE TAKİBİN DEVAMI

ÖZET: Takip konusu ilamın bozulması üzerine verilecek yeni karar nedeniyle, borçluya ikinci bir icra emri tebliğ edilmeden hesap tablosunun ve yenileme emrinin tebliği suretiyle takibe devam edilmesinde yasaya aykırılık yoktur.

(2004 S. K. m. 30)

Mahalli mahkemesinden verilen mercii kararının müddeti içinde temyizen tetkikinin davalılar vekilince istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü.

icra takibinin dayanağı olan ilamın bozulmasından sonra yeniden yargılama yapıldığı ve Elmadağ Asliye Hukuk Mahkemesinin bozmadan sonraki 12.2.2002 tarih ve 2001/676 E. 2002/57 K. sayılı ilamının dosyaya sunulduğu görülmektedir. Alacaklı vekilinin istemi üzerine 19.12.2003 tarihinde memurlukça yenileme kararının ve sonraki ilama göre düzenlenen hesap tablosunun borçluya tebliğine karar verildiği anlaşılmıştır.

Takip konusu ilamın bozulması üzerine verilecek yeni karar nedeniyle, borçluya ikinci bir icra emri tebliğ edilmeden hesap tablosunun ve yenileme emrinin tebliği suretiyle takibe devam edilmesinde Yasaya aykırılık yoktur. O halde, şikayetin reddi yerine kabulü şeklinde hüküm tesisi isabetsizdir.

Sonuç : Davalılar vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mercii kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK.'nun 428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 19.9.2003 gününde oybirliği ile karar verildi.

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 18-01-2010, 13:44   #4
TALES

Varsayılan Av. Şenel Beye Katılıyorum

Av.şenel beyin verdiği bigiye katılırım.
Benim de başımdan geçti böyle bir dava.
SSK rücu davası açtı ve kazandı.Dava konusu parayı 4-5 örnek ödeme emrine konu yaptı.Ben kararı temyiz ettim ve Yargıtay daha az miktar olması gerektiği nedeniyle bozdu.
Bu arada benim müvekkilim taksitlerini icraya ödüyordu.
Bozmadan sonra mahkeme daha az miktara karar verdi. Ben bu kararı borçlu vekili olarak icra dosyasına koyup yeniden hesap yaptırdım. Ve borçlu müvekkilim ödemeye devam etti.
Bir baktık ki SSK vekili başka bir icradan yeni kararı icraya koymuş !
İcra Hukuk Mahkemesine şikayet yoluyla başvurdum. Mahkeme yeni takibi iptal etti. SSK vekili temyiz etti. Ve....TEMYİZDE KARAR ONANDI.
Şimdi SSK vekili meslekdaşım karar düzeltmeye gitti. O çok ısrarlı. ' Ben yeni kararı yeniden icraya koyabilirim. Karar yeni icra takibi de yeni olmalı ...' diyor. Bakalım karar düzeltmede ne olacak.
Benim şahsi kanım Av.Şenel bey gibi. Tabii ki icra takibine konu karar bozma halinde önce durur (iptal olmaz ! )sonra yeni karara göre şekil alır.
Old 20-01-2010, 11:27   #5
ayşegül esin gök ertuğrul

bozmadan önce takip açılan icra dosyasına, bozma üzerine alınan yeni ilamı sunup aynı esas üzerinden icraya devam edebiliyoruz,yeni bir icra takibi açılmasına gerek yok.İcra dairesi yeni ilam üzerine borçluya icra emri tebliğ ediyor.Aslında buna bile gerek yok hesap tablosu ve borç muhtırası gönderilmesi yeterli olmalı ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi