Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

iki dava sonucu

Konuyu Kilitleyin
Old 03-07-2019, 14:35   #1
Konuk

Varsayılan iki dava sonucu

merhaba

evlilik birliginin temelinden sarsilmasina dayali bosanma davasi surerken baskasi ile birlikte oldum ve bir cocugum oldu. eski esim nesebin reddi davasi acti ve neseb reddedildi. bu asamada esim ayrica zina sebebi ile bosanmq davasi acti.

surec su sekilde ilerledi.

2016 yilinda evlilik birliginin temelinden sarsilmasina dayali bosanma davasi sonuclandi ama temyiz git gel sureci uzun surdu. subat 2019 da dava sobuclandi. buna gore eski esimin bana 350 tl bana 150 tl musterek cocuga nafaka, velayet bana, ve 4000 maddi 4000 manevi tazminata hukmetmisti. karar kesinlestikten sonra eski esimin davanin yenilenmesi yonunda dilekce vermis ama bir karar verilmedi.
bugun zina sebebi ile esimin actigi dava da sonuclandi.

karar su sekilde;

1. zinaya dayali dava geeceklesmis ancak resmi bosanma gerceklestiginden BOSANMA YONUNDEN KARAR VERILMESINE YER OLMADIGINA

2. davali kadinin 20000 tl manevi tazminatin davaci erkege odemesine

3. nesebi reddedilen cocugun velayeti uonunde karar verilmesine yer olmadigina.

karar verildi. eski esimin zinaya dayali davada talepleri arasinda velayet ve nafakanin kaldirilmasi vardi. ancak sozlu durusmada hakim onceki davada bunlara karar verilmis dedi ve bu konuda durusma tutanagina bisey yazilmadi.

sormak istesigim.

1. eski esim karar kesinlestikten sonra 20 bin tl nin benden tahsili icin ne yapabilir. herhangi bir gelirim yok ama suanki esimin geliri ve uzerine kayitli araci var. evime icra gelebilir mi? suan ki esimin malvarligi uzerine herhangi bir icra gelir mi? suan ki esim bunu odemek zorunda mi?

2. velayet ve nafaka konusunda durusma zaptinda herhangi biseyin olmamasi dogru mu? velayet ve nafaka konusunda eski esimin temyize gitmesi veya yeni dava acmasi mi gerekir?

3. benim baakasiyla birlikte olmaya basladiktan sonra nafaka islemeye devam etmesi suc teskil eder mi? cunku ilk davada verilen nafaka halen islemeye devam ediyor.

bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim.
Old 04-07-2019, 11:25   #2
Konuk

Varsayılan davanin yenilenmesi

merhaba

3 yil once sonuclanan ve yargitayda olan dosyamiz (evlilik birliginin temelinden sarsilmasi) gecen ay sonuclandi ve kesinlesti. ancak bu dava yargitay asamasindayken ben baakasiyla imam nikahli evlendim ve bir cocugum oldu.

biten ve kesinlesen 2016 tarihinde verilmis karar gore ben nafaka aliyorum. eski esim mahkemeye dilekce vermis ve baskasiyla gayri resmi evli birisine nafakaya hukmedildigi icin yargilamanin yenilenmesini talep ediyorum demis. biten ve kesinlesen bir olayda boyle birsey mumkun mu? bu sebeple yargilama yenilenebilir mi. birde kullanimimda olan numara bana ait deil demistim baska bir mahkemede benim adima cikan telefon kayitlarinida dosyaya eklemis yanlis bilgi vermekten ceza alirmiyim.

tesekkurler simdiden.
Old 04-07-2019, 13:28   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Eşiniz size ödediği nafakanın kaldırılması için bir dava açmalı. Sizin başkası ile yaşayıp, çocuğunuzun olması yargılamanın yenilenmesi nedenlerinden değildir.

Mahkemede telefon benim değil demeniz sebebiyle ceza almazsınız. Aile mahkemesi de gerek görseydi, ilgili telefonun arama kayıtlarını ilgili şirketten isteyebilirdi. Sizin beyanınızla bağlı değil. GSM şirketinden telefonun malikliği ile ilgili bilgi alabilirdi.

Bir avukattan doğrudan hukuki yardım alınız.

Saygılar
Old 04-07-2019, 13:34   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize 20.000.-TL. borçlusunuz. Kişi bunu haciz yolu ile tahsil etmeye çalışacaktır. Evinize icra memuru ile gelinebilir. Şu anki eşiniz borcun muhatabı değildir. Sizin borcunuza kefil olmadıktan sonra ödeme yapmak zorunda değildir.

Çocuğunuzun velayeti yönünden bir karar verilmemesi doğrudur. Çocuğun velayeti anadadır. Çocuğun babası olmayan kişi nafaka ödemeye mahkum edilemez. (Nesebin reddine karar verilmiş) çocuk için nafaka ödemeye devam ediyorsa, bunu kesebilir diye düşünüyorum.

Sizin için devam eden nafakanın kaldırılması için ayrı bir dava açması gerekir. Halen nafaka almanız suç değildir. Çünkü mahkeme ilamına dayalı olarak bu nafakayı almaktasınız.

Herhangi bir dava ile karşılaşırsanız bir avukattan doğrudan hukuki yardım alınız.

Saygılar
Old 04-07-2019, 14:42   #5
Konuk

merhaba

bir konuda eksik bilgi vermisim. nesebi reddilen cocuktan ayri muaterek cocugumuz var o konuda hakim karar veemedi. ayrica ben baakasiyla birlikteyken kendime aldigim nafakayi almaya devam ettigimde sorun olmaz mi burasini anlayamadim.

tesekkurler
Old 04-07-2019, 20:48   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
merhaba

bir konuda eksik bilgi vermisim. nesebi reddilen cocuktan ayri muaterek cocugumuz var o konuda hakim karar veemedi. ayrica ben baakasiyla birlikteyken kendime aldigim nafakayi almaya devam ettigimde sorun olmaz mi burasini anlayamadim.

teşekkürler
Sayın Katılımcı,

Eşinizle ortak çocuğunuz varsa, ilk boşanma hükmünde velayet size verilmiş ve müşterek çocuk için de iştirak nafakasına hükmedilmiş ise, karar aynen devam edecek. ÇÜNKÜ ilk karar kesinleşmiş. Ayrıca karar vermeye yer yoktur.

Sayın Katılımcı, yukarıda da ifade ettiğim gibi, lehinize verilen yoksulluk nafakası da devam etmektedir. Almak istemiyorsanız, icra dosyasından kendiniz için hükmedilen 350TL Nafakadan feragat edin. Sadece ortak çocuk için hükmedilen 150TL devam etsin.

Eşinizin aile mahkemesinde dava açarak bu yoksulluk nafakasının kaldırılması davası açması gerekir. Nafaka kendi kendine kalkmaz. Ancak resmi nikah halinde kendiliğinden sona erer. İlgili kanun maddesi aşağıdadır.

TMK. 176.Madde; İrat biçiminde ödenmesine karar verilen maddi tazminat veya nafaka, alacaklı tarafın yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü halinde kendiliğinden kalkar; alacaklı tarafın evlenme olmaksızın fiilen evliymiş gibi yaşaması, yoksulluğunun ortadan kalkması ya da haysiyetsiz hayat sürmesi halinde mahkeme kararıyla kaldırılır.

Ayrıca müşterek çocuk için ödenen 150TL. iştirik nafakasının artırılması davasını da siz açabilirsiniz.

Saygılar
Old 11-07-2019, 14:35   #7
Konuk

burada esimin actigi zina sebebi ile bosanma davasinda nafakanin kaldirilmasi sartlari olustugunu ve nafakanin kaldirilmasini talep etmisti. bu yonde talep edildigi halde karar verilmemis olmasi hukuka uygunmudur?

ayrica ilk davada yargilamanin iadesini isterken, daha sonra olusan olaylar neticesinde benim baskasi ile evlilik disi birliktelik kurdugumu ve cocuk dunyaya getirdigimi bu sebeple mahkeme kararindan sonra dosya yargitayda iken olusan bu olaylardan (zina) dolayi yargitaya dilekce ile bildirmewine ragmen nafakaya hukmedilmis kararin onanmasinin hukuka aykiri oldugunu bu sebeplede yeniden yargilama gerektigini beyan etmis. ayrica gercek disi beyanda bulundugumun ve sonradan olusan olaylarin davanin seyrini degistirecegi gerekcesiyl3 de yargilamanin yenilenmesi gerekir seklinde beyanda bulunmus. bu talep aile mahkemesinde temyiz yolu acik olmak usere reddine karar verildi. sizin gorusunuze gore bu sekilde ki olqylar yargilamanin yenilenmewini gerektirir mi? temyize basvurulsa karar degisir mi? tabiki hakimin taktiri ancak sizlerin yorumlarida kiymetli.

tesekkur ederim.
Old 12-07-2019, 11:22   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlatımlarınıza dayalı olarak hukuki bilgi yukarıdaki mesajlarda verilmiştir. Daha fazlası için, Tüm dosyalarınızla birlikte bir avukattan doğrudan bilgi ve yazılı destek almanız yararınızadır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi