Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Müdürlüğünün Resen Kaldırdığı Hacizler / Banka / Emekli Maaşı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-10-2012, 16:02   #1
tiryakim

Olumlu İcra Müdürlüğünün Resen Kaldırdığı Hacizler / Banka / Emekli Maaşı

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Bir borçlu için emekli maaşını aldığı bankaya haciz yazdım. Banka borçlunun emekli maaşına da haciz/bloke koymuş, Bu haczi icra müdürlüğü resen kaldırabilir mi ? Yoksa Borçlunun icra Hukuk Mahkemesine şikayet yoluna mı gitmesi gerekir ?

Teşekkürler...
Old 02-10-2012, 16:06   #2
özfn_34

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Bir borçlu için emekli maaşını aldığı bankaya haciz yazdım. Banka borçlunun emekli maaşına da haciz/bloke koymuş, Bu haczi icra müdürlüğü resen kaldırabilir mi ? Yoksa Borçlunun icra Hukuk Mahkemesine şikayet yoluna mı gitmesi gerekir ?

Teşekkürler...

Emekli maaşına konulan haczin kaldırılması için borçlunun, İcra Hukuk Mahkemesine şikayet yoluna gitmesi gerekir. İcra Müdürlüğü kendiliğinden haczi kaldıramaz, fakat sizin talebiniz olursa kaldırılabileceği kanaatindeyim.
Old 02-10-2012, 16:19   #3
olgu

Alacak/vekili talep ederse haczi kaldirir, islem kanuna aykirida olsa haczi kaldirmak icin tahsil harci alir.
Old 02-10-2012, 16:37   #4
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan olgu
Alacak/vekili talep ederse haczi kaldirir, islem kanuna aykirida olsa haczi kaldirmak icin tahsil harci alir.

O yüzden siz talep etmeyin bırakın şikayet yoluna başvursunlar KAdıköy de müdürler hesaplara gönderilen hacizlerde Maaş ve EMekli Maaşı hesabı harici ibaresi olmazsa imzalamıyorlar.
Old 02-10-2012, 16:55   #5
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
O yüzden siz talep etmeyin bırakın şikayet yoluna başvursunlar KAdıköy de müdürler hesaplara gönderilen hacizlerde Maaş ve EMekli Maaşı hesabı harici ibaresi olmazsa imzalamıyorlar.
Bankaya gonderilen haciz yazisi veya ihbarnamesine "maas hesabi haric" yazinca bankada cevabinda "hesabin kullanim amacini ben bilemem" yaziyor.
Old 02-10-2012, 16:59   #6
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan olgu
Bankaya gonderilen haciz yazisi veya ihbarnamesine "maas hesabi haric" yazinca bankada cevabinda "hesabin kullanim amacini ben bilemem" yaziyor.

Olur mu, maaş hesapları bankalar nezdinde biliniyor. Çünkü açılırken beyan veriliyor. Maalesef benim her ihbarnameme bu hesap maaş hesabıdır haciz koyamayız diyor yahu
Old 02-10-2012, 17:20   #7
olgu

Bankalar islerine geldigi gibi davraniyor, mesela somut olayda hesaba bloke koymasi gibi. Gerek haciz yazisi gerekse haciz ihbarnamesi para varsa icra dairesine gonder der, banka ise parayi kilitleyip kendi kullanmak amacli paraya bloke koyar. Bende bir ara maas hesabi haric ifadesi ekliyordum hepside yukarida yazdigim ifadeyi cevaplarina ekliyordu.
Old 02-10-2012, 18:15   #9
Mevlüt KILIÇASLAN

Merhaba arkadaşlar. Borçlunun maaş hesabının tamamının veya emekli maaş hesabının tamanın haczedilmesi durumunda ,borçlunun icra müdürlüğüne talebi ile icra müdürü alacağı kararla haczi kaldırabilir.Ancak borçlunun talebi şart.
Old 03-10-2012, 09:48   #10
Av.Kemal

son yasal düzenlemeye göre,ilgili maddelerde ( emeklilerin bağlı oldukları hükümlerde) emekli maaşına haciz konulamayacağı,eğer böyle bir talep varsa icra müdürünün re'sen bunu uygulamayacağı düzenlenmiştir.. banka,müzekkerede yazılı olmadığı halde maaş hesabına haciz veya bloke koymuş ise,bu durum yasa hükmüne açıkça aykırılık teşkil edeceğinden,tekrar yazılacak bir müzekkere ile (gerekirse icra müdürünün re'sen yazacağı bir müzekkere de olur bence)bu haczin kaldırılması istenmelidir.. ayrıca bu yasal sebeple,haczin kaldırılması için icra müdürlüğünce harç talep edileceğini sanmıyorum,veya harç alınmaması gerektiği kanaatindeyim..
Old 03-10-2012, 09:55   #11
babamali

İcra müdürü kendi verdiği kararı sonra kendisi kaldıramaz.
Şikayet yoluyla haczin mercice kaldırılması gerekir.
Old 03-10-2012, 10:11   #12
olgu

Mallarının haczi kabil olmayan müvekkilin mallarına 2 dosya üzerinden aynı icra dairesinde haciz uygulanmıştı, önce icra müdürü ile konuştuk "açık yargıtay ilamı, kanun maddesi de olsa ben işlemimi geri alamam ya şikayet edin yada alacaklı/vekili talep etsin" dedi
Dosyalardan biri şikayete konu oldu, mahkeme haczi kaldırdı daha sonra 2. dosyadan da icra müdürünün haczi kaldırmasını istedik 1. dosyadaki karara göre, "alacaklı/vekili talep etsin ben kaldıramam" dedi.
2. dosyada şikayete konu oldu haciz yine kaldırıldı.

iki dosyadan da bize 400+400 TL olmak üzere 800 TL ilam vekalet ücreti çıktı. Oysaki alacaklı vekilini aramıştım "kaldırın haczi yoksa şikayet yoluna gideceğim" diye
Old 03-10-2012, 10:47   #13
Av.Kemal

elbette... eğer icra müdürünün vermiş olduğu bir karar gereğince işlem yapılmış ise, ya alacaklı taraf talep açmalı,yada şikayet konusu olmalı,buna bir diyeceğim yok.. benim yazımda belirttiğim husus, maaş haczine yol açan işlem/karar sırasında,borçlunun banka hesaplarına haciz konulmasına dair müzekkerede maaş haczi yok ise,ve buna rağmen bankanın hatalı işlemi ile maaşa haciz konulması durumu var sayılmıştır..
Old 03-10-2012, 11:03   #14
kezzy

Alıntı:
Yazan olgu
Tahsil harcı alınmaz alınırsa şikayet oluna başvurup iade istersiniz, zira tahsil harcı tahsilat karşılığında alınır. Kanuna aykırı bir uygulamaya bir hukukçu nasıl göz yumar
Old 03-10-2012, 11:13   #15
olgu

Alıntı:
Yazan kezzy
Tahsil harcı alınmaz alınırsa şikayet oluna başvurup iade istersiniz, zira tahsil harcı tahsilat karşılığında alınır. Kanuna aykırı bir uygulamaya bir hukukçu nasıl göz yumar

İcra dairesine 1 kr dahi haksız harç ödemedim, talep etmesi halinde harçsız işlem yapılması yönünde talep açarım, icra müdürü reddeder şikayete yoluna başvururum.

Ama şu var, icra müdürü haczi fekki talebini görünce hemen tahsil harcı talep ediyor(genel uygulama bu yönde) aksi için şikayetle yolu ile uğraşıyorsunuz.

Somut olayda şu da denenebilir, borçlunun hak ve alacakları için bankaya gönderilen haciz ihbarnamesine dayanarak borçlunun emekli maaş hesabına bloke konulmuştur. Borçlunun emekli maaşına haciz talep edilmediğinden emekli maaşındaki blokenin kaldırılması için müzekkere yazılması, yapılan işlemin bir fek işlemi olmadığından tahsil harcı alınmaması talep edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi