Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kaçak araba- İdarenin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2015, 12:55   #1
av.asenaozdmr

Mesaj Kaçak araba- İdarenin sorumluluğu

Değerli meslektaşlarım merhaba.
Müvekkilimin bir şahıstan satın aldığı arabaya el konuluyor ve kamuya tahsis ediliyor. Gerekçesi ise bildiğiniz üzere, yurtdışından ülkeye ikinci el araba sokma yasağı. Sorum ise şu: Şuan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na tazminat davası açmak düşüncesindeyiz ancak bu davanın niteliği tam yargı davası olmak zorunda mıdır? Ayrıca el koymaya ilişkin itirazımızda bulunduk ancak henüz sonuçlanmadı. Bu sonuçlandıktan sonra bu karara ilişkin daha önceki konu başlığından anladığım kadarıyla sanırım dava açılıyor. Bu aşamaya hiç girmeden idareye karşı dava açmamız mümkün müdür? Zira o itirazlardan bir sonuç alınabileceğini düşünmüyorum. Şimdiden teşekkürler.
Old 18-11-2015, 13:42   #2
Av. Can DOĞANEL

Burada idareyi hangi yönden kusurlu bulduğunuza göre değişen durumlar söz konusudur.
Araç trafik tescile kayıtlı ve bu şekilde satın alındı ise trafik sicilinin hatalı tutulmasından kaynaklanan dava İçişleri Bakanlığına açılabilir.
Gümrük Bakanlığını sorumlu görmenizdeki sebep nedir bilmiyorum.
Ancak el koyma kararının iptali davası ile tam yargı davası aynı anda açılabileceği gibi tam yargı davası tek başına da açılabilir.
Tam yargı davasından önce idareye zararın tazmini için başvurmak ve gelen cevaba göre (veya zımni redde karşı) dava açma süresi içerisinde dava açılır
Old 18-11-2015, 16:30   #3
av.asenaozdmr

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=26388 buradaki konu başlığında Av. Hayrullah Çuhadaroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na davayı yöneltmiş. Bana da doğrusu bu yönde geldi çünkü sınırdan geçirilirken denetleme yetkisi kendi sorumluluğu alanında. Ozaman demenize göre öncelikle ihtarname çekmek daha doğru olacak. Onun akabinde ise tam yargı davası açılacak.
Old 19-11-2015, 01:15   #4
irem885

benzer bir davam var. bizhusumeti iç işleri bakanlığına yönelttik. ceza davamızın neticesini bekliyoruz. idari yargıda tam yargı davası ikame ettik.
Old 14-03-2016, 13:52   #5
Av. Duygu Güner

Önemli Gümrük İdaresi Tarafından Araçlara El Konulması

Merhabalar... Müvekkilimin lüks jeepine Ağustos 2015 tarihinde trafikte seyir halindeyken el konuldu. (Kendisi aracın 6. sahibi) Derhal el koyma işlemini yapan Gümrük İdaresine (Bölge Müdürlüğüne) itiraz ettim. İdare cevap verme süresini gerekçesiz olarak tam dört kez uzatmış ve ardından beklediğim üzere reddetmişti. Akabinde süresi içinde idari yargıda yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtım ve talebim doğrultusunda teminatsız olarak yürütmenin durdurulması kararı verildi. Şuan dava KABUL yönünde karar aşamasında Aracı da alıp, müvekkilime teslim etmek üzereyim...
Old 17-10-2016, 17:32   #6
avrecep

Varsayılan selam

Alıntı:
Yazan Av. Duygu Güner
Merhabalar... Müvekkilimin lüks jeepine Ağustos 2015 tarihinde trafikte seyir halindeyken el konuldu. (Kendisi aracın 6. sahibi) Derhal el koyma işlemini yapan Gümrük İdaresine (Bölge Müdürlüğüne) itiraz ettim. İdare cevap verme süresini gerekçesiz olarak tam dört kez uzatmış ve ardından beklediğim üzere reddetmişti. Akabinde süresi içinde idari yargıda yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtım ve talebim doğrultusunda teminatsız olarak yürütmenin durdurulması kararı verildi. Şuan dava KABUL yönünde karar aşamasında Aracı da alıp, müvekkilime teslim etmek üzereyim...

Selam meslektaşım, davanız neticelendi mi? Başımda benzer bir olay var . selamlar
Old 18-10-2016, 13:19   #7
Av. Duygu Güner

Merhaba Recep Bey, davam kabul edildi ve idare temyiz ettiği için dosya şuan Danıştay'da.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi