Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BaĞ-kurlu İken Sskli ÇaliŞma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-06-2009, 14:01   #1
PINAR YILMAZ

Varsayılan BaĞ-kurlu İken Sskli ÇaliŞma

Müvekkilin eşi bağ-kurlu bir esnaf iken aynı zamanda bir sitenin bahçesine kamelya yapımında çalışmıtır. Çalışırken iş kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. Site yöneticisi hakkında açılan ceza davası mahkumiyetle sonuçlandı. Şimdi site yöneticisi işverene karşı tazminat davası açmayı düşünüyorum. Maktülün eşi ve çocukları için. Ancak iş mahkemesinde açacağım bu tazminat davasında iş mahkemesi SSK'nında davaya dahil edilmesini dolayısıyla hizmet tespit davası açmamızı isteyecek. Çünkü yargıtay uuygulamaları da bu yönde. Ancak hizmet tespit davası açarsam Bağkurlu iken işçi olarak çalıştığından SSK'sı yapılamayacağı için hizmet tespiti davasını kaybedeceğiz muhtemelen. Sadece işverenden tazminat istemem de mümkün olmuyor mahkeme dediğim gibi SSK'nın da müdahil olması gerektiğini söylüyor. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Tecrübelerinize ihtiyacım var. Saygılar...
Old 26-06-2009, 18:04   #2
YALÇIN ÖNDER

Sayın Yılmaz,

Biraz kafanız karışmış sanırım. Olay aslında çok basit; müvekkilinizin iş kanunu kapsamında hizmet tespiti konusu farklıdır, Sosyal Güvenlik Hukuku boyutu farklıdır.

Üstelik Bağ-Kur da SSK da SGK çatısı altında birleşmedi mi?

Dolayısıyla müvekkilinizin Bağ-Kur'lu olması onun İş Kanununundan doğan haklarının önünde engel olmaz diye düşünüyorum.
Old 26-06-2009, 18:41   #3
NurTuna

Merhaba meslektaşım,
Ben burada 5510 sayılı yasaya göre kişinin SSK'lı sayılacağını düşünüyorum. Bir bakın isterseniz, bence yanlış yönlendirilmiyorsunuz. Saygılar.
Old 26-06-2009, 20:56   #4
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
Sayın Yılmaz,

Biraz kafanız karışmış sanırım. Olay aslında çok basit; müvekkilinizin iş kanunu kapsamında hizmet tespiti konusu farklıdır, Sosyal Güvenlik Hukuku boyutu farklıdır.

Üstelik Bağ-Kur da SSK da SGK çatısı altında birleşmedi mi?

Dolayısıyla müvekkilinizin Bağ-Kur'lu olması onun İş Kanununundan doğan haklarının önünde engel olmaz diye düşünüyorum.
Sayın Önder paylaşımınız için teşekkür ederim. Ancak olay 2007 yılında olduğu için o dönemde ssk ve bağ-kur ayrı olduğundan sgk çatısı altında birleştiremiyoruz maalesef.
İş kanunu kapsamında hizmet tespiti ile sosyal güvenlik boyutuda farklı elbette. Ancak yargıtay uygulamaları gereği SSK'yı da bu davaya müdahil etmem ve ssk'nın da prim ödemeye mahkum edilmesi gerekiyor. Ancak böyle olursa iş verene de tazminat hakkımız oluyor. Aksi halde işverenden de SSK'dan da tazminat alamıyoruz.
Bu gün bir SSK kontrolörü ile görüştüm. O da benimle aynı fikirde maalesef.Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi