Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tanıklar dinlenirken sonraki tanığın da duruşma salonunda duruşmayı izlemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-01-2014, 13:22   #1
avukat152

Varsayılan Tanıklar dinlenirken sonraki tanığın da duruşma salonunda duruşmayı izlemesi

Boşanma davasında ilk duruşmada davacı tanıklarının, sonraki duruşmada ise davalı tanıklarının dinlenmesine karar verildi.

Davacının tanıkları dinlenirken bizim tanığımızın biri de maalesef bu hususu gözden kaçırdığımız için duruşmayı izledi. Duruşma sonunda karşı taraf gelecek celse dinlenecek tanığımızı dinletmemize muvafakat etmediğini söyledi.

Hakim kalan iki tanığımızın dinlenmesine karar verdi. Bu tanığın dinlenmesi ya da dinlenmemesi yönünde bir hüküm kurmadı.

Kanun hükmü açık; duruşma salonunda tanıklar ayrı ayrı bulunmamalıdır diyor. (HMK. md. 261)

Sizce bir çıkar yolum var mıdır? En azından yerine aynı konuda bilgi sahibi başka bir tanık dinletemez miyim?

Yorum ve önerilerinize ihtiyacım var.. Saygılar..
Old 30-01-2014, 15:52   #2
üye14977

merhabalar,

sizin de belirttiğiniz üzere yasa açık olup; bu usul hükmü ihlâl edilmiş olmaktadır.

bununla birlikte, hükmün somut uyuşmazlık açısından uygulama alanı bulamayacağı kanaatindeyim. zira bu celse dinlenmiş olan tanıkların beyanları zapta geçirilmiş olup, duruşma zaptı tarafınıza verilmiştir. pekâlâ siz, bir sonraki celsede dinlenecek olan tanıklarınıza, karşı taraf tanıklarının "tanıklık yaptıkları konular hakkında" bilgi verebilirsiniz. bu bağlamda sizin tanığınızın diğer tanığın mahkemede ne söylediğine bizzat şahit olması ile sizin celse arasında bu bilgiyi o tanıkla paylaşmanız arasında bir farklılık olmasa gerek diye düşünüyorum.

esasen hüküm, tanıkların aynı celsede dinleneceği ihtimaline binaen kaleme alınmıştır kanaatindeyim. esasında mantıklı olan bu hüküm, tanıkların farklı celselerde dinlenmesine karar verilmesi ile anlamını kaybetmektedir.

bu konudaki yaşanacak gelişmeyi ayrıca paylaşırsanız sevinirim. iyi çalışmalar.
Old 31-01-2014, 11:03   #3
avukat152

Ben de tam olarak aynı fikirdeyim ve itirazımı da o şekilde yaptım. Tanığın duruşma salonuna girmesini engellemeyişim de biraz oyle dusunmus olmamdan oldu sanırım..

Şimdi ben tekrar dilekce verip bu hususu belirtmek ve hic degilse bu tanikla ayni hususlarda bilgiye sahip bir tanık bildirmek istiyorum.

Yalnız bu konuya dair ve lehimize olacak bir karar bulamadım.. Dayanagi olmayan itirazlarim ne kadar kabul görür bilmiyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi